Морського відпочинку львівських студентів у Криму цього року, на жаль, не буде. Навчально-оздоровчий табір “Політехнік-1”, що в Алушті, до рук хоче прибрати маріонеткова влада півострова.
“Політехнік-1” – один з найпопулярніших студентських таборів відпочинку. Щороку поніжитися на березі Чорного моря туди приїздили як студенти Львівської політехніки, так і Франкового вишу. Зазвичай бронювати путівки в табір починали ще з березня.
Але цього року ситуація змінилась. Як повідомили “Пошту” у Львівській політехніці, цього літа студентів туди не відправлятимуть, мовляв, причина проста – рахунки Держказначейства в Криму заблоковані.
Відвоювати базу в Алушті!
Ця база відпочинку з’явилася в Алушті ще у 1956-ому. Її споруджували за кошти і силами колективу Національного університету “Львівська політехніка”. Це дуже великий комплекс, який складається зі 120 об’єктів. За одну зміну там може відпочити 300 студентів, а за літній сезон – майже тисяча. Номінальна вартість самої бази становить понад 40 мільйонів гривень. Це 5 гектарів дорогоцінного кримського узбережжя, 3 пляжі – 0,4 гектара.
Як повідомив “Пошту” прес-секретар Національного університету “Львівська політехніка” Ярослав Мельник, нині на базі працює 14 осіб. “Наразі, аби запобігти мародерству, директор бази Микола Бродський попросив персонал переселитися в інший табір на материку, мовляв, непроханих гостей можна очікувати будь-якої хвилини. Подальшу долю табору вирішують Міністерство спорту і туризму Росії і керівники самопроголошеної Республіки Крим. Та Микола Бродський певен: за табір можна поборотися. Наразі підготовчі роботи до відкриття відпочинкового сезону в Алушті призупинено”, – зазначив Ярослав Мельник.
Ректорат університету вживає усіх можливих заходів, аби бази не потрапили до рук загарбників. “Оскільки Політехніка є державною установою, то й бази також належать державі, точніше Міносвіти. Звісно, ми вже туди звернулися. І не просто від імені університету, а від конференції трудового колективу, аби там вжили всіх можливих заходів задля збереження табору, а також з проханням домагатися в міжнародних арбітражних судах відшкодування матеріальних збитків, пов’язаних з можливою втратою табору відпочинку в Криму. Але, на жаль, немає того, кого би це цікавило”, – розповів “Пошті” Богдан Морквяник, проректор з науково-педагогічної роботи і питань соціального розвитку.
Зі слів співрозмовника, неподалік бази “Політехнік-1” є бази, що належать Московському архітектурному інституту, і право власності вони не змінювали впродовж усіх років незалежності України. Проректор згадав прецедент 1991-ого, коли після розпаду СРСР в Алушті, на території незалежної України, і далі діяли оздоровчі табори кількох московських інститутів, зокрема енергетичного та авіаційного. Колектив Львівської політехніки планує ініціювати звернення академічної спільноти до провідних університетів Росії стосовно збереження на території Криму баз відпочинку навчальних закладів України. Але в справедливість кримської влади наразі мало хто вірить...
Та студенти Політехніки мають можливість влітку відпочити на базі в селищі Коблево, що на Одещині. Також спудеї можуть відпочити в Карпатах у Славському або ж у селі Зозуля, що біля Золочева.
А ми їдемо в Болгарію та Грузію
Студенти ж Франкового вишу вже знайшли альтернативу кримському узбережжю – йдеться про відпочинок у Болгарії.
“Окрім табору “Політехнік-1”, наші студенти також їздили відпочивати в оздоровчо-спортивний табір “Ікар” Національного аерокосмічного університету ім. М.Є. Жуковського “ХАІ” в село Рибаче, що також у Криму. Тепер цього робити не будуть. Натомість для наших студентів готуємо іншу пропозицію – поїздку в Болгарію. Там є широкий вибір житла – готелі дво-, три- і чотиризіркові. Торік такі путівки розібрали дуже швидко. Ми зараз напрацьовуємо та виходимо на кінцевий варіант співвідношення вартості й умов. Думаю, вже через тиждень студенти зможуть ознайомитися з програмою, – розповідає “Пошті” голова студентського профкому ЛНУ ім. Івана Франка Михайло Мураль.
– До речі, помітив тенденцію суттєвого росту орієнтації студентів на відпочинок на Заході. В ціні Болгарія не дорожча за Крим, до того ж там і сервіс кращий. Цього року ми вже почали працювати над цікавим проектом студентського варіанту відпочинку. Максимальна вартість поїздки становитиме 280 євро. Це 10 днів відпочинку плюс харчування, переїзд, страховка. Ще одна цікава пропозиція – відпочинок у Кутаїсі (Грузія). Ми вже дізнавалися, що дорога у дві сторони літаком коштуватиме в межах 500 гривень. Наразі хочемо відіслати свого так званого агента впливу, який би для наших студентів пошукав хороший варіант відпочинку”, – зазначив Михайло Мураль.
Зі слів співрозмовника, Франковий виш не має власних баз чи таборів, тому домовляється з колегами та партнерами, аби знайти оптимальний варіант “ціна – якість”. Адміністрація університету сприяє відшкодуванню певної суми, яку студент витрачає на відпочинок. Студенти можуть написати заяву з проханням про видачу матеріальної допомоги на оздоровлення, відтак університет відшкодовує спудею певну суму. Проте таким привілеєм може скористатися лише бюджетник.
Окрім відпочинку за кордоном, Франковий виш має спортивно-оздоровчий табір “Карпати” між Свалявою та Мукачевим і Шацький біолого-географічний стаціонар.
До теми
На липень свій морський відпочинок можуть планувати спудеї Франкового та Лісотехнічного університетів у таборі “Лісотехнік”, що в Рибаківці.
Відпочити у відомому Шацьку, біля озера Пісочне, в спортивно-оздоровчому таборі “Медик” можуть студенти Львівського національного медуніверситету ім. Данила Галицького. Студенти-медики також мають можливість відпочити на узбережжі Егейського моря в Греції. Такий відпочинок коштує понад 4 000 гривень. У вартість входить переїзд, проживання (10 ночей) і харчування.