
|
фото: facebook.com/sekh.iryna |
Місяць тому на львівському Майдані Ірина Сех обіцяла активно співпрацювати із журналістами. Проте минув час і… губернатор, мабуть, про обіцянку забула. Зустрітися із “Поштою” та поспілкуватися “наживо” Ірина Сех цього тижня не знайшла часу, мовляв, дуже зайнята. Відповідала на запитання “Пошти” через прес-службу облдержадміністрації.
– Пані Ірино, коли ви дізналися, що станете губернатором Львівщини, чи мали на меті щось конкретне, що дуже хотіли змінити в області? Що саме?
– Я багато чого хотіла змінити на Львівщині (навіть ще тоді, коли не знала, що призначать головою ЛОДА. Упродовж двох скликань була депутатом Львівської обласної ради, згодом – народним депутатом, багато їздила областю, проводила прийоми громадян, відвідувала найвіддаленіші села. Тому добре знаю ситуацію, проблеми, які мають громади та окремі люди. І я не вважаю, що варто говорити про якісь особливі проблеми Львівщини.
Я отримую тільки зарплату у Верховній Раді, а в облдержадміністрації платню мені не нараховують
Розбиті дороги, занепад виробництва, безробіття, відсутність інвестицій – це стосується всієї України і все це необхідно долати. Але Львівщина має чимало переваг, якими необхідно правильно скористатися. Наш край дуже цікавить іноземних інвесторів. За минулі кілька тижнів я провела близько десяти зустрічей з іноземними делегаціями, які зацікавлені інвестувати на Львівщині. І влада має подбати про те, аби бізнес, який хоче чесно і прозоро працювати, тут залишився.
– Прошу сказати, які завдання після призначення ви поставили перед собою у першу чергу?
– Найперше моє завдання на посаді голови ЛОДА – це призначення на посади нових людей. Скажу, що це дуже непросте завдання, оскільки люди, які пройшли Майдан, які оплакують загиблих, ставлять дуже високі вимоги до посадовців. І мені непросто приймати кадрові рішення – я розумію, яку відповідальністю беру на себе.
Дуже складно знайти людей, які не працювали на режим, але водночас мали знання і досвід. Найперше треба закінчити з кадровими призначеннями. Скажімо, на посади голів райдержадміністрацій подано кандидатури осіб, які переважно не працювали в органах державної влади, вони мають пройти спецперевірку, як це належить за законом. Це займає час.
– Що вже вдалося втілити?
– Частково вирішено кадрові питання. А загалом працюю в усіх напрямках. Завдання такі, які за кілька тижнів не виконати…
– Що не вдалося зробити поки що, чому?
– Багато ще не вдалося. Тому що працюю на посаді майже місяць.
– Як вважаєте, чи підтримує вас громада?
– Знаєте, на виборах до Верховної Ради України я перемогла в мажоритарному окрузі, в яких входить чотири райони), набравши 65% голосів виборців. Це був один із найкращих результатів по Україні. Я дуже ціную цю високу довіру й завжди пам’ятаю про свою відповідальність. Сподіваюся, що мене підтримують і на новій посаді. Це було б логічно, адже люди прагнули усунення режиму і приходу нової влади. Водночас люди повинні розуміти, який “спадок” нам залишив режим. Бюджет розграбовано, суцільні борги, економіка в занепаді. Державу руйнували багато років, і за кілька тижнів чи місяць неможливо досягнути процвітання.
Влада має подбати про те, аби бізнес, який хоче чесно і прозоро працювати, тут залишився
Ми не обіцяємо швидкого “покращення” у вигляді підвищення пенсії на кілька гривень. Ми прагнемо зміни системи, створення такого державного правління, в якому би все працювало, як годинник, в якому би не було місця корупційним схемам, кожен відповідав своїй посаді, і як би це пафосно не звучало, служив народові України.
– Як налагоджуєте контакт з громадою? Чи є ви активним користувачем соціальних мереж?
– Провела перший прийом громадян, який тривав від 11.00 і до пізнього вечора. Такі прийоми будуть щомісяця. Окрім того, щодня приходять делегації від різних районів, різних громадських організацій – слухаю їх, спілкуємося, шукаємо вихід із проблемних ситуацій. Я маю сторінку у Facebook. Вечорами переглядаю стрічку, перепощую те, що подобається. Не знаю, чи мене можна вважати активним користувачем – судіть самі.
– За яким принципом обираєте собі команду?
– Це люди “випробувані в бою”, освічені, віддані справі, вони готові жертвувати своїм особистим часом. Бо робота в нас така – від ранку і до ночі, часто без вихідних…
– Чому ви ще не здали мандат нардепа?
– Це пов’язано з політичною необхідністю. Я депутат-мажоритарник, довибори провести неможливо, тому моє місце у парламенті буде порожнім. На жаль, більшість у ВР дуже хитка, ми вже стикалися із тим, що важливі законопроекти не набирали достатньої кількості голосів. Бувало таке, що мій голос при голосуванні у ВР був 226-им, тобто вирішальним. А за сучасних обставин, коли працюємо в умовах загрози зовнішньої агресії, і може виникнути необхідність ухвалення важливих рішень стосовно захисту держави.
Сподіваюся, що це питання вирішиться найближчим часом. Хочу наголосити, що я отримую тільки зарплату у Верховній Раді, в адміністрації платню мені не нараховують.
Діяльність облдержадміністрації частіше помічають у регіонах області, а не у місті Львові, і, відповідно, ставлення до губернатора більш показове у мешканців сіл чи райцентрів області, аніж мешканців обласного центру.
Допоки в Україні президентом був Віктор Янукович, то всі його губернатори на Львівщині отримували надзвичайно низьку підтримку і мало позитивних оцінок діяльності.
