“Збільшення попиту на зброю зараз немає…”

Володимир Цікало, начальник відділу дозвільної системи управління громадської безпеки ГУ МВСУ у Львівській області, – про процедуру отримання дозволів на зброю, реєстрацію вже придбаної, куди і як треба здавати незареєстровану зброю, її відслідковування та вплив на криміногенну ситуацію в області

фото: mk.lviv.ua
– Пане Володимире, розкажіть, будь ласка, хто має право придбати зброю?
– Відповідно до вимог наказу МВС України №622 від 21.08.98 р. “Про затвердження Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів споряджених ґумовими чи аналогічними за своїми властивостями снарядами несмертельної дії та зазначених патронів, а також боєприпасів до зброї та вибухових матеріалів”, правом придбання мисливської гладкоствольної зброї користуються громадяни України, які досягли 21-річного віку, мисливську нарізну зброю  можна придбати з 25-ти років,  холодну та пневматичну зброю – з 18-ти років. Кількість зброї, яку може мати громадянин України, не обмежена, однак власник повинен забезпечити належні умови її зберігання.
– Яка процедура отримання дозволу: які потрібні документи, куди їх треба подавати, скільки це коштує?
– Дозволи на право придбання мисливської нарізної зброї та пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених ґумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії видаються відділом дозвільної системи, ліцензування та державного охоронного нагляду УГБ ГУ МВС (м. Львів, вул. Б. Лепкого, 16). Дозволи на право придбання мисливської гладкоствольної і газової зброї – міськрайорганами внутрішніх справ за місцем проживання громадян.
Для одержання дозволу на придбання мисливської вогнепальної нарізної, гладкоствольної зброї, пневматичної зброї калібру понад 4,5 мм і швидкістю польоту кулі понад 100 м/сек та холодної зброї, громадяни мають подати такі документи:
• заява щодо видачі дозволу на придбання зброї на ім’я керівника органa внутрішніх справ за місцем проживання заявника;
• заповнена картка-заява;
• медична довідка форми 127/О;
• довідка про вивчення матеріальної частини зброї, спеціальних засобів, правил поводження з ними та їх застосування;
• платіжний документ (платіжне доручення, квитанція на суму 18.00 гривень, у випадку термінового оформлення /до 10 днів/ – на суму 36.00 грн) з відміткою банку, відділення поштового зв’язку або коду проведеної операції про внесення коштів за надання відповідної платної послуги та вартості бланкової продукції (39.00 грн);
• ксерокопію паспорта.
Якщо фактичне місце проживання громадянина інше ніж те, що зазначене  в паспорті, необхідно надати документ, що підтверджує місце, де фактично проживає цей громадянин (договір оренди житлового приміщення, свідоцтво про право власності на житлове приміщення тощо). Дозволи на придбання зброї оформляють після проведення органами внутрішніх справ перевірок щодо відсутності обставин, які б не дозволили видати такий дозвіл. Ці перевірки тривають не довше одного місяця. 
Якщо громадянин, який звертається до органa внутрішніх справ для оформлення дозволу на придбання зброї, вже має у власності чи у користуванні зброю, він надає ксерокопію дозволу на зберігання цієї зброї,  а документи (довідки), які були подані при отриманні дозволу на придбання, зберігання (перереєстрації), є дійсними, повторно не оформляються, власник подає їх копії.
– Розкажіть, як реєструвати придбану зброю?
– Придбана мисливська вогнепальна нарізна, гладкоствольна зброя, пневматична зброя, холодна зброя чи пристрої впродовж десяти днів з дня придбання мають бути зареєстровані в органах внутрішніх справ за місцем проживання власника. Після цього йому видадуть дозвіл на зберігання та носіння цієї зброї. 
Для одержання дозволу на зберігання та носіння мисливської вогнепальної нарізної, гладкоствольної зброї, пневматичної зброї, холодної зброї, пристроїв власниками до органів внутрішніх справ подаються:
• заява щодо видачі дозволу на зберігання та носіння зброї на ім’я керівника органa внутрішніх справ;
• дві фотокартки розміром 3 х 4 см;
• дублікат дозволу з відміткою магазину про продаж зброї, пристрою або з відміткою про переоформлення їх у встановленому законодавством порядку;
• платіжний документ (платіжне доручення, квитанція на суму 9.00 грн за одиницю зброї, у випадку термінового оформлення – на суму 18.00 грн за одиницю) з відміткою банку, відділення поштового зв’язку або коду проведеної операції про внесення коштів за надання відповідної платної послуги та квитанція про сплату вартості бланка посвідчення на носіння зброї  – 138.00 грн. Також власник зброї має надати  договір страхування.

