Навчимо, та ще й безкоштовно

Для реставрації вікон і дверей, які є цінними історичними пам’ятками, бракує майстрів-реставраторів

фото: wikimedia.org
У древньому Львові так багато всього треба реставрувати, що бракує спеціалістів! Тому у місті вже вдруге проводять семінар, на якому навчатимуть реставраторів, столярів і навіть архітекторів відновлювати цінні історичні брами та вікна. У міськраді були змушені призупинити прийом заявок від жителів середмістя на  реставрацію брам і вікон, мовляв, не встигають упоратися із замовленнями. 
“У місті ще не реалізовано більше 300 заявок на відновлення вікон і брам жителів середмістя, оскільки наразі в нас працює лише семеро майстрів. Якщо ми не матимемо більше реставраторів, то виконання цих заявок розтягнеться на два роки. Аби вирішити цю проблему, потрібно підвищити рівень професійних реставраторів, аби вони могли зареєструватись як фізичні особи-підприємці і в майбутньому працювати над реалізацією оновлення вже інших історичних об’єктів”, – пояснила начальник охорони історичного середовища Львівської міськради Лілія Онищенко. 
Тож аби збільшити кількість майстрів, у рамках німецького проекту GIZ і міськради “Муніципальний розвиток та оновлення старої частини міста Львова” уже вдруге проводять практичний семінар, під час якого львівські столяри та реставратори зможуть підвищити свою кваліфікацію, відновлюючи цінну історичну браму. 
У місті ще не реалізовано більше 300 заявок на відновлення вікон і брам жителів середмістя, оскільки наразі в нас працює лише семеро майстрів
На попередньому семінарі, який проводили кілька років тому, відновили браму на площі Катедральній. Цього разу майстри працюють над реставрацією брами середини ХІХ ст. в кам’яниці Бернатовичівській, що на площі Ринок, 8. До участі в семінарі зголосилися 10 майстрів. Наразі браму демонтували та перенесли до майстерні, що в Бернардинському подвір’ї. За словами керівника семінару, експерта GIZ Крістофа Юнґганса, планують завершити роботу вже наступного тижня.
Для навчання обрали будинок №8: там вже в рамках проекту відреставрували балкон і кам’яні портали. “Історія будинку на площі Ринок, 8 сягає XVII століття, але насправді будівля є значно старішою. В основі цей будинок – з епохи бароко, однак не всі елементи цієї епохи тут збереглися. Наприклад, двері датують ХІХ століттям, і вони належать до епохи класицизму. Вітраж над дверима  – початок ХХ століття, сецесія, тобто тут цілий букет стилів, рельєфи, зокрема авторські. Над цим будинком працюємо впродовж останніх років – зробили балкон і портал. Тепер реставруємо двері”, – розповіла Лілія Онищенко. 
За словами Крістофа Юнґ­ганса, вартість рестав­рації такої брами для жителів у рамках семінару безкоштовна: роботи фінансує GIZ. Якби це було комерційне замовлення, то коштували б такі роботи 800 євро.
Українсько-німецький проект “Муніципальний розвиток та оновлення старої частини міста Львова” реалізовує програму реставрації історичних вікон і вхідних дверей у старій частині міста Лева ще з 2010 року. Під час відновлення частин архітектурних об’єктів жителі будинків, що є архітектурними пам’ятками, сплачують лише 30% від вартості реставрації, 70% оплачує GIZ. Упродовж останніх років фахово відреставрували майже 200 об’єктів на загальну суму понад 2,5 мільйона гривень.

 До теми                                                      
Львів’яни матимуть можливість долучитися до голосування за архітектурні форми, які можуть бути відновлені в рамках грантової допомоги від США. Зробити це можна буде в соцмережі Facebook або в червні під час Майстерні міста, інформує прес-служба міськради. 
З-поміж 30 об’єктів-претендентів на реставрацію обрали лише 6, за які зможе проголосувати громада міста. Керівник проекту GIZ у Львові Іріс Гляйхманн розповіла, що була здивована тим, наскільки активно жителі Львова, які цікавляться його архітектурою, відгукнулися на їхнє прохання: вони запропонували до переліку багато об’єктів, що, на їхню думку, потребують негайної реставрації. 
Перелік об’єктів, який запропонували жителі, цікавий тим, що більшість їх перебуває поза звичними “туристичними шляхами”, але їхня історична та культурна цінність не є меншою за цінність пам’яток зони охорони ЮНЕСКО. 
Містяни зможуть голосувати за такі пам’ятки архітектури:
скульптурну групу алегорію “Правосуддя” на Палаці Справедливості;
будинок Юзефа Сосновського (1900 – 1908) за його власним проектом на вул. Чупринки, 50 – 52;
вітраж на сходовому майданчику будинку (1910 – 1911; архітектор – Баденський) на вул. Герцена, 6;
джерело з кам’яними левами на вул. Коперника;
шість скульптур будинку Ландау (1909; архітектор – В. Подгородецький), вул. П. Дорошенка, 19;
скульптурну групу “Ощадність” (львівська статуя Свободи) на просп. Свободи, 15 (1891).
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4892 / 1.58MB / SQL:{query_count}