За останні роки Львів охопив справжній велосипедний бум. У місті активно прокладають велодоріжки, проводять різні флешмоби на підтримку велоруху, містян неодноразово закликали відмовитись від автівок, аби розвантажити вузенькі вулиці міста.
Кількість роверів суттєво побільшала, а серед них й дуже дорогі, що приваблюють осіб, ласих до “легкого заробітку”. Відтак у Львові зросла кількість крадіжок роверів. Як розповіли “Пошті” у прес-службі міліції міста, найчастіше двоколісні крадуть у центрі міста, поблизу магазинів чи кафе, де їх залишають на тривалий період часу.
Міліція застерігає: аби вберегтись від крадіжки, треба пристібати велосипед на спеціальні колодки та защіпки, найліпше це робити у місцях, де є відеоспостереження, бо навіть найкращі велозамки можна зламати.
Крадене швидко перепродують
Здебільшого ровери крадуть у Галицькому районі. Тут люди люблять їздити на роверах у парках, а коли втомлюються і йдуть до кафе чи магазину, залишають їх припаркованими, інколи надовго.
“З початку року і до 7 квітня у Львові трапилось 105 крадіжок велосипедів, із яких 34 розкрито. За аналогічний період торік поцупили 111 роверів, 21 крадіжку вдалося розкрити. Ускладнює пошуки викрадених речей запізніле звернення до правоохоронців, бажання відшукати річ власними силами, адже пошук “за гарячими слідами” завжди ефективніший, аніж за день-два після скоєння крадіжки. До того ж велосипед піддається змінам, його легко перефарбувати, замінити деталі, після чого впізнати важко”, – зазначають у прес-службі міліції Львова.
Як зазначають “Пошті” в міліції, крадені велосипеди дуже швидко перепродують, зокрема через інтернет, чи з рук у руки. Швидкість знайдення викраденого двоколісного залежить і від кількості матеріалів у цій конкретній справі, свідків та відеоматеріалів із камер спостереження. Так, останній випадок, коли затримали крадія, був у лютому 2014-го.
Чоловік крав велосипеди у центрі Львова. “Молодик намагався чимшвидше збути крадене. Проте продати всі незаконно привласнені велосипеди чоловіку не вдалось – два з них вилучили правоохоронці Галицького райвідділу”, – повідомляє прес-служба міліції Львова.
Хто і як шукає викрадені ровери?

|
фото: Андрій Польовий |
У Львові розшуком велосипедів займається сектор у відділі карного розшуку. Як розповів “Пошті” Тарас Ільчишин, начальник сектору відділу карного розшуку ГУ МВС України у Львівській області, велосипеди крадуть не лише на вулицях міста, а й з-під будинків, під’їздів чи навіть з балконів.
“Велосипеди у Львові крали і будуть красти. Справа не в тому, що люди почали більше їх купувати. Причина в нашому суспільстві, є люди, які хочуть легко підзаробити, хоча від такої крадіжки дохід і невеликий, але хоч якийсь. Шукати велосипеди складно, бо будь-хто, купивши дешевий балончик із фарбою, може його перефарбувати і продати як зовсім інший велосипед. Дорожчі велосипеди мають особливе маркування і номер на рамі, але його теж можна стерти. Якщо людина купує велосипед офіційно, в спеціалізованому магазині, має на нього документи, це полегшує пошуки. В багатьох випадках знайти викрадений велосипед простіше, якщо він був припаркований поблизу камери відеоспостереження”, – розповів “Пошті” Тарас Ільчишин.
З його слів, від крадіжки двоколісного не вбережуть навіть спеціальні замки, адже люди, які крадуть, мають спеціальні ножиці, “перекусують” замок і легко забирають велосипед. “Крадуть здебільшого люди, які вже стоять на обліку чи раніше судимі. Крадіїв, які спеціалізуються власне на велосипедах у Львові немає, здебільшого це люди, які вчиняли і інші злочини чи правопорушення. Це особи з неблагополучних сімей, які ніколи не працювали і працювати не хочуть. Нещодавно знайшли такого крадія, зараз він перебуває в СІЗО за крадіжку 15 велосипедів”, – каже Тарас Ільчишин.
З початку року і до 7 квітня у Львові трапилось 105 крадіжок велосипедів, із яких 34 розкрито
З його слів, конкретних точок продажу викрадених велосипедів у Львові немає. Їх продають на стихійних ринках, таких як: “Привокзальний”, “Провесінь”, радіоринок. “Не всі велосипеди, навіть нові і некрадені, мають спеціальні документи. Тому, коли міліція перевіряє такі точки, знайти крадені велосипеди дуже важко. Але про те, що ровер крадений свідчить навіть ціна. Якщо велосипед, на якому вже їздили, продають за 100 доларів, то крадений вам продадуть за 400 гривень. Ця система працює так: один краде, має двох-трьох спільників, які реалізують, ходять по ринках і пропонують придбати дешевий велосипед”, – розповідає Тарас Ільчишин.
Люди розуміють, чому ці двоколісні такі дешеві, але все одно купують. Потім, коли міліції все ж вдається знайти викрадену річ, нові власники неохоче йдуть на контакт. Кажуть, що не знають в кого його купили, координат продавців не дають, не хочуть бути свідками у справі. “Якщо ж велосипед знаходять і перший власник може його описати чи надати хоч якісь документи, велосипед повертають. Але для цього має бути відповідне рішення суду, кримінальна справа і вирок суду, що вступив у законну силу”, – розповідає Тарас Ільчишин.
