Аби допомогти військовикам, які перебувають у південно-східних областях країни, у Львові громадські організації створили координаційні центри. Окрім того, що активісти збирають усе необхідне для військовиків, вони мають на меті контролювати, аби зібрана допомога потрапила безпосередньо в руки солдатів, а не “загубилися” дорогою.
“Наші солдати голі й босі! Багато моїх побратимів із Майдану зараз у зоні АТО на передовій… А спецпідрозділи, внутрішні війська та колишні “беркутівці” перебувають за 70 кілометрів від передової. Там “зупиняється”і вся допомога від громадян”, – певен майданівець і член ГО “Нескорені” Олександр Лабецький.
Ще одна проблема, як зазначають львівські активісти, полягає в тому, що у МВС України не передбачили такої штатної одиниці, як військові медики.
“Тому в нас виникла ініціатива: організувати медиків-добровольців, які би надавали медичну допомогу нашим армійцям у зоні АТО. Але для заохочення їм необхідна відповідна зарплата. Якщо у військових батальйону “Львів” зарплата 4200 гривень, то медикам хоча би для заохочення варто запропонувати 10 000 гривень”, – зазначив Юрій Дмитришин із ГО “Швидка медична допомога Майдану”.
Як допомогти армійцям?
Цього тижня у Львові почали роботу два центри допомоги військовим із Львівщини, які перебувають у зоні АТО, – на вулицях Наливайка, 5 і Винниченка, 16. Окрім грошових пожертв, у центри можна приносити речі, продукти, медикаменти й засоби захисту. Гроші також можна перераховувати в усіх відділеннях львівської “Укрпошти”.
Бійці АТО потребують усього: від медикаментів та амуніції до продуктів харчування. Щодо медикаментів, то можна приносити засоби для промивання й перев’язування ран, протизастудні препарати, спреї для горла, герпевір (у таблетках), заспокійливі та протибольові засоби. Стосовно продуктів – крупи, макарони, сіль, перець, цукор, згущене молоко, консервації.
Армійці потребують і військового оснащення, зокрема захисних окулярів, тепловізорів, пристроїв нічного бачення, бронежилетів, касок, маскувальних сіток, а з одягу – білизни, шкарпеток, зелених футболок, капців, дощовиків-пончо. До переліку найнеобхіднішого також входять фільтри для води, каремати, спальні та звичайні мішки, ліхтарики, прищіпки, намети, засоби гігієни, пральні порошки. За додатковою інформацією звертайтеся за телефоном: 098-000-60-70.
|
фото: Андрій Польовий |
До роботи зі збору коштів долучилися різні громадські організації, зокрема ГО “Швидка медична допомога Майдану”, ГФ “Самооборона Євромайдану Львів”, ГО “Активне товариство Львівщини”, ГО “Нескорені”, УНА-УНСО. “Ми координуємо всі організації, які займаються допомогою армії, та узгоджуємо свої дії. Відповідно допомогу, яку збираємо, відправлятимемо на схід однією колоною чи поштовими відділеннями”, – розповів Юрій Дмитришин.
Співрозмовник зазначив, що армійці, яких відправляють боротися з терористами, майже нічим не забезпечені. “Сьогодні не забезпечені армійські підрозділи, сформовані на території Львівщини: ані батальйон “Львів”, ані Яворівський полігон, де проводяться навчання бійців. У солдатів, які поїхали тиждень тому на полігон Дніпропетровська, було дев’ять бронежилетів на 600 осіб. Сім із них дали ми, а два вони мали”.
Допомогу військовим донедавна надавали й проукраїнські активісти з південно-східних областей. Як розповів Сергій, активіст із Луганська, коли в кінці березня почали активно перекидати на схід військові формування, то невелика група активістів луганського Майдану одразу ж почала надавати їм допомогу.
У центри можна приносити бронежилети, каски, ліки, білизну, шкарпетки, каремати, спальні мішки, ліхтарики, пральні порошки, макарони, крупи
“Ми їздили у військові частини, знайомилися з військовиками та запитували, що вони потребують. За два місяці АТО багато наших організацій об’єдналися навколо цієї справи. В армійців не вистачало бронежилетів. Але на сході їх дістати було майже неможливо, тому купували генератори, пересувні електростанції, засоби зв’язку, біноклі. Гроші збирали на проукраїнських мітингах. На ринках збирали продукти. Інколи тричі на день возили харчі у військові частини”, – згадує чоловік.
