Тяганина з літніми майданчиками у Львові триває весь рік: то встановлюють їх зарано, то демонтувати не хочуть, а то й узагалі всі правила освоєння громадського простору порушують.
Зараз маємо нову гризоту: ще 1 листопада львівські ресторатори повинні були демонтувати відкриті літні майданчики, розміщені біля ресторанів та кафе. За правилами такі об’єкти можуть функціонувати з 1 квітня до 1 листопада.
Однак від того часу минув вже тиждень, а в центрі Львова більшість відкритих терас досі працює. Підприємці кажуть: про термін демонтажу знають, але на вулиці хороша погода, є відвідувачі. Люди ж задоволені: кажуть, що посидіти в приміщенні можна вдома чи на роботі, а до кав’ярні йдуть по враження.
На відкритому майданчику кавування можна поєднати із такою собі “прогулянкою”: і на людей подивитись, і на місто, і при цьому не втомитись та не змерзнути. У Європі є чимало всесезонних майданчиків, а от у Львові міська влада із підприємцями спільної мови знайти не може.
Лякають штрафами
Перевіряє виконання демонтажу комунальне підприємство “Адміністративно-технічне управління” Львівської міськради. Кожному “неслухняному” власнику вони спершу пропонуватимуть добровільно демонтувати літній майданчик. У протилежному випадку складатимуть протокол про адміністративне правопорушення і штрафуватимуть.
Розмір штрафу – від 850 до 1700 грн. Проте влада цього комунального “ревізора” обмежена. Лише райадміністрації мають право подавати до суду на підприємців, якщо й після штрафу майданчиків не демонтують. А вже за рішенням суду райадміністрації можуть і примусово демонтувати літні тераси. Звісно, увесь цей процес дуже затяжний…
Проте чимало рестораторів у Львові все ж свідомі та законослухняні, усе потрібне виконують вчасно. У кафе і ресторанах кажуть: не хочуть псувати стосунків із міською владою, тому майданчики демонтують. Передусім за це взялись власники невеликих закладів, де на вулиці було лише кілька столиків. Кажуть, не мають із літніх майданчиків великого прибутку, а проблеми через них можуть бути значними.
Шкода, що немає можливості продовжувати повноцінно працювати, тим паче коли для цього є всі належні умови
Проте у багатьох закладах стверджують, що демонтувати майданчики не завжди вдається швидко. Треба домовитися з майстрами, щоб ті приїхали і все вивезли, щоб була машина. Ось коли літній майданчик великий – його можуть демонтовувати частинами і вивозити поступово.
“Знаємо, що треба було демонтувати майданчик 1 листопада, але наш працював ще майже тиждень. Погода була хорошою, відвідувачів було багато. Та й ніхто не приходив, не вимагав прибирати столиків. Але вже домовилися з майстрами, чекаємо машину. Сьогодні їх демонтують. Щоправда, люди проти. Торік відвідувачі допитувались, чому ми столики знадвору поприбирали. Просили винести їх на вулицю, бо сидіти в приміщенні не хотіли. Шкода, що немає можливості продовжувати повноцінно працювати, тим паче коли для цього є всі належні умови”, – розповіли у одній із кав’ярень на вул. Катедральній.
Щоправда, власники великих ресторації, де на літньому майданчику є чимало столиків, а таким чином і шансів заробити, не поспішають їх демонтовувати. Як розповіли джерела “Пошти”, весь цей процес – складання адміністративного протоколу, потім штраф, погрози судом – затягується надовго. Тому навіть заплатити той штраф не так страшно: виторг витрати компенсує.
Дозволяти чи не дозволяти…
“Після закінчення сезонного періоду підприємець зобов’язаний забезпечити демонтаж літнього майданчика. В окремих випадках, за рішенням спеціальної комісії, він може отримати погодження і не демонтовувати майданчик. Але це можливо за умови, що він стоїть не на проїжджій частині вулиці, не створює перешкод для прибирання снігу. Проте це винятки. Зараз такий дозвіл у місті має 13 майданчиків”, – розповів “Пошті” Юрій Горалевич, в.о. начальника відділу художньо-архітектурного оформлення міста.
Дозволи не прибирати літніх майданчиків має всього 13 ресторацій міста
З його слів, цього року нових дозволів на розміщення літніх майданчиків у Львові підприємцям не давали: побоюються масового загромадження і без того вузьких вулиць Львова. “Власники, коли почнуть встановлювати опалення, утеплювати стіни чи навіть монтувати вікна, зроблять з того літнього майданчика невідомо що, яке потім не обійдеш-не об’їдеш. А це громадський простір!” – каже Юрій Горалевич.
