Коли ми намагаємося описати Львів, згадуємо лише найкраще. Це місто старовинних вузеньких вуличок, кави, пляцків, трамваїв та дощу.
Проте далеко не всім, на щастя, відома його прихована, темна сторона, але вона все ж є… Адже наше місто та область, як зрештою і вся країна, усіма силами намагається зупинити незаконне поширення наркотиків, проте, схоже, безрезультатно.
Як розповів “Пошті” начальник Управління боротьби з незаконним обігом наркотиків ГУ МВС України у Львівській області полковник міліції Олексій Душейко, на Львівщині серед наркотиків найвживаніший субітекс – це складова синтетичних наркотичних речовин. У деяких районах поширеною є макова соломка, марихуана, медамфетамін, а от кокаїн та героїн не такі “популярні”.
“Найбільше проблем із наркотиками є в Червонограді, Стрию, Дрогобичі та Львові. Їх постачають із закордону в інші області України, а вже потім завозять на Львівщину. Я не скажу, що наш кордон повністю закритий і через нього наркотики не “проходять”, але все ж на Львівщину такі речовини напряму не постачаються”, – каже Олексій Душейко.
З його слів, здебільшого наркотики поширюються у молодіжному середовищі. Правоохоронці проводять рейди в нічних клубах, зараз ситуація із незаконним обігом наркотичних речовин у розважальних закладах виправляється, та й самі власники за цим стежать. Проте не можна казати, що наркотичні речовини у клубах зовсім не вживають. За допомогою охоронців та камер відеоспостереження такі факти вдається виявляти, тоді викликають на місце представників міліції.
Також міліція проводить профілактичну роботу з підлітками. Їм показують спеціальні фільми про наслідки вживання хімічних наркотичних засобів. “Не можна казати, що наркотики продають у школах, все-таки там є охорона і вчителі. Ми проводимо рейди, бачимось із викладачами, є ціла програма співпраці міліції і освітніх закладів, показуємо дітям документальні фільми про наслідки наркоманії, розповсюджуємо про це інформацію у всіх районах Львівщини та самому Львові. Проте випадки, що діти приносять наркотики до школи з вулиці все ж бувають. Вживають наркотики теж не в школі, за цим вже мають стежити батьки”, – каже Олексій Душейко.
Продають навіть через інтернет!
Зараз міліції вже вдалось виявити шість злочинів з використанням мережі Інтернет для поширення наркотичних та психотропних засобів. Правоохоронці запевняють, що намагаються йти в ногу з технологіями.
Ці злочини задокументовані, і зараз цих людей притягають до кримінальної відповідальності, по частині злочинів вже прийняли рішення.
Останній такий випадок вдалось виявити цього четверга. У Львові під час моніторингу соціальних мереж правоохоронці викрили електронну сторінку, власник якої розповсюджував інформацію про способи вживання та зберігання різноманітних нарковмісних речовин, а також рекламував пристрої для вживання марихуани. Власника цієї сторінки доставили у Личаківський райвідділ міліції, де під час особистого огляду у нього вилучили: марихуану, три саморобних дерев’яних люльки, саморобний ковпак та скляний пристрій для паління.
“За цим фактом відкрито кримінальне провадження за ознаками злочину, передбаченого ст. 309 (незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів без мети збуту) КК України. Санкція статті передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п’яти до восьми років”, – повідомили у прес-службі управління МВС у Львівській області.
Як зазначив “Пошті” Олексій Душейко, споживачі наркотиків – це просто хворі люди. Головним завданням міліції є не вишукувати людей, які вживають наркотики, а тих, хто займається торгівлею.
“Кримінальна відповідальність за збут наркотичних засобів передбачає до 12 років позбавлення волі (за ст. 307 КК України). Ті ж особи, які вживають наркотики, при затриманні мали при собі невелику кількість наркотичних засобів, несуть адміністративну відповідальність, все залежить від кількості, але відповідальність є”, – додає співрозмовник.
Наркологи б’ють на сполох
Як розповіла “Пошті” Мирослава Кабанчик, головний нарколог Львівської області, за минулий рік на Львівщині збільшилась кількість людей, що вживають наркотики.
“На перший план зараз виходять синтетичні наркотики, якщо колись на наших теренах найбільше вживали опіоїди, ширку, мак, то зараз ці наркотики вже не такі “популярні”. Попитом користуються “барні” наркотики – амфетаміни з групи психостимуляторів, марихуана, яку дуже часто курять, бо поширена думка, що це не наркотик, адже легалізована в певних країнах. Також зокрема серед молоді поширений субітекс, частково метадон, на героїні та кокаїні сидять одиниці”, – зазначила нарколог.
