Після рясних і затяжних дощів, які накоїли на Львівщині неабиякого лиха, синоптики обіцяють спеку.
Як розповіла “Пошті” провідний синоптик Львівського гідрометеоцентру Галина Ярема, 22-23 травня в області без істотних опадів, лише у п’ятницю місцями пройдуть короткочасні дощі і грози. Вдень повітря прогріється до плюс 24 – 29-ти.
“Надалі теплішатиме. Так, 24-25 травня у Львові опадів не буде, лише у горах очікуємо короткочасні дощі і грози, вночі температура сягатиме плюс 10 – 15-ти, вдень буде плюс 25 – 30”, – зазначає співрозмовниця. Галина Ярема наголошує, що впродовж місяця в області збережеться тепла погода, проте, за попередніми прогнозами, до кінця травня дощів побільшає.
Старожили таку воду бачили вперше
Наразі ж гарна погода у краю сприяє тому, аби ліквідовувати наслідки негоди 14 – 16 травня. На Львівщині досі лагодять електромережі, відновлюють газопостачання, відкачують воду із підтоплених територій, проводять дезінфекцію криниць та здійснюють контроль якості питної води на водозаборах.
Галичани оговтуються від руйнівної стихії. Так, у селищах, що на Самбірщині, розповідають, що у двори вода підійшла за лічені хвилини, подекуди піднімалася до половини будинків! Люди рятувалися хто як міг: вилазили на горища, брали із собою птицю, домашніх тварин, інколи на горищах і ночували. Для деяких домівки стали пасткою, оскільки вибратися із них не могли, бо вода у дворах прибувала й прибувала. А ось старожили села Бабине скаржаться, що стільки води у себе у домівках бачили вперше!
Синоптики ж пояснюють, що цю негоду спричинив циклон із Балкан, який також накоїв лиха у Сербії та Боснії. Там таких повеней не було останні 120 років. Всього минулого тижня на території області випало 40 – 58% місячної норми опадів, а в Карпатах та Прикарпатті – 110 – 193%.
Тиждень після стихії
Начальник управління з питань НС Львівської ОДА Олексій Титаренко розповів “Пошті”, що зливи призвели до розвитку високого дощового паводку на ріках басейну Дністра з підйомом рівнів води майже на три метри, а місцями й п’яти!
“У краю внаслідок сходження селів і стоку постраждало 108 населених пунктів на території десяти районів і трьох міст обласного значення. Через підтоплення припинили рух потягів між Самбором та Дрогобичем, приміський маршрут Стрий – Самбір курсував лише від Дрогобича до Стрия, а рух поїздів на Київ організували через станцію Стрий. Внаслідок негоди було знеструмлено 82 населені пункти, підтоплено майже сім тисяч домогосподарств, досі відновлюють газопостачання у Старосамбірському районі. Сильний поривчастий вітер зруйнував залізобетонний автомобільний міст на дорозі Стрий – Меденичі”, – каже співрозмовник.
У краю внаслідок сходження селів і стоку постраждало 108 населених пунктів на території десяти районів і трьох міст обласного значення
Він додав, що вода підмила земляне полотно на підходах до дев’яти мостів, пошкодила опори та розмила чотири водопропускні труби. “Підмито більше 20 ділянок дороги загального значення. Наразі без автотранспортного сполучення залишається ще вісім населених пунктів, до 21-го важко добратись”, – додає Титаренко.
Великих втрат через дощі зазнало сільське господарство. Підтоплені майже три тисячі гектарів посівів сільгоспкультур у Дрогобицькому, Перемишлянському, Самбірському та Старосамбірському районах. Речник львівських надзвичайників Віталій Туровцев каже, що наслідки негоди ліквідовують досі: аварійні бригади відновлюють електропостачання на Старосамбірщині, а також проводять роботи з відновлення газопостачання у шести селах району.
“До робіт залучили й ветеринарів. Вони проводять обхід домогосподарств, де є домашні тварини, зокрема велика рогата худоба. Працівники СЕС також проводять дезінфекцію криниць і контролюють якість води на водозаборах”, – каже Туровцев.
Надзвичайники уже укріпили понад дві тисячі метрів дамб, уклали майже дев’ять тисяч мішків із піском. На ліквідацію наслідків стихійного лиха залучили майже 400 осіб та понад 80 одиниць техніки.