Зима розперезалася…

У Львові бракує снігоприбиральної техніки, закінчується піскосуміш. Двірники працюють понаднормово, а зима лютуватиме ще більше

фото: Андрій Польовий
Наприкінці січня дочекались зими й у Львові. Засніжені вулиці, мороз, вітер та хуртовини… А також нерозчищені хідники, снігова каша на дорозі та затримка громадського транспорту… 
З такими проблемами львів’яни стикаються щороку. У боротьбі зі стихією щодня на дорогах Львова працює понад 80 одиниць снігоприбиральної техніки, проте найбільше роботи припадає на руки двірників.

І де та маршрутка?..

“Важко йти, не те, що їхати”, – скаржаться водії на засніжені львівські дороги. Хоча голови райадміністрацій Львова і запевняють, що дороги розчищають, посипають піскосумішшю, а комунальники вправно прибирають хідники, ситуація у місті львів’ян не влаштовує. 
Перше, що далося взнаки з приходом зими, – це проблеми з громадським транспортом. Січнева зима, мабуть, застала перевізників зненацька. Пасажири скаржаться, що на маршрутку чекають мало не годину. Дехто, не дочекавшись, викликає таксі чи навіть “автостопить”. Та все ж львів’яни з розумінням ставляться до шоферів. “Водії ж невинні, що падає сніг. Проте деякий транспорт й справді до зими не готовий. Буває, що під гору важко їхати, мабуть ґума ста­ра. Та й дочекатися маршрутки годі через тягучки на дорогах, особливо в час пік”, – розповідає “Пошті” пан Степан. 
Голова ЛОО “Всеукраїнська асоціація перевізників” Іван Велійка запевнив “Пошту”, що ніхто з перевізників не скаржився на проблеми з транспортом через негоду. “Нам ще далеко до минулорічної зими, коли маршрутки масово не могли виїхати на лінію. Відсоток автобусів, у яких виникають проблеми через погоду, невеликий. А якщо і є збої у графіках, корки на дорогах, то все через  погано розчищені дороги”,  – каже співрозмовник. 

Мало снігоприбиральної техніки

У Львівській міськраді  до зими почали готуватися ще торік. На вересневій сесії депутати виділили гроші на закупівлю піскосуміші та нової снігоприбиральної техніки. Попри те ситуація в районах Львова проблемна. Голови райадміністрацій Львова й надалі скаржаться на стару техніку, а також брак робочих рук. 
“Для нас серйозна проблема – це стара техніка. Маємо дев’ять підмітальних та розкидальних машин, яким понад 30 років. До того ж одна з них поламана. А ті автомобілі, які виїжджають, вчасно впоратися з роботою не встигають. Доводиться працювати цілодобово, аби прибрати від снігу територію від Галицького перехрестя до Рясної-Руської, а також дорогу на Брюховичі”, – розповідає “Пошті” голова Шевченківської райадміністрації Львова Олександр Удовенко. 
Співрозмовник каже, що торік міськрада планувала купити новий грейдер та дві додаткові піскорозкидальні машини. “Але казначейство “грошики” не пропустило, і всі обіцянки канули в історію”,  – зазначає Олександр Удовенко. Голова райадміністрації певен: на Шевченківський район потрібно щонайменше дві піскорозкидальні машини і 8-12 прибиральних. Це той мінімум, з яким упродовж 4-6 годин можна було поприбирати вулиці. Із сьогоднішньою технікою потрібно цілодобово розчищати сніг.
Виконання обіцянок чекають і в Галицькому районі. “Хотілося б, щоби видали три підмітальних трактори, два розкидувачі та грейдер. Цього було б достатньо, аби прибрати район”, –  розповів “Пошті” начальник відділу комунального господарства Галицького району Львова Микола Захарків. Подібна ситуація й у Залізничному районі. “Хоча техніки й бракує, ми раду даємо. Проте не позаздриш нашим працівникам, яким доводиться працювати цілодобово”, – розповіла “Пошті” голова Залізничної райадміністрації Львова Ірина Гримак.
Проблему з браком техніки вдалося вирішити у Сихівському районі. “Ми уклали угоду по механізованому прибиранню з ПП “Львівське”. Фірма надає нам техніку, щоби прибирати вулиці. Це чотири піскорозкидувачі і шість підмітальних машин. Уночі розчищаємо дороги, а з 03.00 до 04.00 посипаємо вулиці піскосумішшю, каже голова Сихівської райадміністрації Львова Ірина Маруняк. –  Також співпрацюємо з Паркбудом. Підприємство надає підмітальну техніку та трактори. Маємо два грейдери, які забирають сніг з-під бордюрів. Уся техніка, на щастя, справна”. 