фото: архів (Андрій Польовий)
– У яких випадках можуть відмовити у видачі дозволу?
– Відповідно до п. 5 наказу МВС України №622 від 21.08.98 р. органи внутрішніх справ не мають права видавати громадянам дозволи на придбання, зберігання та носіння вогнепальної, пневматичної чи холодної зброї, бойових припасів, пристроїв та зазначених патронів, а  також  проводити їх перереєстрацію у разі:
• наявності в особи медичних протипоказань до володіння зброєю;
• наявності даних про систематичне (два чи більше разів) порушення такою особою громадського порядку, зловживання спиртними напоями, вживання наркотичних речовин без призначення лікаря, інших одурманюючих засобів, скоєння насильства в сім’ї, що підтверджується документально;
• висунення такій особі обвинувачення у вчиненні злочину;
• наявності в особи судимості за злочин, яка не погашена або не знята в установленому порядку;
• відсутності довідки про вивчення матеріальної частини зброї, спеціальних засобів, правил поводження з ними та їх застосування.
• відсутності права, визначеного актами законодавства, на придбання, зберігання і носіння пристроїв.
– Чи треба перереєстровувати зброю і як часто? У яких випадках людина має право використовувати зброю, на яку має дозвіл?
– Термін дії дозволів на зберігання і носіння вогнепальної мисливської зброї і пристроїв складає три роки, після чого громадяни повинні  його продовжити  та пройти перереєстрацію.  Для продовження терміну дії дозволу на зберігання та носіння зброї до органів внутрішніх справ власник подає:
• заяву про продовження терміну дії дозволу;
• медичну довідку;
• платіжний документ (платіжне доручення, квитанцію на суму 9.00 грн за одиницю зброї) з відміткою банку, відділення поштового зв’язку або коду проведеної операції про внесення коштів за надання відповідної платної послуги та договір страхування.
Щодо використання зареєстрованої зброї, то її мож­на застосовувати лише за призначенням: мисливську – для полювання, спеціальні засоби самооборони – для самозахисту.
– На яку зброю дозвіл не потрібний?
–  Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 1992 р. №576 “Про затвердження Положення про дозвільну систему” до предметів, матеріалів і речовин, на які поширюється дозвільна система, належать: 
• вогнепальна  зброя  (нарізна воєнних зразків, несучасна стрілецька,  спортивна, навчальна, охолощена, мисливська нарізна і гладкоствольна), бойові припаси до неї;
• холодна зброя, (арбалети, мисливські   ножі  тощо);
• пневматична зброя калібру понад 4,5 міліметра і швидкістю  польоту кулі понад 100 метрів за секунду;
• пристрої   вітчизняного   виробництва   для   відстрілу  патронів, споряджених  ґумовими  чи  аналогічними  за  своїми властивостями метальними снарядами несмертельної  дії та  зазначені патрони. На інші види зброї і спеціальних засобів самооборони дозволи органів внутрішніх справ на їх придбання, зберігання і носіння не потрібні.
– Як відслідковуєте незареєстровану зброю? Як часто її здають? Детальніше про цю процедуру: куди нести, які мати документи, чи треба платити якісь гроші аби позбутись зброї, на яку не маєш дозволу?
– Щорічно (переважно весною та восени), згідно з затвердженим МВС України планом, Головне Управління МВС України у Львівській області проводить місячники добровільної здачі зброї, боєприпасів і вибухівки, що незаконно зберігаються населенням з метою її вилучення з неконтрольованого обігу. Громадяни, які під час цих заходів звернуться в райвідділи за місцем їх постійного проживання з заявою про добровільну здачу вогнепальної зброї, спеціальних засобів самооборони, боєприпасів і вибухівки, що зберігаються у них незаконно, будуть звільнені від кримінальної і адміністративної відповідальності. 
Більше того, якщо громадянин у зазначений термін здасть в органи внутрішніх справ мисливську вогнепальну, газову, холодну зброю, спецзасоби вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених ґумовими кулями, після проведення додаткової перевірки зброї, її технічного стану, оформлення відповідних документів та наявності законодавчих підстав він може за бажанням зареєструвати їх у свою власність.
Щоб позбутись зброї (зареєстрованої чи незареєстрованої), жодних кош­тів платити не потрібно. У ході проведення місячників добровільної здачі вогнепальної зброї, боєприпасів, спецзасобів і вибухових матеріалів, які незаконно зберігаються, населенням та працівниками установ і організацій у квітні та листопаді 2013 року на території Львівської області добровільно здано до ОВС 1018 одиниць вогнепальної зброї і спецзасобів, з яких: 144 одиниці, що незаконно зберігались та 874 одиниці, які були зареєстровані. Відтак 32 особи, які добровільно здали вогнепальну зброю та боєприпаси, уникли кримінальної відповідальності за їх незаконне зберігання.
– Чи можна сказати, що зараз спостерігається збільшення попиту на зброю, і як це впливає на криміногенну ситуацію?
– Збільшення попиту на зброю зараз немає, видаємо дозволи у звичному режимі. Інформація про те, що міліція тимчасово припинила видачу дозволів у зв’язку із подіями в країні – неправдива. На криміногенну ситуацію кількість людей, що мають дозволи на зброю, не впливає тому, що із зареєстрованою зброєю злочини, як правило, не скоюють. Кожна одиниця зброї (газова, з ґумовими  чи нарізними кулями) яка є зареєстрована, зафіксована в науково-дослідному криміналістичному центрі, тому злочини із зареєстрованою зброєю одиничні, їх швидко розкривають. 
Розмовляла Ірина Ященко
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4173 / 1.65MB / SQL:{query_count}