Члени львівських громадських організацій переконані, що уряд має терміново підготувати розпорядження чи постанову про облаштування “буржуйок”, невеликих залізних грубок, у помешканнях.
“Кабмін повинен терміново видати розпорядження чи постанову, щоб Мінрегіонбуд разом із ДСНС України, Міністерством екології та природних ресурсів розробили документ про встановлення “буржуйок” у приміщеннях. Нормативна база для цього не готова. Треба розробити типові проекти облаштування грубок, – пояснив голова громадської організації “Вектор” Андрій Іонов.
Як альтернатива “буржуйкам” – переробка діючих котелень на твердопаливні, однак такий проект розпочинати цього року вже пізно. “Модернізація котелень і створення на їх базі твердопаливних вимагає як мінімум року, починаючи з проектних пропозицій і закінчуючи робочим проектом (відповідно, і самою модернізацією). Цим ми займатимемось увесь наступний рік”, – додав Андрій Іонов.
Голова громадської організації “Громадська позиція” Анатолій Забарило вважає, що українці перебувають у стані другої газової війни з Росією, тому, аби не зазнати поразки, необхідно сконцентрувати сили над створенням альтернативних джерел енергії.
“Закон про альтернативні джерела енергії у нас ще досі не прийнятий. Уже кілька років над цим працює робоча група. Модернізація відбудеться, але не в цьому році, – розповів Анатолій Забарило. – В Україні вже є певні напрацювання. Зокрема, у Полтавській області ще декілька років тому почали займатися розвитком альтернативної енергетики – там створюють біоТЕСи, використовують біомасу: солому, відходи сільського господарства”.
Громадські діячі також запропонували тимчасово надати ділянки для облаштування паливних складів, куди завозитимуть паливні брикети, дрова, торф. Андрій Іонов певен, що Верховна Рада мала би давно ухвалити поданий проект закону про відсоткову філантропію. Це дозволить підприємствам і організаціям усіх форм власності скеровувати 3 – 4 відсотки від свого прибутку благодійним організаціям.
Цей закон має визначити на зиму 2013 – 2014 року такі напрямки скерування допомоги: на потреби фронту, на організацію благодійних пунктів гарячого харчування, на закупівлю палива для малозабезпечених сімей.