На штрафмайданчик!

Водії полюбляють паркувати авто як на дорогах, так і хідниках, а це ускладнює роботу комунальникам. Це поширена проблема не лише у центрі міста, а й на околицях. “Авто стоять і по кілька днів, занесені снігом. Власників знайти не можемо, а це заважає працювати снігоприбиральній техніці. Водії бояться зачепити чи вдарити машину, тому зазвичай оминають дороги з припаркованими авто, або ж засипають їх снігом”, – зазначає Олександр Удовенко.
Голова Личаківської райадміністрації Львова Іван Лозинський каже, що є такі вулиці, де навіть двірники не можуть упоратися. “Вже четверту ніч у районі працює шість підмітальних машин, які впорядковують магістральні та бокові вулиці. Є в нас такі вузькі вулиці, де мешканці залишають свої автомобілі. Там ні снігоприбиральна техніка проїхати не може, ні двірникам не вдається якісно прибрати сніг з-під бордюрів та на тротуарах”, – каже співрозмовник.  
Аби зарадити проблемі, кожного дня у місці працюють три евакуатори. Вони забирають передусім ті автомобілі, які заважають прибиранню вулиць. Всі евакуйовані транспортні засоби відправляють на арештмайданчик на вул. Конюшинній, 15. 

Бракує двірників

У райадміністраціях Львова кажуть, що для прибирання вулиць не вистачає працівників комунальних служб. Відтак доводиться до роботи залучати працівників дорожніх служб. 
“У нас дуже мало двірників. До прикладу, на вул. Кульпарківській з шести двірників є лише троє. Наразі ці вакансії ми перекриваємо дорожніми робітниками”, – повідомив “Пошті” голова Франківської райадміністрації Львова Орест Тимчишин. 
Як результат, комунальники мають більше роботи. Співрозмовник каже, що згідно правил благоустрою, двірники мали б прибрати вулиці від снігу до 08.00, проте робота затягується. “Окрім того, багато комунальників похворіло. Це не дивно у таку погоду…”, – додає Іван Лозинський. 

Одвічна проблема – піскосуміш

Торік у березні на “вій­ну” зі снігом використали майже всю піскосуміш, яка мала піти на цей зимовий сезон. Та чи вистачить того, що залишилося до затвердження нового бюджету на 2014-й? 
“Маємо в запасі близько 500 кубів суміші. Проте чи вистачить цього, залежить від погодних умов. Окрім того склали договір по тимчасовому кошторису на 90 тис. грн з АТП “Львівське” на постачання піскосуміші. Сподіваємося, що казначейство проплатить гроші. Із заводом залізобетонних конструкцій уклали угоду на сіль та пісок  на 35 тис. грн”, – зазначає  Орест Тимчишин.
Олександр Удовенко ка­же, що у Шевченківському районі суміші вистачить лише до першої декади лютого. “У середньому за добу витрачаємо 140 кубометрів суміші. Запасів не так багато. Докупити зможемо, коли затвердять бюджет”, – резюмував співрозмовник. 
У міськраді стверджують, що ситуація абсолютно контрольована. “Торік восени місто виділило на закупівлю суміші 7 млн грн. Незважаючи на те, що в нас був ще запас. Якщо неприйнятий бюджет, місто фінансується по одній дванадцятій минулорічного бюджету. Це означає, що на потреби виділяють стільки ж грошей, як, до прикладу, у грудні минулого року. Інша проблема, якщо гроші вже передбачені і заплановані, це не означає, що вони підуть на закупівлю піскосуміші: бюджетні асигнування – це лише право витрачати гроші на певні потреби”, – зазначив “Пошті” голова постійної депутатської комісії з фінансів і планування бюджету Львівської міськради Яромир Самагальський.  

