У рамках проекту “Розвиток громадського електротранспорту Львова” у трамвайному депо №2 ЛКП “Львівелектротранс”, що на вул. Промисловій, 29, розпочали реконструкцію. Загалом, оновлення депо коштуватиме 1 млн 243 тис. євро, фінансуватиме проект Європейський банк реконструкції та розвитку. Там збираються замінити дах, вікна, систему опалення, утеплити фасади і облаштувати конференц-зал. Наразі тривають підготовчі роботи, демонтовують підлогове покриття, зняли двері, незабаром візьмуться й за вікна.
Востаннє депо ремонтували 30 років тому!

|
фото: прес-служба ЛМР
|
“Кожен день у цьому депо перевіряють близько 10 трамваїв, після цього вони виїздять на лінію. Кожен трамвай, який курсує Львовом, повинен проходити таку перевірку не рідше ніж раз в тиждень. Тому технічний профілакторій має бути в належному стані. Важливо, щоб приміщення мало добре опалення, старі котли були неекономічними, працювали тут ще з радянського часу, тому замінимо їх на нові, – розповів Орест Козак, директор ЛКП “Львівелектротранс”.
– Також встановимо підвісні отеплювачі, а саме ультрачервоні лампи. Вони опалюватимуть ту зону, де ремонтуватимуть трамвай, аби була нормальна температура для праці. Важливо також, щоб тепло добре зберігалось, для цього утеплимо стіни та встановимо нові склопакети. Тепло – то є гроші, їх треба рахувати. Також зробимо промислову підлогу на кшталт тої, що є у супермаркетах”.
З його слів, востаннє це депо ремонтували понад 30 років тому, збудували ж його ще у далекі довоєнні часи. Тому його стан був жахливим, ремонту чекали вже давно.
“Профілактику та ремонти трамваїв у цьому депо не проводять вже рік. Через ремонт дороги на вул. Богдана Хмельницького вони просто не могли сюди заїжджати. Усі огляди перед запуском на колії проводили у вагонно-ремонтних майстернях на вул. Городоцькій. Поки ремонт не закінчиться, профілакторій працюватиме на вул. Городоцькій”, – розповів Орест Козак.
Хто виконуватиме роботи?
Реконструюватиме депо фірма ПАТ “Холдингова компанія “Еко-Дім””. Підрядник отримає 1млн 491 тис. євро за реконструкцію будівлі профілакторію із котельнею, побутовими та адміністративними приміщеннями в трамвайному депо.
“Еко-Дім” визначили переможцем у кінці грудня минулого року, результати оголосили у січні 2014. На виконання робіт проводили тендер, в якому взяли участь вісім компаній, п’ять із них були закордонними, проте виграла українська.
“Був проведений міжнародний тендер за умовами ЄБРР, я довіряю і цьому банку і їхньому вибору. Роботи, які будуть виконувати за кошти банку, контролюються міжнародною західною компанією, вони покажуть високу якість і оптимальну ціну. Всі тендерні процедури погоджував банк, вони відбувались не за українським, а за міжнародним законодавством, – розповів Андрій Садовий.
Щодня на вулиці міста виїздить 60 тролейбусів. Львів планує придбати ще 52
– Це зовсім інший рівень якості, який унеможливлює будь-яку корупцію, будь-які домовленості. Визначається фаховість компанії, її пропозиції, спроможність зробити ці роботи. Прийом виконаних робіт достатньо жорсткий, кожен етап роботи актується і підписується західними фахівцями. Все має бути ідеально, щоб ці роботи впродовж наступних 10 – 15 років не були проблемними для міста”.
Зі слів міського голови, Львів є одним з найбільших партнерів Європейського банку реконструкції та розвитку. “За останні два роки ми дуже багато зробили по реконструкції трамвайних колій. Також в рамках проекту здійснюємо реконструкцію наших ремонтних баз. Приміщення, де ремонтують трамваї у депо №2 перебуває в складному стані. Тому потрібний капітальний ремонт. Треба, щоб тут трамваї могли якісно ремонтувати, і щоб люди, які будуть тут працювати, мали належні умови праці. У планах у нас є також ремонт підстанції, щоб зменшувати кошти, які ми платимо за електропостачання”, – каже Андрій Садовий.
