Львівська облдержадміністрація, обласне та міське управління міліції, Галицький, Франківський, Залізничний та Личаківський райвідділи міліції міста, прокуратура та СБУ області – захоплені та розгромлені активістами 18 та 19 лютого. Самі ж активісти певні: саме так вони звільнили місто від влади Януковича.
Почалось усе 18 лютого о 21.00. Сотні молодих людей, значна частина з яких – у масках, прийшли до будівлі ЛОДА на вул. Винниченка, 18, яку розблокували напередодні. Активісти будівлю зайняли швидко, зламали вхідні двері, побили вікна і зайшли всередину приміщення. Чиновники та депутати, що були в приміщенні, просили пікетувальників поводитись спокійно… Захопленням ЛОДА активісти тішились недовго, пішли до інших владних “фортпостів”.
Близько 21.30 частина протестувальників вирушила до головного управління міліції Львівської області на пл. Григоренка. Там все виглядало серйозніше – протистувальників постійно ставало більше. Вони почали трощити приміщення ззовні, розбиваючи вікна і ламаючи двері, а потім, коли прорвалися через центральний вхід, і всередині. У процесі штурму головного управління пікетувальники знищили велику кількість документів, трощили меблі та техніку.
Тим часом захоплення відбувались і у центрі міста. Протестувальники захопили обласну прокуратуру. У прокуратурі активістам також особливого опору не чинили, проте вони порозбивали старовинні вітражі будівлі. З вікон мітингувальники викидали папери і документи. Більшу частину з них збирають і спалюють на великому вогнищі біля входу в будівлю.
Опівночі більше тисячі протестувальників розпочали штурм Галицького райвідділку міліції. У приміщення активісти потрапили без особливого спротиву з боку працівників міліції. Там також влаштували неабиякий погром, нищили комп’ютери, палили документи. Припаркованим неподалік авто проколювали шини… Згодом працівник райвідділу повідомив Радіо Свобода, що зникли щонайменше 150 одиниць зброї, набої.
“У нас у райвідділі працює 150 людей у штаті. Щонайменше пропало 150 одиниць зброї, це пістолети Макарова, пневматична зброя, а ще набої. Кімнату зброї розгромили. Мені навіть важко уявити наслідки цього погрому. Бо спалені, а, може, винесені кримінальні справи, а там і ті, хто під захистом свідків. Це витік службової інформації, і невідомо, як нею скористаються”, – наголосив працівник райвідділу.
Активісти штурмом взяли будівлю обласного управління СБУ, що на вул. Вітовського. Там, як і поруч з іншими захопленими об’єктами, пікетувальники збудували імпровізовані барикади з винесених із приміщень меблів, лавок…Також активіст захопили й міське управління міліції, що на вулиці Степана Бандери, 1.
Люди, що захоплювали адмінбудівлі, увійшли в азарт, викидали з вікон техніку, палили документи, з райвідділків виносили зброю. І це був страшний гнів тих, хто не міг бути на майдані… Натомість дії львівських активістів, які в свою чергу реагували на те, що відбувається у Києві, дехто намагався трактувати як мародерство, п’яні розбої… Уночі була спецоперація, щоб показати Львів осередком мародерства, про це учора в ефірі “Львівської хвилі” заявила кореспондент Радіо Свобода Галина Терещук. На її думку, ця спецоперація потрібна була для того, щоб показати Львів як осередок мародерства та безладу. фото: Андрій Польовий
Вахтанг Кіпіані, журналіст, головний редактор сайту “Історична правда”, про львівську ніч погромів на своїй сторінці у Facebook писав: “Миттєвості цієї львівської ночі — обласне МВС. Підлітки з битами — страшна сила. Серед безлічі ідейних месників довелося бачити і кількох піроманів-мародерів. У одного з них, малолітнього, років 12-ти, у будівлі МВС забрав запасні ключі, я так розумію, Личаківського райвідділу міліції. Віддам представнику народної міліції за першою вимогою”, — пише журналіст.
Свідки і учасники нічних подій у Львові говорять про те, що більшість протестувальників, які взялися громити і палити – це підлітки віком 15-16 років. Зокрема місцевий активіст Олег Немчінов через соцмережі звернувся до львів’ян-батьків із закликом забрати дітей з вулиці.