А надворі січень січе 

Зима розперезалася не на жарт. Синоптики прогнозують  хуртовини та ожеледицю на дорогах. Так, 30-31 січня у Львівській області очікують сильні снігопади та пориви вітру до 15-20 м/с, інформує прес-служба ДАІ у Львівській області.
Тож учасникам дорожнього руху потрібно бути максимально обережними: ретельно стежити за технічним станом транспортних засобів, дотримуватися безпечної швидкості, інтервалу та дистанції, не нехтувати власною безпекою та безпекою пасажирів. Також радять, якщо негода застала у дорозі, краще зупинитися у безпечному місці.
Речниця ДАІ Львова Людмила Ліб радить звертати увагу на дорожні знаки, де в’їзд заборонено або ж намальовано сніжинку. До прикладу, Високий замок, територія біля стадіону “Україна”. Там водіям потрібно бути уважним, якщо вони не готові піднятися на засніжені ділянки дороги. Також в таку погоду варто оминати мости, спуски, підйоми та естакади. 
“Ще один важливий момент – розмова по мобільному телефону, що відволікає водіїв від дорожнього руху, – зазначає співрозмовниця. Також повинен бути видимий номерний знак. В іншому випадку водія можна оштрафувати від 170 до 255 грн”.

 До теми                         
Якщо негода застала у дорозі, потрібно зупинитися у безпечному місці. Особливо небезпечна в таку пору дорога до Карпат. Тому на території області організовано понад 50 стоянок для тимчасової зупинки транспортних засобів під час складних погодних умов. Якщо через негоду хтось потрапив у скрутне становище, – обов’язково викличте на допомогу працівників ДАІ або аварійно-рятувальні служби. Телефон чергової частини управління ДАІ Львівщини: 
(032) 234 09 44, 234 09 32. 
Юрій Кужелюк, член комісії з питань інженерного господарства, транспорту і зв’язку Львівської міськради
На мою думку, ситуація в місті не є катастрофічна. Й до того ж природні катаклізми ніхто не скасовував. У Львові вулиці більш-менш розчищені від снігу. Певен: у зв’язку із подіями в країні багато львів’ян були в Києві і побачили різницю.

Йдеться про те, що двірники у Львові сніг починають розчищати о 06.00, а в столиці – о 08.00 чи 09.00. Проте від проблем нікуди втекти. Наші вулиці захаращені автомобілями. Це дуже перешкоджає роботі снігоприбиральної техніки. До того ж і техніки в нас справді бракує. Основна рушійна сила в цій ситуації – це двірничка з лопатою. Так було 30-40 років тому, так і залишилося й сьогодні. Та місто потроху закуповує снігоприбиральну техніку та намагається привести вулиці до ладу.

У свій час міськрада прийняла ухвалу, згідно з якою фірми повинні чистити сніг біля своїх офісів. Проте, буває, йду по вулиці: один чемний підприємець поприбирав біля будинку сніг, а інший – чекає допоки це зробить комунальна служба. Міськрада повинна на це звернути увагу.

До прикладу, якщо райадміністрації Львова проводитимуть із власниками офісів “виховну” роботу, то це, очевидно, дасть користь. На щастя, цього року не потрапляв у корки, як це було минулі зими. Хоча час покаже, адже зима в нас така, що своє віддасть сповна.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4161 / 1.65MB / SQL:{query_count}