Городян, які не мають претензій до свого ЛКП, знайти важко. Здебільшого львів’яни невдоволені роботою комунальників, але те невдоволення не виходить за межі кухні чи лавки під під’їздом.
Ситуація з ЖКГ залишатиметься незмінною доти, доки жителі займатимуть позицію активної байдужості, тобто активно скаржитимуться, але дій і заходів ніяких не вживатимуть, не наполягатимуть на тому, аби на їх скарги реагували.
Як писала “Пошта”, у січні 2013-го створили перелік кращих і гірших ЛКП. Тоді, як зазначало видання, у список найгірших потрапили комунальні підприємства “Новий Львів”, “Сріблястий”, “Айсберг” і “Тополя-406”. Той січень став фатальним для кількох із тих ЛКП… Їх ліквідували, не обговорюючи це з жителями.
Рішеннями виконавчого комітету у місті реорганізували кілька ЛКП у Залізничному, Шевченківському та Сихівському районах. Житлові будинки, які перебувають на балансі ЛКП “Сріблястий”, передали на баланс ЛКП “Сигнівка” та ЛКП “Нове”. Тоді (взимку) пояснили і причину розформування ЛКП “Сріблястий” – мало житлових будинків (47).

Серед комунальних підприємств, які обслуговують житловий фонд Сихівської районної адміністрації, об’єднали ЛКП “Новий Львів” і “Житловик-С”. Тоді ж і у Шевченківському районі об’єднали два ЛКП. Схоже, міська влада знайшла спосіб покращити роботу львівських комунальників. Погані ЛКП ліквідували, але чи змінило це щось у житті містян? Видається, що ні…
Цього разу “Пошта” вирушила у район, будинки в якого раніше перебували на балансі ЛКП “Сріблястий”, що на вул. Кричевського, 61.
“Проблеми в нас усе ті ж… Нічого не змінилося з того часу, як наші будинки віддали на баланс ЛКП “Нове”. Ми й далі штурмуємо гарячу лінію міста. Інколи діє, інколи ні… – розповідає пані Марія, жителька вул. Кричевського. – ЛКП “Сріблястий” раніше було на вулиці Кричевського, просто в дворі нашого будинку. Зручно було, але його закрили. Тепер же мусимо чекати тролейбуса, щоб поїхати до жеку, бо пішки йти ноги болять. Він у нас тепер на Петлюри – ЛКП “Нове”. Окрім того, що ходити далеко треба, змін ніяких і не відчули. Були проблеми з ринвою, то ми разів зо двадцять дзвонили до комунальників. Нам її таки замінили. Двірник у нас добре працює, вулиці чисті, сміття вивозять. Знаю, що в інших будинках є проблеми з дахами…”
Коли виникають проблеми комунального характеру – треба за все платити додатково, майстрів шукати, видзвонювати, нагадувати…
До роботи комунальників має претензії і пан Микола. Каже, що коли у нього виникають якісь проблеми комунального характеру – треба за все платити додатково, майстрів шукати, видзвонювати, нагадувати… Також у його будинку, що на Ряшівській, протікає дах. Про це чоловік повідомляв і у ЛКП, і на гарячу лінію міста телефонував.
“Дах у нас протікає вже кілька років. Усі мешканці останнього поверху, які найбільше від того страждають, писали заяви, скаржились, що заливає квартири, сходові майданчики. Я б і за свої кошти відремонтував той дах, бо чекати втомився. Скоро доведеться робити повний ремонт у квартирі. Але якби мені ті кошти хоча б частково повернули, вирахували з плати за квартиру чи інші комунальні послуги. Навесні комунальники таки приходили, трохи дах підлатали, але дуже трохи. Думаю, навесні, як танутиме сніг, знову литиме зі стелі”, – розповів пан Микола.
Також львів’яни скаржаться на те, що у їх будинках старі мережі, труби течуть. Слюсаря викликають, але йому доводиться платити додатково. Про зміни після реорганізації “Пошта” запитувала й у комунального підприємства “Нове”, на баланс якого передали будинки ЛКП “Сріблястий”.
“Більшість будинків ЛКП “Сріблястий” перейшло на наш баланс у лютому цього року. Їх було 15, але два з них у серпні об’єднались в ОСББ. Ці будинки не старі, у нормальному стані, та проблеми, звісно, є. Найчастіше їх мешканці скаржаться на дахи – вони протікають. Наприкінці зими ми почали їх ремонтувати. Звісно, відремонтувати одразу всі немає можливості. Проте площі, де ми замінили покрівлю, досить великі”, – розповіли “Пошті” у ЛКП “Новий”.
Комунальники розповіли: коли будинки перейшли на їх баланс, найбільші проблеми були з дахом будинку на вул. Патона, 33. Мешканець однієї з квартир писав чимало скарг, бо дах був справді аварійним. Аби він більше не протікав, перекрили 198 метрів. Решту ремонтів дахів проводили на менших площах.