З його слів, міра покарання за крадіжку велосипеда залежить від того, чи крадій вже стоїть десь на обліку і від кожного конкретного випадку крадіжки. Якщо це перша крадіжка, то дають “особисте зобов’язання” – “посидите вдома, а за викликом слідчого прийдете на слідчі дії”. Суд у таких випадках як міру покарання призначає штраф. Розмір штрафу буває різним залежно від суду, особистих характеристик крадія, буває, що замість штрафу дають умовне обмеження волі.
“Коли ви помітили, що велосипед зник, не зволікаючи треба телефонувати на 102. Тоді ж треба опитати людей поблизу чи не бачили крадія, можливо поряд стояли машини із відео-реєстраторами. Чим більше є доказів і свідків, тим простіше буде знайти ваш велосипед. Бо якщо після крадіжки минуло кілька днів, по гарячих слідах його вже не знайдеш”, – каже Тарас Ільчишин.
Велосипедисти гуртуються в соцмережах

|
фото: Ігор Мартинів |
Люди, в яких є спільне захоплення, гуртуються дуже легко. А тепер, коли соцмережі стають усе популярнішими, створюють спільноти, аби спілкуватись, обмінюватись досвідом і проблемами. Одним із таких об’єднань є “ВелоБарахолкаЛьвів” у Fecebook, що налічує вже понад півтори тисячі учасників. Окрім обговорень різноманітних велосипедних новацій, роверисти публікують фото своїх викрадених двоколісних, вказують їхні прикмети. У нас, на Галичині, “свій за свого стоїть горою”, тому учасники поширюють ці повідомлення, і вже спільно слідкують чи не продають бува на якомусь із ринків викраденого велосипеда, чи не їздить хтось на ньому вулицями міста. Якщо ж таки вдається побачити такий ровер, телефонують власнику, а той вже звертається до міліції.
Відтак у цій спільноті звернення про допомогу знайти викрадений велосипед з’являються доволі часто, ось останні з них.
“Уночі з 7 на 8 квітня у мене вкрали велосипед (який був прикріплений!) схожий на GIANT METHOD 02 сірого кольору на вул. Козельницькій із парковки для велосипедистів УКУ. Зникнення помітила зранку. У Львові таких велосипедів зазвичай не побачиш. Якщо хтось побачить його в місті чи на неперевірених сайтах продажу та перепродажу, прошу повідомити! Буду вдячна за будь-яку інформацію! 067 561 72 11 – Анна”, – пише львів’янка Anna Mandelina у спільноті “ВелоБарахолкаЛьвів” у Facebook. “Вкрали мій ровер. Це вже втретє за півроку. Вперше – у жовтні 2013-го з-під університету. Велосипед GT avalanche 3.0 згодом знайшли, а крадія покарали. Вдруге у грудні 2013-го – зі закритого балкона в під’їзді вкрали той же GT avalanche 3.0 (тоді була активна фаза революції, тому було не до велосипеда). Втретє 27 березня 2014-го – з того ж закритого балкона в під’їзді (лиш поміняв замки та додав кріплення) вкрали GT Agressor 3.0. Мої висновки: жоден замок, ні U-lock, ні будь-що інше не врятують; міліція мега-недолуга і просто неймовірно неосвічена, тому втретє заяву не писав; містом треба їздити на простому старенькому ровері, бо дорогий рано чи пізно вкрадуть; не тримайте велосипед у під’їздах навіть під німецьким замком”, – пише користувач Facebook Roman Lozynskyy.
“Вночі 6 квітня з мого балкона вкрали велосипед. Модель GT Avalance 3.0, 2011 р. Номер рами (їх два чомусь) P1077Y194 і SNMNG10K84927. Колір рами білий з синіми вставками. Особливі прикмети: заднє колесо з дуже широким протектором, а переднє вузьке, обидва марки KENDA. На обох колесах сині світлодіодні ковпачки. Сидіння марки VELO, задня зірочка 6 передачі зношена, тому на ній їхати практично неможливо, постійно проскакує. На рамі праворуч чорна наклейка VOLKSWAGEN.LVIV.UA. Якби хто побачив, телефонуйте 0979345655”, – пише у Facebook львів’янин, мешканець Личаківського району Ігор Мартинів. Як розповів “Пошті” Ігор Мартинів, має надію, що йому вдасться знайти свій велосипед саме за допомогою небайдужих людей, які помітять його на вулицях міста. Проте зазначив, що заяву до міліції все ж заніс, бо так легше буде повернути велосипед, якщо навіть сам його знайде.
“Якщо ви бачите, що викрадений у вас велосипед їде вулицею, чи його десь продають, краще, коли заява вже лежить в райвідділі і заведено справу. Тоді ти можеш зателефонувати і сказати: “я “такий-то”, “тоді-то” подавав заяву, бачу свій велосипед, приїздіть”. А поки міліція їде, то вже всіма правдами і неправдами тримаєш ровер, щоб знову не зник”, – каже Ігор Мартинів.
З його слів, одразу коли помітив, що з внутрішнього балкона колодязного двору будинку викрали його велосипед, пішов до Личаківського райвідділу міліції. “До мене вийшов дільничний, пішли до нього в кабінет, взяв покази. З моїх слів написав протокол, а я під його диктування заповнив бланк заяви про викрадення велосипеда. Звісно, я не думаю, що вся міліція Личаківського району шукатиме мій велосипед, але написати заяву варто”, – розповів Ігор Мартинів.