Зараз представником президента на Львівщині є член партії ВО “Свобода” Ірина Сех. А це одна з тих партій, які мають найвищий рівень підтримки в області, тож звичайно, Ірину Сех підтримуватимуть значно більше на фоні попередників і отримає вона значно більше позитивних оцінок від населення Львова і Львівської області.
Оцінювати конкретні дії нового губернатора, напевно, варто трохи згодом, коли пройде так званий час невизначеності. Але знову ж таки вернуся до того, з чого почав. Мешканці області (це характерно для всієї України і Львівщина не є винятком) мало ідентифікують посаду губернатора як посаду, яка визначає ситуацію в області.
Певен: критеріями, за якими можна буде визначити ефективність роботи голови облдержадміністрації, є стабільність ситуації в області, тобто нормальні економічні показники на фоні всієї України, і поступове, але все ж таки покращене, життя в певних сферах: сільське господарство, будівництво доріг, промисловість, лісове господарство. Але ці показники повинні бути покращені не на папері, а в реальності. Тоді мешканці зможуть адекватно оцінити роботу губернатора.
Думаю, що до діяльності Ірини Сех є більш пильна увага. Це тому, що вона представник тепер провладної партії, яка є популярною на території Львівщини. Тепер ця увага буде як до “свого”, а не як до “чужого”.
Ясна річ, що один місяць перебування на посаді, це є надто мало, аби судити про людину. Проте перші кроки очільниці Львівщини відрізняються від нових підходів до політики. У першу чергу це стосується поєднання посад – перебуваючи на посаді губернатора Ірина Сех мала б здати повноваження нардепа. І те, що вона цього не зробила помилка номер один.
Маємо бути законослухняними, чесно дотримуватися Конституції, то очевидно, що передусім це мало б стосуватися губернатора. Адже саме посадовці, чиновники мають показати громаді приклад, вони повинні бути першими, хто виконує рішення та приписи Конституції України.
Звичайно, кожен може собі придумати виправдання, але є норми Закону. І, якщо в тебе є сумніви з приводу виконання Закону, йдучи на таку високу посаду, потрібно одразу сказати, що я не можу зайняти цю посаду, оскільки вона передбачає невиконання Закону.
Фактично, Ірина Сех – демонстрація подвійних стандартів, проти якої дуже чітко виступав Майдан і вся політична сила, яка зараз при владі. Але вони виступали проти тих подвійних стандартів до тих пір, доки це не почало стосуватися когось із них персонально. Ясна річ, що такий приклад, як на мене, є недостойний керівника, особливо після революційних подій в країні. Ми повинні досягнути якоїсь моральної основи.
По-друге, за керівництва Ірини Сех жодних призначень не відбулося, немає жодного заступника губернатора! А пропозиції, які обговорюють є просто сміхотворними. Таке враження, що людина прийшла не областю керувати… Справа в тому, що Ірина Сех не має досвіду керівництва областю.
По-третє, Ірина Сех демонструє доволі агресивний стиль поведінки, спілкування з опонентами. До прикладу, той інцидент, який відбувся під час її представлення на Майдані, коли громада кричала ганьба, а вона почала оперувати ярликами, завченими фразами. І це не якийсь окремий епізод, а стиль поведінки, який притаманний представникам цієї політичної сили.
І четверте, що особливо для мене дуже цікаво, як буде себе поводити губернатор у ситуації із сланцевим газом. Пригадую, що вона активно виступала проти цього проекту. Очевидно, що це питання активно прогресуватиме в контексті останніх подій, матиме розвиток і продовження. Тож цікаво чи ця фігура змінить свій погляд, чи, перебуваючи на посаді губернатора, тиснутиме на депутатів. Ірина Сех перебуває в абсолютно інших умовах, ніж її попередники. Ці умови є складні, є дуже багато речей, які треба буде вирішувати, але безумовно ціною авторитету, якого і бракує новообраному губернаторові. Попередній владі можливо було легше, адже вона могла застосувати репресивний ресурс. А зараз же щоб побудувати щось конструктивне треба застосовувати аргументи, авторитет, треба громаду переконувати. Думаю, що це призначення є партійне і на певний час…
Порівнювати Ірину Сех з попередниками не варто, оскільки вони працювали в інших умовах і за характером були зовсім іншими людьми. Тож не потрібно дивуватися. ВО “Свобода” була радикальною опозиційною силою і політики, які є там – це люди революційного типу. Так, вони хороші мітингарі, оратори, але форматів конструктивної роботи керівника, я серед них не бачу.
Певен: губернатор не мав би бути прив’язаний до партійного середовища. Сьогодні, в нашій ситуації, таке робити не бажано. Мені здається, що в такий важкий для країни період, мав би бути технічний уряд, рівновіддалений від різних політичних сил.
ВО “Свобода” в нас, на Львівщині, основна і готова своїх людей розставити на будь-які посади, і правда, що серед “свободівців” є фахові люди. “Свободі” потрібно було запропонувати більш достойну кандидатуру. До речі, людина може і не бути членом партій, але якщо вона має авторитет, потрібно просто її запропонувати від імені партії, це, навіть, підняло б рейтинг ВО “Свобода”. А наш уряд призначає будь-кого: кривого, горбатого, аби лиш був “свободівцем”.
До слова, на Львівщині цей процес триває доволі давно. І вся логіка діяльності, зокрема діяльності ВО “Свобода” в облраді, йшла до ліквідації посади губернатора як елементу виконавчої влади. Якщо активізується такий процес, то “свобовдівці”, по ідеї, мали б бути перші, хто підтримає таку пропозицію. Навіть у такому випадку ми чітко бачимо подвійні стандарти.