Сім днів львівські активісти гуляють по Львівській ОДА, що на вул. Винниченка. Приміщення облдержадміністрації захопили минулого четверга. Тоді натовп попросив очільника області Олега Сала, аби він написав заяву про відставку, той написав та згодом повідомив, що писав під тиском, тому вона недійсна…
Олега Сала в ОДА не впускають, а разом із ним і інших чиновників, які працювали у цій будівлі. То хто ж вирішує питання області? Губернатор каже, що працює в телефонному режимі і все в нього під контролем.
Але ж тоді навіщо було захоплювати ЛОДА, як не для того, аби забрати владу у ставленика президента. У ЛОДА облаштували пункти обігріву, медпункт та кухню. Є ліки, є їжа, а от кого годують, лікують кого? За сім днів захоплена будівля стала прихистком повстанців, які не мають із ким воювати. Тому на шостий день активісти почали воювати один із одним…

|
фото: Андрій Польовий |
Перший поверх ЛОДА контролює “Правий сектор”, другий – “Автономний опір”, третій – ВО “Свобода”. Другий і третій “поверхи” не дружать між собою… Так у ніч із вівторка на середу в ЛОДА виник конфлікт, так би мовити, між поверхами. “Свободівці”, які йшли до Петра Колодія на третій поверх, відмовились показати свої посвідки активістів самооборони, що контролює вхід у будівлю. Виникла перепалка, активісти думали, що будівлю “перезахоплюють”.
Згодом же, коли все владнали, комендант Народної самооборони Андрій Соколов остаточно вирішив передати приміщення облраді. Мовляв, нехай самі пильнують, щоб Олег Сало до кабінету не потрапив. Проте, з його слів, для оборони адміністрації залишать барикаду, а щоб слідкувати за нею достатньо одного патруля, а не сотень людей.
“Ми поетапно звільнятимемо приміщення ЛОДА, проте частково тут залишиться медпункт і блок харчування. Ми вже вирішили, куди переселимось, але поки оголошувати цього не будемо. Можу лише запевнити, що не виключаю захоплення іншої державної установи”, – розповів Андрій Соколов.
З його слів, головний результат – Львівська ОДА була першою заблокованою в Україні, ми дали приклад іншим регіонам. Ця ланцюгова реакція була шаленим тиском на владу і на наступний день вона заявила про поступки. “Керівників і очільників ми й надалі не допускатимемо до адміністрації, а простих працівників, які виконують технічні роботи, треба пустити, в цьому немає жодної політичної складової”, – додав Андрій Соколов.

|
фото: Андрій Польовий |
Не всі хочуть покидати ЛОДА. Тут тепло, тут годують… Окрім того, не для цього її захоплювали, щоб за тиждень здавати. Відтак у ЛОДА знову сутички між “поверхами”. “Сьогодні виглядає на те, що у Львові намагаються дестабілізувати ситуацію”, – розповів Андрій Соколов.
Голова Львівської облради Петро Колодій запевняє, що ситуацію в області контролює. Телефоном йому доповідають чиновники ОДА. “Запрошую людей, які займаються господарським комплексом області, вони інформують, що робиться на дорогах, яка ситуація із виплатами пенсій, зарплат. Запрошую начальників департаментів, управлінь, прийом громадян також відбувається. Тому жодної загрози збою роботи області немає”, – зазначив учора мас-медіа Петро Колодій.
Він додав, що рішення Львівської обласної ради про створення виконкому та визнання Народної ради, які були оскаржені в суді за рішенням прокуратури, оскаржуватимуть в Апеляційному суді…
Але є й закони, є загальноукраїнська ситуація, i на це треба зважати. Можливо, є й такі, хто не задоволений чимось чи кимось. Є такі, хто хотів би революцію до безмежності, до основ все поруйнувати і тоді починати щось нове… але є межі деструкції.
На Львівщині проблеми конфронтації з владою немає. Бо, як би там не було, є обласна рада, яка є легітимно обрана, яка відображає політику опозиційних політичних сил, яка опонує центральній владі, яка, до речі, в межах права перебрала на себе повноваження обласного представництва центральної влади, яке вважається нелегітимним. Тому з точки зору легітимності перехід влади є цілком логічним, зрозумілим, законним…
Проте взяти владу для того, щоб її просто взяти, нерозумно. Влада – це всього лиш інструмент, який беруть для того, щоби вирішувати якісь проблеми. Думаю, облрада є достатньо підготовленою для того, щоб не просто забрати владу. А наскільки готові ті сили, які прийшли з барикад, із революції, які кричать “дайте нам владу”.
Я дуже сумніваюся, що ці люди готові братися за той комплекс питань і проблем, які постануть перед ними, якщо вони назвуть себе владою. Це вічна проблема. Проблема не сьогоднішньої революції, а навіть ще Французької, яка є революцією класичного зразка. І тоді ці найбільші радикали не давали можливості жити нормально. Ми у ХХІ столітті повинні зрозуміти, що революція робиться не тільки для того, щоби спростити все.
Мені здається, що перехід влади від адміністрації до обласної ради відповідає моменту, бо він показує, що на сьогоднішній день ця влада не користується підтримкою населення. Львів мені здається може бути функціональним.
А щодо того, що суд заборонив Львівській міськраді оприлюднювати ухвалу про визнання Народної ради, це свідчить про те, що будь-яке рішення прокуратури стоїть на ґрунті збереження закону і законності, трактуючи практично цей закон, який прийнятий з тими порушеннями і тим режимом для самопідтримання.