Та коли терористи у місті захопили адмінбудівлі, активістам довелося виїхати з Луганська. До Львова Сергій приїхав на початку травня. Активіст і надалі підтримує зв’язок із військовиками, які перебувають на сході країни. “Командир прикордонного загону повідомив мене, що наші прикордонники, які несуть службу в зоні АТО, сплять у целофанових плівках”, – із розпачем розповів Сергій.
Співрозмовник і далі допомагає військовикам. Він повідомив, що нещодавно зусиллями ініціативних груп і бізнесменів Львова, Луганська та Києва придбали п’ять тепловізорів. А днями з’явилися гроші, щоби замовити ще один.
Заробіток на фальшивій амуніції…
А тим часом зі Львова до зони АТО відправили… майже сотню фальшивих бронежилетів! Захист, вартий життя, продавали майже по 2000 гривень за штуку! На щастя, шахраїв затримали. Головний міліціонер Львова Сергій Зюбаненко запевнив, що такого більше у місті не повториться.
Всередині виробів, які називали “бронежилетами”, – звичайна металева пластина, яку легко пробиває куля. Вироби маскували під українську фірму, що виготовляє засоби захисту. У документах зазначалося, що це бронежилети п’ятого класу. Печатки на документах – підроблені.
Днями правоохоронці затримали двох громадян, які їх продавали. Останнього разу чоловіки привезли у магазин на реалізацію 53 бронежилети вартістю 1600 гривень кожен. Там шахраїв і затримали. Щоправда, за кілька тижнів вони продали майже сотню бракованих бронежилетів і майже всі вже відправили на схід.
“42 бронежилети придбали приватні особи, в основному львівські активісти, які передавали нашим військовослужбовцям гуманітарну допомогу. Їх скерували в спецпідрозділ МВС, який зараз несе службу в зоні АТО. 15 бронежилетів отримали десантники, які також зараз у зоні АТО, і 10 бронежилетів – військовики на блокпостах біля Слов’янська”, – зазначив Сергій Зюбаненко.
“Двох чоловіків, які продавали підроблені бронежилети, що не відповідають стандартам і не захищають від куль, затримали. Спеціальну титанову пластину вони замінювали звичайним металом. Нині в торгових мережах Львова вже немає підроблених засобів захисту, та все ж ми перевіряємо, чи не розповсюдили їх областю і за її межами”, – зазначив головний міліціонер Львова.
У зловмисників вилучили підроблені бронежилети, 28 тисяч гривень та автомобіль, яким вони їх перевозили. Крім того, номерні знаки, які були на авті, вкрали з іншого транспортного засобу у Львові. За цим фактом відкрили кримінальне провадження.
На сайті магазину, який торгував засобами захисту, з’явилося оголошення, мовляв, ці бронежилети – підробка, що з’ясували після перестрілки. Покупцям пропонують повернути товар. Усі підрозділи, в які відправили підроблені бронежилети, вже попередили.
До теми
Львівська Самооборона просить спростити перетин кордону для ввезення амуніції. Керівник львівської Самооборони звернувся до міських депутатів, аби ті допомогли спростити перетин польського кордону при перевезенні захисної амуніції (бронежилетів і шоломів) для військових, які служать на сході України, інформує zaxid.net.
Таке прохання надіслали і в Міноборони та Міністерство закордонних справ. “Ми зараз просимо про нормальний перетин кордону, щоб не шукали 600 чи 800 львів’ян, які мають візу і весь день готові стояти у пішому переході. Щоби ці речі, які ми закуповуємо, привозимо з-за кордону, були випущені спокійно з території Польщі, Румунії чи Словаччини”, – розповів депутат міськради, координатор львівської Самооборони Валерій Веремчук.
Додамо, що з аналогічним проханням депутати Львівської міської ради на сесії 19 червня колективно звернулися до послів Республіки Польща, Словаччини, Угорщини та Румунії в Україні. Львівські волонтери через піший перехід Шегині на кордоні з Польщею перенесли майже тисячу бронежилетів та дві тисячі шоломів високого класу захисту. Вживану амуніцію закупили за гроші простих львів’ян та підприємців.
Цього тижня у Львові зібрали чергову партію допомоги для військових, які перебувають у гарячих точках країни. За кошти волонтерів (суму, щоправда, називати не хочуть) самооборонці придбали кілька пар берців і спальних мішків, а також два десятки наплічників та оптичних прицілів. Амуніція – польського й білоруського виробництва. Її передали 80-ій аеромобільній бригаді, що на вулиці Стрийській. Згодом засоби відправлять на схід України під час ротації десантників.