Не минуло й року після початку Євромайдану, як у країні все змінилось – анексія Криму, тисячі переселенців, війна на сході, великі втрати серед цивільних і військових…
Людей охопив страх за майбутнє, а також за рідних, які беруть участь у АТО. Не дивують новини про те, що українці виїжджають за кордон, а вимушені переселенці з Кримського півострова не хочуть повертатися додому.
Та все ж вражає, коли чоловіки, отримавши повістки, так і не з’являються у військкомати, а мігранти, які приїхали на тимчасове проживання, стають “львів’янами”, мовляв, місто вже і їхня домівка, їхня маленька Батьківщина.
Краще чужина, ніж українська армія
Більшість чоловіків у Львові, які, навіть отримавши повістки, так і не з’явились у військкомати, виїхали за кордон.
Про це розповів заступник начальника Львівського міського управління міліції Володимир Гевко в прямому ефірі проекту “Телеміст єдності: схід – захід” (між Львовом і Дніпропетровськом) на телеканалі ZIK. Міліція Львова вже отримала перелік осіб, які уникають проходження служби у війську. “У цьому списку імена майже 200 осіб. Зараз триває робота з їх розшуку”, – зазначив міліціонер.
Кримці, які хотіли повернутися на півострів, уже це зробили, а ті, хто залишився, вже нікуди не поїдуть
Схожі проблеми є і в Дніпропетровську – там третя хвиля мобілізації повинна охопити 10 тисяч чоловіків. Призвано вже майже чотири тисячі. Втім не всі, хто отримує повістки, готові виконувати свої обов’язки перед державою.
“Не можу назвати конкретної цифри, але таких випадків чимало, – заявив заступник начальника відділу громадської безпеки Дніпропетровського управління міліції Максим Джихур. – Дуже багато осіб змінюють місце проживання, але при цьому не надають інформації про нову адресу, не стають на облік у військкомати”.
З його слів, багато людей не розуміють різниці між призовом і мобілізацією. “Ми пояснюємо, що повістка не передбачає відправлення на фронт уже і зараз. Цьому передуватиме медичне обстеження, військові навчання. Після такої інформації багато хто змінює свою думку. Мовляв, якщо його навчать стріляти з автомата, він буде готовий їхати”, – пояснив Максим Джихур.
Львівські кримці
Переселенців із Криму (а таких на Львівщині сьогодні 2,5 тисячі) вже варто сприймати як населення області, оскільки вони навряд чи залишать нове місце проживання.
“Зараз на Львівщині перебуває до 4,5 тисячі переселенців зі сходу та Криму, – повідомила заступник директора департаменту соцзахисту ЛОДА Оксана Яковець. – Співвідношення – приблизно 50 на 50 відсотків. Кримці, які хотіли повернутися на півострів, уже це зробили, а ті, хто залишився, вже нікуди не поїдуть”.
Натомість переселенці зі сходу ще не визначилися зі своїм майбутнім місцем проживання: хтось налаштований довше пожити на Львівщині, а хтось хоче повернутися додому одразу після завершення АТО. Щодо неприємних ситуацій, коли переселенці відзначаються не вельми адекватною поведінкою на Львівщині, то, зі слів Оксани Яковець, таких насправді небагато.
“Здебільшого у Львів і на Львівщину переселяються люди, які знають, куди їдуть, – розповіла переселенка зі сходу Галина Олійникова. – Але ми таки відрізняємося ментальністю, культурою, якої інколи не вистачає. Я більше знаю не стільки про неадекватну поведінку, скільки про здивування жителів сходу тим, як насправді західняки прийняли їх у себе вдома. Справа в тому, що, за соцопитуваннями, лише 1 відсоток донеччан був у Львові чи на Західній Україні”.