У четвер, 14 серпня, Петро Порошенко своїм указом звільнив з посади голови Львівської ОДА Ірину Сех.
Іншим указом Президент тимчасовим виконувачем обов’язків голови ЛОДА призначив Юрія Турянського – позаштатного радника Ірини Сех з питань енергетики, ПЕК та ЖКГ.
168 днів губернаторства
Перша жінка-губернатор очолювала область понад п’ять місяців, а якщо точно, то 168 днів. Ірина Сех – 43-річна парламентар, член партії “Свобода”. За час губернаторства їй не до кінця вдалось здобути авторитет і виправдати сподівання громади, яка з березня нову очільницю час до часу вітала протестами.
“Проти Сех” до стін будівлі Львівської обласної адміністрації активісти-протестувальники сходились як мінімум тричі. І щораз вимагали немало-небагато, а всього лише, щоб Ірина Ігорівна визначилась і кінець кінцем обрала посаду, яку обійматиме, бо сумісництво протизаконне. Нагадаємо, Ірина Сех по призначенню губернатором Львівщини не склала депутатських повноважень, а за законом мала б зробити це впродовж 20 днів.
Очільниця області тричі робила спроби вирішити проблему із “сумісництвом”. 25 березня вона повідомила, що звернулася до виконувача обов’язків президента України Олександра Турчинова з проханням внести зміни до указу про її призначення головою ЛОДА та призначити її в.о. голови облдержадмінстрації. 7 березня на телеканалі ZIK вона заявила, що планує здати депутатський мандат лише тоді, коли стабілізується ситуація у Криму.
Пізніше Сех оголосила, що складе вже повноваження голови обласної адміністрації – та лише після інавгурації нового глави держави. І вже по тому, як президента обрали, інавгурували, а саме 10 червня, Ірина Сех написала заяву на звільнення з посади голови Львівської ОДА і подала її на погодження в Адміністрацію Президента України. Та позбулась губернаторської ноші Ірина Сех лише цього тижня, у четвер, 14 серпня.
До речі, з оприлюдненням указу про звільнення Ірини Сех на сайті Адміністрації Президента сталось непорозуміння. У першому варіанті офіційного указу було неправильно вказане її по батькові – Григорівна замість Ігорівна.
Cправи останнього місяця

|
фото: архів |
Отож, проаналізувавши сайт ЛОДА, де роботу губернатора висвітлюють чи не покроково, можемо виокремити такий собі ТОП-5 справ Ірини Сех, зроблених упродовж останніх 30 днів. А громада сподівалась на активну громадську позицію, на “кризовий менеджмент”… і ще багато на що.
Також містянам екс-губернатор Ірина Сех запам’яталась шубою… “Свободівка” навіть показувала її журналістам, бо хотіла довести, що вбрання не з натурального хутра, чим їй часто дорікали. За словами чиновниці, її часто звинувачували в тому, що вона, перебуваючи на посаді голови обласної комісії з питань екології, їздила до Відня у шубі з натурального хутра. А не личить захисниці екології дефілювати у дорогих хутрових виробах.
ТОП-5 справ
– Голова Львівської ОДА звернулась до прем’єр-міністра України щодо реалізації пілотного проекту для забезпечення протезно-ортопедичними виробами військових – учасників АТО.
– Ірина Сех звернулася до Президента щодо присвоєння звання Героїв України Степанові Бандері та Романові Шухевичу.
– Губернатор попросила СБУ та Генпрокуратуру перевірити, чи заклики журналіста Остапа Дроздова не є посяганням на національну безпеку.
– Очільниця Львівщини звернулась до Міністерства фінансів щодо проблем казначейського обслуговування бюджетів.
– Голова ЛОДА звернулась до Міністра оборони щодо підтримки бійців 24-ої окремої механізованої бригади.
