Зачароване коло військових відомчих будинків Львова не розірвати. Ними не опікується Міністерство оборони, а місто відмовляється взяти на баланс “за просто так”. І це триває вже вісім років…
Що ж робити мешканцям? Нюхати сморід із сирого підвалу, зимувати в холодних квартирах, потопати в смітті, рахувати пацюків на сходових майданчиках…? Варіантів багато, а от виходу з цієї ситуації не може запропонувати ніхто! Тож недарма мешканці військових відомчих будинків називають себе “людьми другого сорту”…
У Міністерстві оборони стверджують, що це не їхні обов’язки утримувати житловий фонд з цивільними. В їхньому бюджеті на це коштів немає. “До моїх обов’язків входить утримувати військовослужбовців. Я дбаю, щоб солдати спали в теплі, мали гарячу воду в кранах... За це я й несу відповідальність перед державою. А коли постало питання, що робити з цивільними, які мешкають у відомчих будинках, що належать Міністерству оборони України, ми вирішили передати їх на баланс міста Львова”, – розповідає “Пошті” в.о. начальника КЕВ міста Львова Богдан Стадник (на фото – справа).
Компромісу не буде?
Але не все так просто…Зі 138 відомчих будинків Львова, що належать війську, на баланс передали лише 35. Мешканці решти будинків досі не знають, що їх чекає, адже ситуація зайшла в глухий кут.
У 2010 році в пошуках компромісу Міністерство оборони та мерія Львова прийняли рішення про передачу цих будинків у комунальну власність міста. “Тоді Кабінет Міністрів підготував проект постанови №193Р від 03.02.2010 р. Розуміючи, що бюджет України не передбачає коштів для погашення заборгованості і проведення ремонтів, які необхідно зробити при передачі майна в комунальну власність, Міністерство оборони розрахується землями військових містечок. У постанові Кабінету Міністрів чітко вказано, що місто забирає п’ять військових містечок разом із землями та 103 будинками”, – пояснює Богдан Стадник.
Але не сталося так, як гадалося… Зі слів співрозмовника випливає, що мерія не хоче “за просто так взяти в подарунок” ці будинки, навіть із землями. “Коли міністр оборони України Павло Лебедєв приїжджав до Львова, то під час наради з міським головою сказав: “Андрію Івановичу, виконайте рішення уряду, бо ви тримаєте в заручниках майже 20 тисяч людей”. Вже усі акти готові, але мер відмовляється поставити свій підпис”, – зазначив в.о. начальника КЕВ міста Львова.
У свою чергу вчора міський голова Андрій Садовий на запитання “Пошти” відповів, що “військові відомчі будинки перейдуть на баланс міста, коли Міністерство оборони України на це погодиться”.
“Тепломережі в жахливому стані, а кошти на ремонт міністерство не виділяє. Керівники не хочуть вирішувати проблем, що входять до їх компетенції. Це нетипова ситуація. Їхній прямий обов’язок доводити все до пуття. Ми готові все забрати, але нам відомчих будинків не передають”, – запевнив видання Андрій Садовий.
Гроші – камінь спотикання
Розв’язати гордіїв вузол поки не вдається нікому, адже камінь спотикання заліг глибоко на дно. Гроші (а точніше – їх відсутність) лежать в основі цього конфлікту. Директор департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міськради Юрій Голець зазначає “Пошті”, що “Міністерство оборони України – структура небідна”, але військові зайняли “деструктивну” позицію.
“Міністерство оборони України пропонує місту земельні ділянки, вартість яких становить усього лише 30 млн грн. А кошторис відновлення військового житлового фонду, який повинні передати на баланс міста, становить понад 80 млн грн. Різниця у 50 млн грн для бюджету – розкіш!” – каже Юрій Голець.
Що ж залишається робити мешканцям? Нюхати сморід із сирого підвалу, зимувати в холодних квартирах, потопати в смітті, рахувати пацюків на сходових майданчиках..?
Військові керуються Законом України “Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності”. “Там чорним по білому написано – при передачі майна з державної у комунальну власність кошти, які необхідні для проведення капітальних ремонтів, діляться наполовину. У мерії того чути не хочуть…” – зазначає Богдан Стадник.
Ще співрозмовник сказав, що Міністерство оборони виплатило місту 47 млн грн субвенцій на ремонт військових будинків. Натомість мер Львова зазначив учора “Пошті”, що “місто не отримало ні копієчки”…
А мешканці без опалення
Допоки владні структури не можуть розподілити своїх обов’язків, у Львові в п’яти будинків КЕВ немає актів готовності до опалювального сезону. В будинках ще не завершили ремонт тепломереж, проте у КЕВ запевняють: до кінця тижня мешканці матимуть тепло в оселях.
Яким чином це зроблять – невідомо, адже Богдан Стадник розповів, що грошей на підготовчі роботи до осінньо-зимового періоду експлуатації Міністерство оборони не виділяє. “Єдине, на що ми спромоглися щодо мереж, які перебувають поки у нас на балансі, це укласти договір зі Львівтеплоенерго на проведення ремонтних робіт на суму 250 тис. грн.
Зі 138 відомчих будинків Львова, що на лежать війську, на баланс передали лише 35
З кожним роком мережі стають усе гіршими. А Міністерство оборони коштів не виділяє і кошторисом вони не передбачені. Це не властива для Міноборони функція – утримання житлового фонду, де проживає більше 20 тис. людей, з яких лише 5% має відношення до військових”, – запевняє співрозмовник.
Борги минулих років
Будинкове управління №4 має понад дев’ять мільйонів гривень заборгованості перед містом за обов’язкові платежі. “До прикладу, заборгованість жителів за квартплату на вул. Стрийській сягає понад 760 тис. грн. Звідки ці кошти? Справа в тому, що, на відміну від ЛКП, які отримують дотації, БУ від Міністерства додаткових коштів не отримує. Тож йому ледь вистачає грошей на виплату зарплати працівникам, вивіз сміття, ремонт ліфтів або заміну даху”, – каже Богдан Стадник. Коли ж два роки тому об’єднали чотири будинкові управління в одне – БУ№4, то на його плечі й поклали всю заборгованість.
Управління ж ради собі дати не може: через заборгованість ТзОВ “АВЕ-Львів” відмовляється вивозити сміття і хоче забрати свої контейнери. Що ж робити бідолашним мешканцям у цій ситуації, ніхто порадити не може...