Площі Катедральну та Міцкевича віддадуть пішоходам та велосипедистам, на місці стоянки перед банком, що за пам’ятником Адаму Міцкевичу, побудують велокільце, по-іншому поїде транспорт: він рухатиметься перед пам’ятником у два боки трьома смугами – саме так виглядатиме середмістя міста Лева, якщо за таке рішення проголосують депутати міськради.
Відповідні зміни до схеми організації руху транспорту і пішоходів у центральній частині Львова обговорили 17 березня на громадських слуханнях у Львівській міськраді. Пропозиції розробили експерти інституту “Містопроект”.
Як розповів головний архітектор проекту ДП ДІМП “Містопроект” Петро Крупа, пропонується внести зміни у центральну частину пішохідної зони, щоб поступово реалізувати проект створення пішохідної зони у межах проспекту Свободи – площі Галицької – площі Соборної – вул. Підвальної – вул. Гонти – і за оперним театром.
Розвантажити площу Міцкевича
Роботу планують розпочати з площі Міцкевича. Там удвічі зменшать паркомісця для автомобілів – із 50 до 26. А територію за пам’ятником Адаму Міцкевичу зроблять пішохідною.
Заступник голови робочої групи з питань впорядкування транспортного руху і паркування в центральній частині Львова Олег Шмід на слуханнях розповів, що пішохідна зона на площі Міцкевича зазнає радикальних змін. Адже її хочуть об’єднати з уже існуючою пішохідною зоною, забравши, зокрема, і автомобілі з вул. Театральної.
“Площа Міцкевича – одна з найгарніших у Львові. Однак зараз вона виконує одну функцію – тут переважно паркуються автомобілі. Меншою мірою площа призначена для трафіку автомобілів. Там мало пішоходів, мало велосипедистів, бо для цих категорій вона не пристосована”, – каже Олег Шмід. З його слів, пропонується зробити пішохідний доступ до пам’ятника Міцкевичу з тильного боку, щоб дві пішохідні зони були поєднані. Щодо організації руху на проспекті Свободи, вона фактично залишиться незмінною.
На площі Міцкевича планують удвічі зменшити паркомісця для автомобілів – із 50 до 26
По проспекту Свободи автомобілі до вул. Коперника їхатимуть так само, як і зараз – у три смуги. Олег Шмід зазначив, що від оперного театру автомобілі рухатимуться двома смугами: середньою і лівою. А зміни зазнає тільки частина площі Міцкевича біля вул. Коперника. Там планують, аби автомобілі з центру міста виїжджали у дві смуги. А назустріч до фігури Богоматері автомобілі рухатимуться в одну смугу, аби за скульптурою продовжити рух за схемою, що є зараз.
Крок №2: площа Катедральна

|
фото: alex-shutyuk.livejournal |
Пішохідною зоною має стати також і площа перед Катедральним собором. Звідти також планують забрати парковку. Вся вулиця аж до вул. Вірменської повинна стати пішохідною.
До слова, в інтернеті вже з’явилися варіанти, як можна облаштувати площу біля храму. Так, львівський дизайнер Олександр Шутюк кілька років тому зробив візуалізацію облаштування громадського простору навпроти храму. Тоді ще цим питанням цікавилося керівництво катедри.
“В процесі обробки фотографій Львова з висоти виникла ідея зобразити, як би могла виглядати площа Катедральна, якщо б її перетворити на пішохідно-відпочинкову територію. Зараз вона повністю заставлена автомобілями і робити там абсолютно нічого, хоча там будівля, силует якої є однією з візитівок Львова – Латинська катедра. Певен: було б значно краще, якби на площі можна було присісти на лавочку в тіні дерева та послухати виступ вуличних музикантів. Зараз це неможливо через відсутність лавочок та дерев, які, до речі, колись там росли”, – розповів “Пошті” Олександр Шутюк.
Він додає, що автомобілі, припарковані зараз на площі, не мають стояти там цілими днями. На його думку, для них довкола центру повинні бути облаштовані підземні парковки. Але втілити такі ідеї можна лише з допомогою інвестицій. Проте люди зможуть інвестувати проект лиш тоді, коли вони побачать, що у Львові стихійне паркування контролюватимуть.
