У Львові на виконання доручення виконавчого комітету міськради впродовж червня і липня проводили моніторинг вартості проїзду у громадському автотранспорті (про це у попередніх числах “Пошта”
уже писала).
Цей аудит провели для того, аби остаточно переконати львів’ян, що вони платять 3 грн за проїзд обґрунтовано. Бо відповідно до розрахунків, могли платити і більше. Аудит організувало управління транспорту, а проводила його компанія ГО “Спілка консультантів. Експерт-група” із залученням міських активістів та громадських організацій. За словами Віктора Щира, начальника управління транспорту та зв’язку ЛМР, аудиторська компанія оцінила свою роботу у 9600 грн, ці кошти їм за роботу заплатили перевізники.
“Розрахунок тарифів здійснювали відповідно до запланованих на рік обсягів транспортної роботи для автобусних перевезень. До їх розрахунку включали плановий прибуток, норму прибутку, визначену рентабельністю 15% від собівартості. Аудит здійснювали на маршрутах, які були визначені як середні за рентабельністю на усіх підприємствах. Для обстеження пасажиропотоків обрали один робочий день – середу, і один вихідний – неділю”, – розповів Віктор Щир.
Тому під час аудиту визначили такі тарифи:
– маршрут №10 (ЛК АТП – 1): оплачуваний проїзд з урахуванням 25% перевезених пільговиків складає 5 грн 19 коп., загальний тариф без урахування пільговиків, тобто оплачуваний проїзд повністю складає 3 грн 89 коп.;
– маршрут №11 (ТзОВ “Міра і К”): оплачуваний проїзд – 4 грн 20 коп., загальний тариф – 3 грн 15 коп.;
– маршрут №36 (ПАТ “Львівське АТП-14630”): оплачуваний проїзд – 4 грн 92 коп., загальний тариф – 3 грн 69 коп.;
– маршрут №39 (ТзОВ “Фіакр”): оплачуваний проїзд – 3 грн 64 коп., загальний тариф – 2 грн 73 коп.;
– маршрут №49 (ТОВ “Успіх-БМ”): оплачуваний проїзд – 3 грн 55 коп., загальний тариф – 2 грн 66 коп.
Зі слів голови Львівського обласного осередку “Всеукраїнської асоціації автомобільних перевізників України” Івана Велійки, з часу, як подавали розрахунки, ціна на дизельне пальне зросла на 35%. Та доходи містян не збільшились, платити більше за проїзд вони не можуть і звісно не будуть, тому цю проблему треба вирішувати іншим шляхом.
“Потрібне вирішення питання щодо пільгових перевезень. Аудит показав, що їхня кількість надто велика, зараз пільгових категорій аж 40, і їх кількість постійно зростає. Тому треба шукати шлях не підняття тарифу, а збільшення кількості людей, які будуть платити за проїзд”, – каже Іван Велійка.
З його слів, міськрада не може виділити достатню кількість коштів з бюджету для відшкодовування перевізникам проїзду пільговиків. Аби вони не зазнавали втрат, щороку потрібно 55 млн грн, однак з міського бюджету на цей рік виділили тільки 10 млн грн, до того ж частину із них перевізникам досі ще не виплатили.