Як пояснив Юрій Горалевич, рішення не видавати більше дозволів має ще одну причину. Міські депутати запропонували розробити окреме положення про літні майданчики, обладнані більш складними конструкціями, які можна було б не демонтовувати на зиму. Але робота над цим положенням триває. Погоджень воно ще не отримало, тож коли ситуація з продовженням терміну функціонування майданчиків у місті вирішиться – невідомо.
А як у Європі?
А ось у Європі відкриті майданчики працюють і взимку. Зараз для цього є безліч технічних рішень і можливостей, щоб навіть у морозну пору на вулиці було тепло та затишно пити каву. Можна опалювати та озеленювати такий об’єкт, і він перетвориться на справжню цікавинку для туристів.
Як зазначав “Пошті” Андріян Гутник, голова депутатської комісії архітектури, містобудування та охорони історичного середовища Львівської міськради, якщо власник у Львові готовий платити за літні майданчики узимку, то варто йому це дозволити. З його слів, вже напрацьована ухвала щодо майданчикiв, якi можуть бути всесезонними. Проте мер міста не хоче виносити її на засiдання сесії міськради, бо вважає, що всесезонні майданчики Львову не потрібні.
“На мою думку, якісні всесезонні майданчики, встановлені згідно з усіма нормами у межах чинного законодавства, можуть бути справжньою окрасою і додатковим доходом для бюджету нашого міста. Ні для кого не таємниця, що коштів у бюджеті міста на вирішення проблем і поставлених завдань обмаль. Саме це спонукає нас шукати альтернативу. Насправді у Львові є безліч підприємців, які готові та фінансово спроможні вкладати кошти у розвиток міста, у справу, якою вони займаються у нашому місті. Але, звичайно, у них повинна бути зацікавленість”, – зазначав “Пошті” Андріан Гутник.
З його слів, наразі львівські ресторації є зацікавленими у встановленні всесезонних майданчиків, які у Європі вже давно не новина. “Для прикладу, побувавши в Парижi, Монако, Нiццi, Амстердамi, Женевi, можна у цьому переконатись: навіть узимку там функціонують майданчики. До речі, вони є надзвичайно популярними серед населення та майже завжди переповнені відвідувачами.
У Львові маркізи біля ресторанів були понад сто років тому, тож думаю, що в деяких місцях їх можна залишити. Категорична заява виконавчих органів влади, що в центральній частині міста повинні бути тільки парасольки, є неправильною”, – розповідав Андріан Гутник.
Одні за, інші проти
Львів’яни, як і гості міста, кажуть, що не проти, аби літні майданчики залишили на довше. Тим паче осіння погода мінлива: якщо сьогодні дощ і зимно, то до кінця дня може знову вийти сонечко та захочеться посидіти на вулиці.
“Як на мене, дуже добре, коли літні тераси залишають на осінь чи навіть зиму. У деяких закладах на літніх майданчиках встановлюють опалення і роздають пледи, тому сидіти там навіть у холод затишно і комфортно. Тим паче я – курець. У приміщеннях курити заборонено. А бігати раз за разом на вулицю не хочеться”, – каже пан Олег із Сокаля.
Очевидно, найбільшою радістю літній майданчик є саме для курців, яким заборонено курити у рестораціях. Саме це є головним аргументом на користь літніх майданчиків для більшості опитаних “Поштою”. “Я люблю пити каву та курити цигарки, зізнаюсь чесно. Ресторації у центрі відвідую рідко, тому завжди намагаюсь знайти таке місце, де можна було б і прекрасною вулицею помилуватись, і на людей подивитись, і себе показати. На вулиці ще не так холодно. Добре, що літні майданчики є”, – каже пані Катерина.
“У багатьох піцеріях всередині настільки сильний запах кухні, що весь одяг потім ним просякнутий. Тому якщо є можливість сидіти на вулиці – навіть не вагаюсь. І це зручніше, коли зі мною візок та мала дитина. Донька швидко нудиться в приміщенні, починає плакати. Іншим відвідувачам це заважає. На вулиці її легше відволікти, переключати увагу чи просто швидко зібратись і піти”, – розповідає пані Марина.
Щоправда, жителі центру міста не такі задоволені літніми майданчиками, як люди, які приїздять до центру з інших місць чи районів Львова аби покавувати. Кажуть, ще влітку натерпілись шумних компаній. Відкриті майданчики час закривати.
“Не дочекаюсь, поки ті майданчики позакривають. У внутрішньому дворику мого будинку на площі Ринок таких є кілька. Від них просто спасу нема! Вікна спальні якраз виходять у дворик, вночі заснути неможливо. Наші люди не звикли відпочивати без алкоголю, а коли понапиваються – забувають про виховання і поводяться як свині!” – скаржиться пані Уляна.