“За планом ремонтували і труби. У нас тепер працюють ті слюсарі, які й раніше обслуговували ці будинки. Вони періодично повідомлюють про проблеми, кажуть, де треба замінити труби, якого метражу. На щастя, серйозних проблем чи аварій не було. За комунальні послуги містяни тепер платять у нас, але це не обов’язково. Можна робити це у будь-якому відділенні “Мегабанку”, “Ощадбанку” чи на пошті”, – розповіли “Пошті” у комунальному підприємстві “Нове”.
Щодо коштів, які витратили на ці ремонти, то у ЛКП про це не знають. Кажуть, навіть директор такою інформацією не володіє, бо щойно прийшов на цю посаду.
Довідка

Відповідно до Закону України “Про житлово-комунальні послуги” та постанови Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 року №529 “Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і Типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій” затвердили Порядок формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, інформує сайт investhelp.com.ua.
Відповідно до частини 2 Порядку, тарифи (нормативні витрати, пов’язані з утриманням будинків і споруд та прибудинкових територій) виконавцем розраховуються окремо для кожного будинку залежно від запланованих кількісних показників фактичного надання послуг з урахуванням забезпечення належного санітарно-гігієнічного, протипожежного, технічного стану будинків і споруд та прибудинкових територій з урахуванням приблизного переліку послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.
Перелік послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій затверджений наказом Держкомунгоспу України від 10.08.2004 року №150.
До послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій цим актом віднесено:
- прибирання прибудинкової території;
- прибирання сходових майданчиків;
- прибирання підвалу, технічних поверхів і покрівлі;
- обслуговування систем диспетчеризації;
- технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем:
- гарячого водопостачання;
- холодного водопостачання;
- водовідведення;
- теплопостачання;
- зливової каналізації;
- дератизація;
- дезінсекція;
- обслуговування димовентиляційних каналів;
- технічне обслуговування і поточний ремонт систем протипожежної автоматики та димовидалення, а також інших внутрішньобудинкових інженерних систем у разі їх наявності;
- поточний ремонт конструктивних елементів, внутрішньобудинкових систем гарячого і холодного водопостачання, водовідведення, теплопостачання та зливової каналізації і технічних пристроїв будинків та елементів зовнішнього упорядження, розміщених на закріпленій в установленому порядку прибудинковій території (у тому числі спортивних, дитячих та інших майданчиках);
- поливання дворів, клумб і газонів;
- прибирання і вивезення снігу, посипання частини прибудинкової території, призначеної для проходу та проїзду, сумішами проти ожеледиці;
- експлуатація номерних знаків на будинках;
- освітлення місць загального користування і підвалів, підкачування води;
- енергопостачання ліфтів.
Цього року в нас були неприємні ситуації у сфері комунального господарства. Йдеться про ЛКП у Рясне-2, мікрорайон, фактично відрізаний від світу. ЛКП звідти перенесли в Рясне-1, і це викликало велике обурення жителів. Депутати підтримали їх і домоглися, щоб це ЛКП відновили.
На жаль, коли виникають такі новаторські ідеї, з громадою ніхто не радиться. Треба говорити з людьми, чи потрібно ліквідовувати ЛКП, чи, може, на базі одного створити два ЛКП, бо так буде зручніше. Проте зараз основна проблема – розподіл обов’язків. Що ж зараз роблять ці ЛКП? Яких повноважень вони не мають, а які мають? Чи є кошти? Хто чим керує?
У нас зараз абсолютна централізація бюджетних коштів і прийняття рішень. ЛКП відповідають за утримання будинків і прибудинкових територій та роблять невідомо що без коштів. Депутатський корпус говорив про те, аби наділити ЛКП більшими фінансовими повноваженнями, щоб вони нормально виконували свої обов’язки.
Якщо директор ЛКП матиме власний бюджет, власні повноваження, тоді від нього можна чогось вимагати. Аби щось зробити, він біжить в адміністрацію, звідки його скеровують у департамент, а звідти ще кудись. З такої роботи нічого не буде!
ВО “Свобода” вже три роки вимагає від міського голови переглянути структуру міської ради та повноважень, щоб за цю конкретну галузь відповідала одна особа. Бо зараз у нас кожною окремою проблемою займається два департаменти, п’ять чи шість управлінь, водночас адміністрація, директор ЛКП. Не можна починати якісь реформи та вимагати чогось від людей “знизу”, від виконавців, коли немає чіткої структури та системності роботи “згори”.
У місті є низка ЛКП, які ліквідували. Депутатський корпус неодноразово просив у міського голови переглянути ці рішення. Суть діяльності комунального підприємства – робити життя громади легшим і простішим. Воно має надавати послуги громаді, заробляти кошти та скеровувати їх до міського бюджету. Але наші ЛКП не думають про те, як виконувати якісно свої функції, а тільки чекають дотацій із бюджету. Тому жителі створюють ОСББ.