“Батьки! Заберіть своїх занадто “патріотичних” дітей з нічних вулиць Львова! Те що зараз відбувається у Львові, не має ніякого відношення до Євромайдану. Це звичайніські погроми і підпали! Роблять це переважно 15-16-річні підлітки, які не уявляють ні що вони палять, ні для чого, ні майбутні наслідки. Закликаю усіх свідомих батьків проявити батьківську владу і пояснити, що для того, аби боротись за Україну, треба палити не Львів, а Межигір’я! Друзі! Не підтримуйте мародерів і звичайнісіньких дибілів! В країні починається громадянська війна, в якій не може буте переможців! Якщо хочете воювати – вперед на Межигірря, а не на історичні пам’ятки Львова, які тимчасово займають репресивні органи”, – написав Олег Немчінов.
Свідком нічних подій був і активіст Отар Довженко, який згодом на своїй сторінці у Facebook написав: “Не уявляю, що принесе ранок і як ми будемо далі жити, але точно знаю, що влади режиму Януковича у Львові більше немає”, — пише Отар Довженко.
![]() |
фото: Андрій Польовий |
Також у соцмережі висловився і керівник соціологічної групи “Рейтинг” Олексій Антипович: “Львів’яни повинні розуміти, що всі нічні захоплення влади у місті – це шлях в нікуди! І вся ця картина, мародерство в тому числі, тільки підтвердить світу і, в першу чергу, іншій Україні, що “бандєровци” рвуться до влади або хочуть відокремитись. Можна дискутувати, хто режисер, але робиться це все руками самих львів’ян. Якщо боротьба за Україну, то і вирішуватиметься все в Києві. А якщо боротьба за Галицьке князівство, то після ОДА, міліції, військової чатини, податкової лишилося тільки львівську мерію захопити, і можна проголошувати незажність від ненависного Януковича”.
Керівник силового крила Львівської обласної організації “Правого сектору” Олег Пелехатий: “Те, що відбувалось у місті минулої ночі, називається закономірною реакцією на події в Києві, та все ж було кілька незрозумілих моментів, наприклад, те, що дехто з активістів, які захоплювали адмінбудівлі, розмовляв суржиком”. Та все ж, з його слів, більшість захоплювачів були львів’яни. “Те, що захоплення можна було організувати не трощачи будівель, а просто займаючи їх, то правда. Львів’яни зайняли будівлі, вони зробили правильно. Адже невже думаєте, що наша міліція нас береже, що прокуратура і суди вирішують всі питання по закону? Інше питання: зруйновано, потрощено те, що не було потрощене ні за поляків, ні за москалів, простояло 150 років…” – каже Олег Пелехатий.
Він підозрює, що все ж між розгніваними містянами були “чужі”, провокатори, які підливали масла в вогонь. “У нас була така інформація, що Львів має палати, у місто приїдуть “тітушки” і місто палатиме”, – додає Олег Пелехатий.
Учора голова Львівської облради Петро Колодій повідомив, що усі керівники департаментів ЛОДА підтвердили свій перехід під керівництво виконкому. Щодо поведінки львівської громади у ніч на 19 лютого, то її Петро Колодій оцінив як адекватну. “Але хочу попросити: будівлі є надбанням громади, і ми повинні з пошаною ставитися до них і зробити все можливе і неможливе для їх збереження”, – сказав Колодій.
До теми
У ніч на 19 лютого захоплення держустанов відбулись ще у низці областей…
В Івано-Франківську майданівці повторно захопили облдержадміністрацію, інформує “Галицький кореспондент”. Кількадесят учасників “Правого сектора” і представники Штабу національного спротиву у ніч на 19 лютого повернули контроль над приміщенням Івано-Франківської ОДА. Міліція опору не чинила. Працівники адміністрації залишили будівлю.
Близько 2 тисяч протестувальників проти влади в ніч на 19 лютого захопили базу спецпідрозділу “Беркут” у Рівному, повідомляють “Українські Новини”. Активісти тарабанили по зламаному огородженню бази й кричали: “Ганьба”. Розбили в будівлі вікна й двері, кидали петарди й феєрверки. Протестувальники змусили вийти з будівлі через живий коридор близько
50 співробітників “Беркуту” і зайняли будівлю. Ужгородці увійшли в Закарпатську облдержадміністрацію. Активісти виламали двері, інформує Закарпаття онлайн. Міліціонери, що перебували всередині, були вимушені просто покинути приміщення.
У Тернополі успішно захопили будівлю прокуратури. У ніч на 19 лютого активісти встигли побувати в обласній державній автоінспекції, де залишили за собою гору спалених документів та вигорілий системний блок, перевернуте авто у дворі та гармидер у кожному кабінеті приміщення. Тернополяни кажуть, що будівлю здали їм без спротиву - працівники, що були всередині, швидко її полишили за першою ж вимогою. Єдиним неприємним інцидентом було те, що один із мітингувальників поцілив каменем у працівника цієї структури, інформує 20 хвилин.