З її слів, абсолютно всі наркотики шкідливо впливають на організм, але найстрашніше, що популярні серед молоді вражають центральну нервову систему. “Амфетамін змінює характер людини, вона психічно та розумово деградує, такі люди стають брехливими, одержимими наркотиком, якщо їм треба його дістати, то можуть вкрасти. А залежність від синтетичних наркотиків виникає дуже швидко, вже на третій-четвертий раз виживання, тому це страшно. Зараз молодь змішує різні наркотики, навіть з алкоголем і пивом. Тоді виникає така комбінована залежність, яку дуже важко лікувати, деградація настає швидше”, – каже Мирослава Кабанчик.
Як запевняє головний нарколог області, якщо в сім’ї є такі проблеми, важливо вчасно звернутись до фахівців. Батькам не треба хвилюватись, що їхню дитину відразу поставлять на облік. Важливо звернутись до нарколога на початкових етапах, поки не сформувалась залежність, бо коли вже є залежність, потрібне лікування в стаціонарі, а також у реабілітаційному центрі.
“Зараз в області на обліку у наркодиспансері перебувають 1347 осіб, це загальна цифра, до якої в тому числі входить і молодь. А ось станом на перше червня минулого року на обліку стояло 1254 людини, так за 2013-й диспансерне спостереження пройшли 136 осіб, є і два підлітки. Також 45 осіб через наркотики перебувають на профілактиці при наркодиспансері”, – зазначила Мирослава Кабанчик.
Як визначити, чи вживає дитина наркотики?
Зі слів головного нарколога Львівщини, для того, щоб визначити, що дитина вживає наркотики, треба щоб батьки її добре знали, прослідкували, яка вона була, бо при вживанні наркотиків дитина міняється.
“Найчастіше під наркотичну залежність потрапляють діти пубертатного періоду. Якщо раніше це були діти 14 – 16 років, то тепер – це 12-ти і 13-річні. У них відбувається гормональна перебудова організму, змінюються цінності і пріоритети, діти легко потрапляють під чийсь вплив. Найчастіше у цьому віці діти починають пити пиво і курити марихуану. Тому батькам дуже важливо не пропустити період подорослішання їхніх дітей”, – каже Мирослава Кабанчик. З її слів, дитина, що вживає наркотики стає дуже нервовою і легко збудливою, або ж сонливою, зранку її неможливо добудитись, а вночі не спить. Тоді в дитини поріг подразнення стає зовсім низьким, ось сказала мама якесь слово, а дитина має дуже бурхливу реакцію на це, чи коли батьки розмовляють з дитиною, а вона просто їх не чує. Також такі діти можуть їсти непомірно багато солодкого, мають розширені зіниці.
“Про вживання наркотиків може свідчити різка зміна поведінки у дитини: вона була пунктуальна – тепер приходить додому пізно, була доброю – тепер агресивно налаштована, мала добрий апетит – його втратила, нормально вставала в школу чи інститут – стала прогулювати”, – каже співрозмовниця.
Набагато дієвішим методом визначення того, чи дитина вживає наркотики, є придбання в аптеці спеціальної тест-смужки. Вони є різні – однопанельні (для одного виду наркотика), п’яти- та десятипанельні. В інструкції чітко прописано метод визначення в домашніх умовах. У дитини потрібно взяти сечу. Тут важливо, щоб усе відбувалося у присутності батьків, адже діти здатні її замінити чи розбавити. Уже через чотири хвилини батьки отримають результат. При позитивному тесті потрібно відразу ж звернутися до нарколога.
До теми
Цього четверга працівники сектора боротьби з незаконним обігом наркотиків Червоноградського міського відділу міліції затримали 45-річну місцеву мешканку, яка тривалий час збувала наркозалежним опій ацитильований та таблетки субітекс, повідомляє прес-служба міліції області.
Правоохоронці встановили, що жінка виготовляла наркотичні засоби у своєму помешканні. Зокрема вона вже була раніше судима за збут наркотичних речовин. Під час проведення санкціонованого обшуку у помешканні жінки, працівники слідчого відділення Червоноградського МВ спільно з працівниками СБНОН виявили та вилучили таблетки субітекс. За словами зловмисниці вона мала намір збути ці таблетки наркозалежним.
За даним фактом відкрито кримінальне провадження за ч.2 ст.307 (незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання чи збут наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів) КК України. Санкція статті передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 10 років з конфіскацією майна. Жінка зізналася у скоєнні правопорушення. Наразі вона перебуває у СІЗО міста Львова.