До Національної гвардії України, яку створили 13 березня, увійдуть представники силових відомств, зокрема бійці внутрішніх військ і добровольці. Відтак у Львівській області задля залучення добровольців 14 березня створили Народну гвардію Львівщини.
“Кістяком бойового формування стануть досвідчені офіцери, чоловіки призовного віку, а також ті, кому виповнилося більше 40 років і які не підлягають призову”, – зазначив керівник штабу Народної гвардії Львівщини Володимир Шишков. Долучитися до Народної гвардії Львівщини також можуть представники загонів самооборони.
Зі слів координатора Народної гвардії Львівщини Мар’яна Нищука, серед завдань гвардії – забезпечення на базі сформованих батальйонів охорони стратегічних об’єктів Львівської області; забезпечення надання допомоги прикордонній службі, зокрема, в питаннях здійснення охорони; проведення необхідної підготовки та вишколу добровольців на випадок прямої загрози чи диверсії з боку Росії.
Своєю чергою Академія сухопутних військ ім. Петра Сагайдачного передасть у розпорядження Народної гвардії Львівщини казарми, військову техніку, а також приміщення для розміщення оперативного штабу.
Національні гвардії – традиція революцій
“Національна гвардія України — державна військова формація, покликана захищати суверенітет України, її територіальну цілісність, а також життя й особисту гідність громадян, їх конституційні права та свободи від злочинних посягань та інших антигромадських дій. Існувала з 1991 по 2000-ий. У 2014 році оголошено відродження Національної гвардії України”, — йдеться в статті про Національну гвардію у вільній енциклопедії “Вікіпедія”.
Створення національних гвардій – світова історична практика. В кінці XVIII століття Національні збори Франції створили Національну гвардію (спеціальні загони міліції) для наведення порядку на вулицях Парижа. Згодом так почали називати різні збройні загони в інших державах. До прикладу, у США Національна гвардія виконує роль запасу Збройних сил.
“Ніщо не передає краще суті гвардії, ніж відповідь наполеонівського офіцера у битві під Ватерлоо на пропозицію здатися: “Лайно! Гвардія вмирає, але не здається!” Умовно кажучи, гвардію можна прирівняти до 300 спартанців, героїв битви під Берестечком, героїв битви під Крутами. Це люди, які беруть на себе не просто обов’язок, а привілей – захищати батьківщину. У битвах перемагають не лише зброєю, а й духом”, – розповідає “Пошті” історик Ярослав Грицак.
До теми |
Як інформує прес-служба облради, чоловікам, які хочуть вступити в лави гвардії, рекомендують дзвонити на телефон гарячої лінії Львівської облради: 0-800-501-727. У Львові та кожному районі області працюють штаби Народної гвардії Львівщини. У місті Лева такий штаб розташований на базі казарми Західного оперативного командування, що на вул. Городоцькій, 40. “Пошта” дає контактні номери телефонів чергового штабу, який відповість громадянам на їхні запитання стосовно функціонування Народної гвардії Львівщини: 068-58-12-366, 068-58-12-367 та 099-917-01-66. |
Саме слово “гвардія” має різні значення, адже ці формування діяли в різні епохи. “Якщо вилучити ядро з цих значень, то гвардією називали добірні воєнні загони, на яких була покладена особлива місія. У старі часи найчастіше вона полягала в захисті короля чи військовокомандувача, тобто того, безпека кого була надзвичайно важливою для життєздатності країни чи війська”, – зазначає історик.
З його слів, бути гвардійцем – не лише обов’язок, а й великий привілей. Скажімо, простолюдина до гвардії не прийняли б, адже захист батьківщини був привілеєм знаті. “Цей привілей полягав у готовності битися до кінця і віддати своє життя, отримавши в обмін безсмертну славу”, – запевняє Ярослав Грицак.
Проте значення слова “гвардія” змінилося з переходом до сучасної доби. “Тепер воно пов’язане не з королем чи полководцем, а з нацією. Тому сучасні гвардії найчастіше називаються національними. І найбільше вони проявляють себе в часи смертельної небезпеки, що стоїть перед нацією, часи воєн і революцій. Їх бойові пісні інколи навіть стають національними гімнами. Гвардія і далі є добірною, але принцип добірності змінився: гвардійцем може стати кожен незалежно від соціального статусу.
Головне, щоб він на полі бою був відчайдухом і не заплямував своєю поведінкою гвардійської честі, – каже історик. – Окрім того, національні гвардії створювали і для тих націй, яким не було місця на політичній карті світу. Це робили з метою ті місця завоювати. Скажімо, такими були польська гвардія під час революції 1848 року та українські частини під час революції 1917 року”.
У подібних випадках гвардії ставали ядром нової армії або тому, що стара виявилася небоєздатною і розпалася, або тому, що армія лише зароджувалася. “Сучасна українська ситуація є, власне, такою. Битви і війни виграють не лише зброєю і муштрою, але й силою духу”, – певен історик.
Гвардійці та австрійські закони
У Львові Національну гвардію було створено в середині XIX століття під час революції, яку ще називають “Весна народів”, 1848 року. “Австрійські закони дозволяли людям, не вступаючи на військову службу, брати участь в охороні громадського порядку, – розповідає “Пошті” історик, викладач університету ім. І. Франка Андрій Козицький. – У Львові у 1848 році було створене таке формування. До його складу входило кількасот осіб. Більшу частину з них складали студенти Львівського університету”.
Зі слів співрозмовника, гвардійці мали право носити зброю, у них навіть була окрема форма. Під час сутичок з австрійськими військовими 1848 року прийняли рішення розпустити гвардію. Майже 600 членів формування інтернували (ув’язнили чи обмежили свободу – “Пошта”) за те, що вони взяли участь у спробі повстання проти австрійської влади.
“Пощастило лише студентам. Їх відправили на навчання в інші університети. Переслідували лише тих, хто під час повстання намагався переконати австрійських солдат зрадити присязі і перейти на бік повстанців. Це розглядали як державну зраду”, – пояснює Андрій Козицький.