Відтак вимальовується проблема правосвідомості і справедливості. На якому ґрунті ми маємо стояти? На ґрунті права, який прийнятий несправедливим режимом? Звісно ж ні, то чи можемо ми вважати рішення, правові акти ними прийняті як такі, які треба виконувати, які сприятимуть розвитку…
Адже в народну раду ж будуть входити люди, які не зобов’язані виконувати функції, люди, яких не обирали, за них не голосували. І, зрештою, є ще один аргумент – те, що зараз відбувається у Львівській ОДА, це крайні форми відчаю, у ньому люди хапаються за останню надію, аби легітимізувати процес і виконання представницьких функцій.
Сам акт захоплення ЛОДА політичний, це не юридично підкріплена акція, її не можна якось юридично фахово пояснити. Адже немає чітко прописаного в законі, що обласна рада може перебирати на себе повноваження адміністрації.
Та, з іншого боку, цей політичний акт свідчить про те, що втрачена легітимність конструкції президентської виконавчої влади, відновити її в такому вигляді, як вона була, вже неможливо.
Звичайно, що доведеться легітимізувати владу на місцях у такому форматі. А в обласній раді все ж фахівці в порівнянні з іншим населенням, які не мають відношення до прийняття політичних рішень. Багато залежатиме від масштабу, в якому відбуватимуться події, зокрема й захоплення ОДА. То вже немалий масштаб. Якщо це пошириться Україною, то новоутворені ради можна буде легалізувати. Якщо вони будуть користуватися легітимною підтримкою на місцях, то їх можна буде легалізувати і законодавчо.
Якщо в нас є Народна рада, то має бути і Народний комітет. Виконкоми створюють за рахунок громадської мобілізації. Треба поставити кураторів від громадського комітету над існуючими структурами, давати їм пропозиції і вимагати їх втілення.
Фактично ми запрошуємо всіх небайдужих спеціалістів, фахівців і людей із баченням того, що треба робити в області, до Народного громадського комітету. Це буде народний уряд на місцях, що максимально допомагав би органам та структурам, які займаються життєдіяльністю міста та області. Якщо в когось є серйозні програми чи ідеї, які роками ігнорували, зараз їх можна втілити. Громадськість готова взяти на себе обов’язок керувати справами області.
Будь-яка виконавча структура повинна мати легітимність, а це – підтримка народу. Тому, щоб створити виконавчий комітет, слід провести голосування на народних зборах. Це нормальна практика в умовах правового вакууму. Якщо ми не визнаємо Януковича, якщо ми не визнаємо політичну вертикаль, то повинні бути послідовними. Повинні знати, що кожен держслужбовець, який перебуває на службі у виконавчої вертикалі, є прислужником цієї системи.
Тобто, визнаючи наприклад якогось Петренка чи Іваненка, які працюють в адміністрації, ми визнаємо Януковича. Якщо обласна рада боїться чи не готова брати на себе відповідальність, то її треба до цього підштовхнути.
Всі конфлікти, які зараз відбуваються, є через те, що обласна рада зволікає з формуванням виконкому. Тобто, виходить так, що голова виконкому ,згідно ухвали, вже є – це Петро Колодій, але сам виконком ніхто не створює. Не було політичних заяв від департаментів, управлінь про визнання виконкому, як легітимного органу місцевого самоврядування. Це дало підставу до екстремістських дій. Відтак його запропонували створити на дуже дивних засадах, такі дії неприйнятні.
Зараз говорять, що територіальні громади не є юридичними особами, тому не мають потрібних повноважень. Я думаю, що це спекуляція правом. Якщо вони опираються на Цивільний кодекс, а його прийняла Верховна Рада, яка не є легітимною за їхніми поняттями , виявляється, що і Цивільний кодекс теж не є легітимним. Тому є момент паралогічного мислення далекого від логіки.
Згідно з Конституцією, територіальні громади існують де-факто, вони не потребують бути юридичними особами, делегують своїх представників і через них здійснюють свої повноваження. На жаль, прекрасну ідею створення виконкому використали правові екстремісти з дуже оригінальним розумінням і тлумаченням права. Але які наслідки будуть за такої поведінки, залежить від того, наскільки вони зможуть мобілізувати прихильників, як буде розвиватись політична ситуація, наскільки вона буде керована чи не керована.
Звичайно було б найкраще, якби політичну відповідальність за формування виконкому взяла на себе обласна рада як верховна легітимна установа у Львівській області. Бо якщо цю відповідальність візьмуть на себе не зовсім зрозумілі люди, не буде потрібної легітимності.
Думаю, що зараз цим не займаються, бо парламентські фракції діють парламентськими методами, інакшого вони собі дозволити не можуть. Різкі гучні заяви спроможні дозволити собі політичні екстремісти. Вони можуть говорити будь-що, бо за це не відповідають. Ідею виконкому треба гарно і правильно втілити, щоб виконком не заважав діяльності області, а допомагав, був легітимним.
Якщо громадська ініціатива створення виконкому буде відбуватись правильно, сюди приходитимуть люди зі своїми планами, проектами пропозиціями, якщо в громадських активістів будуть цікаві проекти, що можуть покращити життєдіяльність області, то їх треба розглядати. Були випадки, коли під час революційних рухів революційний провід закликав громадськість до співпраці і люди приносили фантастичні проекти. Є люди, які роками щось планують, роблять, але ми про це не знаємо.
Зараз не можна анулювати органи існуючої влади, бо тоді буде хаос. Те, що сьогодні вимагають деякі активісти, – це анулювання будь-якої влади, ми не можемо цього допустити. Але треба робити реформи, які повинні покращувати життя.