Платні парковки біля “Вернісажу”: думки розділися
Натомість у мерії водіям запропонували альтернативу. У центральній частині Львова планують створити нові паркувальні зони. Зокрема у районі театру ім. М. Заньковецької, де зараз ринок “Вернісаж”. Там, до слова, планують створити аж 80 платних паркомісць.
Як писала “Пошта”, біля ринку “Вернісаж” ще торік планували облаштувати закритий платний паркінг у межах проїжджої частини. Паркувальний майданчик хотіли обладнати на вулицях Вірменській, Л. Українки (від просп. Свободи до вул. Театральної), а також на Театральній (від вул. Вірменської до пл. Я. Осмомисла) і вул. Низький Замок, не виходячи за межі проїжджої частини. Планували, що він буде обмежений шлагбаумами так, як паркінг на вул. Валовій. Зазначимо, що зараз автомобілі на цих вулицях паркуються безкоштовно. Нагадаємо, що згідно з концепцією впорядкування вуличного паркування, у Львові вже працює перша платна паркувальна зона на вул. Валовій.
Проте така ідея не до вподоби працівникам ринку, мовляв, на “Вернісажі” і так мало місця. “Зрозумійте, “Вернісаж” це певною мірою обличчя Львова, адже щоденно у період туристичних сезонів сюди приходять сотні туристів. Уявіть собі, що тут довкола стоятимуть автомобілі. Це ж зіпсує загальну картину. В нас і так небагато місця. До того ж неподалік школа, а великий наплив автомобілів нестиме небезпеку для дітей”, – зазначила “Пошті” пані Оксана, яка торгує на ринку “Вернісаж”.

|
Модель перетворення площі Катедтральної на пішохідно-відпочинкову територію (фото: alex-shutyuk.livejournal)
|
Своє занепокоєння стосовно змін до схеми організації руху транспорту і пішоходів у центральній частині міста львів’яни висловлюють і у соцмережах. Зокрема у Facebook-спільноті “Нас не питали!” небайдужі містяни запевняють, що вуличні автостоянки в районі ринку “Вернісаж” створюватимуть перешкоди для руху пішоходів.
У мережі відповідні зміни називають “злочином проти пішохідного руху”. Містяни певні: площа Вічева – це міні-площа Ринок, адже неподалік театр ім. М. Заньковецької, Kінопалац, Національний музей, Преображенська церква. “Вул. Лесі Українки – це ж майже бульвар, який має сполучати оперний театр ім. С. Крушельницької і театр ім. М. Заньковецької з подальшим рухом уздовж вулиць Театральної, Краківської… А “Вернісаж” – це ж постійний концентратор людей. Я категорично проти передбачення вуличного паркування в цьому районі вже навіть на рівні схеми і перспективи”, – написав у соцмережі Сергій Лещенко.
Учасник урбан-руху lypneva.com Дем’ян Данилюк вважає, що рішення про облаштування парковки біля ринку “Вернісаж” тимчасове, загалом активіст таку ідею підтримує, мовляв, у цьому немає нічого поганого. “Варто уточнити, що парковка буде не замість “Вернісажу”, а на проїзній частині. В нашому суспільстві є брак інформації і людям завжди здається, що їм хочуть зробити гірше. До прикладу, у сусідніх містах у середмісті є багато тимчасових автостоянок. У нас вона буде на рік, два, можливо, три. А коли приватні інвестори збудують підземні паркінги, то її ліквідують і там буде й надалі пішохідна зона. Тим паче, що в цьому районі був Низький Замок, тож згодом планують проводити археологічні розкопки”, – зазначає співрозмовник.
Активіст наголошує, що потрібно, щоби містяни зрозуміли, що паркінги спонсорує не місто, не держава, а інвестор. Проте наразі інвестор не хоче сюди йти. На громадських слуханнях ідею створення нових паркомісць ніхто не заперечував. Отож, якщо це питання погодять, то реалізацію проекту розпочнуть вже цього року.