Незрозуміла заміна
У четвер, 14 серпня, Президент видав ще один указ, яким тимчасовим виконувачем обов’язків голови ЛОДА призначив Юрія Турянського позаштатного радника Ірини Сех з питань енергетики ПЕК та ЖКГ. Чим займався новий т.в.о. голови ЛОДА досі – з’ясовували журналісти zaxid.net.
Освіта і кар’єра. Юрій Турянський, 39-річний кандидат економічних наук з Львівської комерційної академії має три вищі освіти. Дві з них, економічну та юридичну, він здобув у Львові. А у 2012 році закінчив Івано-Франківський національно-технічний університет нафти та газу за спеціальністю “інженер-механік із газонафтопроводів”.
У 2000-2001 роках протягом шести місяців він працював заступником начальника управління вугільної промисловості та паливно-енергетичного комплексу Львівської облдержадміністрації. Вдруге у стінах ЛОДА він офіційно з’явився 19 березня 2014 року як позаштатний радник голови ЛОДА Ірини Сех з питань енергетики ПЕК та ЖКГ.
Працював Юрій Турянський і в банківському секторі – у 2001-2002 роках був радником у банку “Дністер”. У 2003 році він став співвласником рекламної фірми “Українські перспективи”. Нині його частка у статутному фонді цієї компанії становить 99,5%. Сьогодні він також є засновником ПП “Торгівельно-логістичний центр” (надання в оренду майна), ПП “Українська маркетингова група” (будівництво), ПП “Європейське місто” (будівництво).
Благодійність. Юрій Турянський також займається благодійністю – у 2007 році він заснував всеукраїнську благодійну організацію “Християнська Україна”.
Бізнес. Перелік фірм, де Юрій Турянський був власником або співвласником: ПП “Спецконтракт” (тепер “Новий Пет”); ПП “Укрінвесткапітал”; ПП “Укрбудіндустрія”; ПП “Європа-Львів” (фірма двічі міняла назву: “Марко Поло Україна”, “Текстиль-Альянс”); ПП “Українська промислова група”; ЗАТ “Західвугілля” (припинило діяльність, правонаступник ТОВ “Укрвуглепром”).
Енергетика. У 2008 році Турянський став заступником генерального директора ДП “Львіввугілля” (Сокаль). А протягом півтора року, з квітня 2010-го по серпень 2011-го, був радником голови правління НАК “Нафтогаз України”. Посаду голови тоді обіймав Євген Бакулін, який в березні 2014 року був затриманий в межах розслідування корупційних схем у газовій сфері. Завдані Бакуліним збитки державі оцінюють приблизно в 4 млрд доларів США.
У пошуках губернатора
Юрій Шведа, політолог, – про звільнення Ірини Сех, наслідки її губернаторства та перспективи політичної кар’єри, про нове призначення т.в.о. Юрія Турянського та ймовірні кандидатури на посаду очільника Львівської області – Пане Юрію, що можете сказати, підсумовуючи діяльність щойно звільненого губернатора Львівської області Ірини Сех?
– Ірина Сех – унікальне явище у львівській системі державного управління. Цю посаду у свій час займали різні люди, і підходи до процесу управління були різні, але так примітизувати їх, як зуміла вона, мабуть не вдавалось нікому. Це проявилося у тому, що в її випадку якісь ідеологічні чи політичні принципи абсолютно не діють. Ця людина абсолютно безпринципна у своїй позиції, адже спершу “Свобода” активно боролась за ліквідацію посади голови ОДА.
Згодом, уже після революції, йшла мова про те, що всю владу беруть на себе виконкоми і обласна рада. А тут раптом призначають губернатора, і виявляється, що і цю посаду можна відновлювати. Відтак очевидно, що для власного інтересу змінюються політичні погляди, лозунги, які до недавнього часу були активно задіяні. По-друге, пригадуєте, у свій час ми активно говорили про те, що попередня влада абсолютно ігнорувала професійні критерії призначень, це проблема лояльності і партійної приналежності.