А як “живе” трамвайне господарство?

|
фото: прес-служба ЛМР
|
Як розповів “Пошті” Орест Козак, трамвайно-тролейбусне господарство міста перебуває у дуже важкому стані. Ремонтів потребують не лише самі транспортні засоби, а й приміщення, де їх зберігають та обслуговують. Відтак упродовж року запланували відремонтувати частину трамвайних підстанцій, яких у Львові є 19.
“ЛКП “Львівелектротранс” упродовж цього року перш за все намагатиметься максимально модернізувати трамваї, які курсують містом, аби вони були не гірші того нового “Електрону”. Зараз Львів має більше сотні трамваїв, проте щоденно на міські колії виїздить 65. Будемо купувати нові трамваї, в тому числі вживані німецькі. Також хочемо поповнити тролейбусне господарство міста. Нині маємо 95 тролейбусів, із них 38 давно треба списати, бо дуже старі, ремонтувати їх важко і дорого. Щодня на вулиці міста виїздить 60 тролейбусів, цього року хочемо ще 52”, – поділився директор підприємства.
Як розповів “Пошті” Орест Козак, аби трамваї міста були придатними для руху коліями, щомісяця проводять два капітальні ремонти та два середні ремонти трамваїв. Коштує це недешево – капітальний ремонт, залежно від стану трамвая, обходиться від 80 до 200 тис. грн, середній ремонт – до 100 тис. грн.
З його слів, до кінця року у Львові з’явиться ще одне транспортне ноу-хау від Електротрансу – замовлений містом ще один новий трамвай “Електрон”. “На відміну від першого, він буде менший: замість п’яти секцій матиме три. Коштуватиме дешевше – близько 9 млн грн, перший трамвай обійшовся місту у 12 млн грн. Яким маршрутом курсуватиме – поки невідомо”, – розповів Орест Козак.
З його слів, окрім тотальної застарілості транспортного господарства, проблем підприємству завдає і нестача робочих кадрів. Зараз місту бракує 100 водіїв трамваїв та тролейбусів. Середній вік людей, які працюють у ЛКП “Львівелектротранс” в основних його підрозділах: трамвайному і тролейбусному депо, вагоноремонтних майстернях, у колійній службі та службі енергогосподарства становить 52 роки. Тому є потреба у молодих кадрах.
“Середня заробітна плата водія трамвая та тролейбуса досить висока – 3700 грн. Проте вони можуть мати і більше, часом навіть близько 5 тисяч грн у місяць. Надбавки до зарплати нараховуються за рахунок продажу квитків – 12,5% від загальної суми додається до зарплати. Проте зараз у місті працюють електронні термінали, якими активно користуються містяни. Тепер квитки у трамваї купують значно рідше. Але це і позитивне явище, адже водій має слідкувати за дорогою, а не відволікатись на пасажирів”, – каже Орест Козак.
Ймовірно, якщо перевізники підвищать оплату за проїзд у маршрутках, ціна квитків в електротранспорті також зросте
З його слів, підприємство має проблеми із виплатами зарплатні працівникам. Проблем додає казначейство, яке блокує виплати субвенцій. “Наше підприємство дотоване за рахунок пільгових перевезень. Для ілюстрації: на 100 людей, які оплачують проїзд припадає 190 тих, хто їде безкоштовно. Саме на безкоштовні перевезення ми отримуємо субвенції з державного бюджету. Із ними маємо найбільше проблем. За проїзд студентів та учнів субвенції виплачує місто, із цими грішми затримок немає”, – розповів Орест Козак.
Зі слів директора ЛКП “Львівелектротранс”, ймовірно, якщо перевізники підвищать оплату за проїзд у громадському автотранспорті міста, ціна трамвайних квитків також зросте.
“Хоча підвищення ціни за паливо на цей вид транспорту не впливає, вартість було б доцільно підвищити. Бодай з огляду на те, що середній вік наших трамваїв 25 років, вони потребують нових деталей, ремонтів. Якби зросла вартість проїзду, з’явились би додаткові фінансові ресурси на оновлення”, – резюмує Орест Козак.