Ті критерії, проти яких виступали і які вивели людей на Майдан, ВО “Свобода” фактично возвела в абсолют. Відтак відбулись призначення “лояльних” людей з дуже сумнівними професійними якостями. Такого партійного представництва і такої партійної лояльності у формуванні органів влади, мабуть, що й комуністична партія не мала у свій час.
– Т.в.о голови Львівської ОДА призначили Юрія Турянського, є чутки, що він на цій посаді працюватиме до виборів Верховної Ради або до формування коаліції у новому парламенті. Що знаєте про цю людину, чи відома вона у політичних колах? Що думаєте про це призначення, бо на перший погляд воно дуже несподіване?
– Призначення тимчасово виконуючого обов’язки голови ЛОДА показує, що це людина ще не остаточна. Очевидно, остаточну кандидатуру розглядатимуть не раніше, ніж за результатами парламентських виборів. Звичайно, заміна Сех на іншу людину – це певною мірою робота над забезпеченням певного ресурсу для провладної партії.
Чого не можна було досягти за губернаторства Ірини Сех. Про Юрія Турянського дуже мало знаю. В політичному середовищі він себе ніде не позиціонував, не був публічною особою. Знаю, що він управлінець, бізнесмен. Призначення дійсно абсолютно несподіване. Ця людина не “світилась” у тому середовищі, яке було заангажоване в президентській кампанії.
– Тож, якщо узагальнити, чому звільнили Ірину Сех, чому вона так швидко стала “не вигідною”?
– Тому що змінилась політична ситуація. А Ірина Сех – представник політичної сили, яка нині не формує вертикаль влади. Будучи в рамках політичної партії “Свобода”, яка мала і свого кандидата в президенти, і свою позицію, очевидно, що перебування на посаді губернатора Ірини Сех з політичного погляду є абсолютно неправильним, незрозумілим, а надто перед парламентськими виборами.
– Яким бачите її політичне майбутнє, чи губернаторство не дискредитувало її?
– Звичайно, як державний управлінець вона себе показала не з найкращого боку, сподіваюсь, у структурах влади вона не буде представлена. Вона може позиціонувати себе як політик, який достатньо відомий у рамках партії “Свобода”, думаю, що в такий спосіб вона себе реалізовуватиме.
– Хто є найбільш імовірною кандидатурою, на ваш погляд, на посаду губернатора Львівщини?
– Свого часу йшла мова про Степана Кубіва, але видно, що щось не складається, можливо він не захотів губернаторства.
– Навесні на Львівщині активно обговорювали кандидатуру Ярослава Рущишина, члена Комітету підприємців Львівщини.
– Як на мене, Ярослав Рущишин не є серйозною кандидатурою, яку розглядають. Найімовірніше, претендент на посаду очільника області буде з того політичного середовища, яке працювало на Президента. Допускаю, це може бути Степан Кубів, ймовірно навіть Андрій Садовий, а найімовірніше Ігор Гринів – заступник глави АП.
– Після Революції Гідності у політичних колах активно обговорювали ініціативу уряду до кінця року ліквідувати облдержадміністрації. Чи ця справа зараз актуальна?
– Свого часу, після революції, коли відбулась певна трансформація влади на місцях від губернатора до голови виконкому, ця ідея була трендова. Вона могла спрацювати, але зараз ситуація радикально змінилась, особливо “відцентрованими” настроями, чи з подіями на сході.
Нині все ж потрібен режим більш ручного централізованого управління. Ідея ліквідації облдержадміністрацій є перспективною, але не на часі. Ймовірно її реалізовуватимуть, але в концепції реформи місцевого самоврядування, адміністративної реформи, туди можна “вмонтувати” іншу систему і структуру управління. Та все ж нині актуальна централізована влада, яка підпорядкована і лояльна до центру.
Розмовляла Вікторія Савіцька