Олімпійські амбіції Львова

Місто Лева офіційно заявило про свої наміри приймати Зимові Олімпійські та Паралімпійські ігри – 2022. Наразі серед міст-конкурентів норвезьке Осло, але ще з десяток міст, зокрема Мюнхен і Краків, хочуть спортивного свята

Львів підписав офіційну заявку на проведення Зимових Олімпійських та Паралімпійських ігор 2022 року в Україні. Відбулося це урочисто у вівторок, 5 листопада, на засіданні XXVIII асамблеї Національного олімпійського комітету в Києві. Змагання пропонують проводити у Львові, Тисовці (Львівська область) та Боржаві (Закарпатська область).
У Львова є всі шанси, аби перемогти і стати “містом Олімпу”, серед конкурентів, наразі, хіба що Осло. Норвегія вже подала офіційну заявку в Міжнародний олімпійський комітет на проведення зимових Ігор. Також це зробила й Алма-Ати (Казахстан) та два міста Китайської Народної республіки – Пекін и Чжанцзякоу. Хоч офіційно подача заявок триватиме до середини листопада, та бойовий дух Львова підносять чутки… 
Нагадаємо, взимку Олександр Вілкул, віце-прем’єр-міністр України  казав, що “є чутки, що Міжнародний олімпійський комітет хоче повернути Олімпіаду в Європу”, то чому не Львів?! “У п’яти годинах їзди від Львова проживає майже 50 мільйонів людей із семи країн. Ми створюємо можливості для заняття зимовими видами спорту в тій частині Європи, куди комфортно можуть приїхати туристи-любителі та професійні спортсмени”, – зазначив віце-прем’єр-міністр.
Серед вагомих львівських переваг – інфраструктура, побудована до Євро-2012
Якщо Львів стане столицею майбутніх Ігор, то саме тут відбуватимуться церемонії відкриття і закриття Олімпіади, а також всі змагання з льодових видів спорту. Тому у місті заплановано звести шість нових арен! На території Винник проводитимуть змагання з бобслею, санного спорту і скелетону, зі слів організаторів – це буде перший в історії Олімпійських ігор санно-бобслейний комплекс. Поблизу “Арени Львів” збудують комплекс, який на час проведення турнірів буде містечком для олімпійців, а згодом може стати соціальним житлом.
“Споруди Олімпійського містечка – це споруди, що трансформуються під потреби міста. Це будуть великі житлові комплекси, або ж комплекси для соціального житла. Фахівці зараз намагаються зробити максимально продумане планування”, – розповів учора заступник міського голови Львова з гуманітарних питань Василь Косів.
На час Олімпіади у містечку проживатимуть спортсмени, журналісти та гості міста. Змагання зі снігових видів спорту, біатлону, лижних гонок та стрибків з трампліна, відбуватимуться у Тисовці  та Панасівці. Змагання з гірськолижного спорту – на території Боржави та Воловця (Закарпаття). 

Боржава замість Славського

Водночас, як писала “Пошта” ще у жовтні 2011 р., було прийнято концепцію державної програми національного проекту “Олімпійська надія-2022”, де у списку були Львів та два гірськолижні селища – Славське та Тисовець. 
Власне у квітні 2011-го під час візиту до Львова віце-прем’єр-міністр України Борис Колесніков пообіцяв насамперед готувати до змагань курорт Славське. “Славське буде перетворене на гірськолижний центр зі змагань зі слалому та слалому-гіганту”, – зазначив тоді урядовець. Так, згідно з державною програмою, на горі Тростян (смт Славське) мали звести траси та споруди для сновбордингу…. 
Якщо Львів стане столицею майбутніх Ігор, то саме тут відбуватимуться церемонії відкриття і закриття Олімпіади, а також всі змагання з льодових видів спорту. Тому у місті заплановано звести шість нових арен!
Чому ж туристичне Славське залишилось на узбіччі Олімпіади-2022?! Цього тижня Олександр Вілкул, пояснив, що у Славському “немає таких перепадів висот, які необхідні для проведення змагань”. Популярний курорт Львівщини обіцяють задіяти хіба “як тренувальну базу для олімпійців”. 
Але чому ж тоді Боржава?! До слова, у 2012-му шпальти деяких українських ЗМІ зарясніли припущеннями… Так, в “Українській правді” з’явилась інформація, про те що Владислав Каськів, який очолює Держагентство з інвестицій та управління нацпроектами, яке планує Олімпіаду-2022, має брата, а він є власником ТОВ “Боржава резорт”. “Боржава резорт”, – пише “Українська правда”, – почала збирати землі на Боржавському хребті кілька років тому, і зараз вона конт­ролює 30 га…” Інформація для роздумів…  

Львівська заявка особлива – вона душевна!

“Олімпійські ігри можуть бути різними – помпезними і дорогими, як в Сочі, або ж тихими і домашніми. Світ скучив саме за камерними і скромними іграми, тому Львів у своїй заявці пропонуватиме саме такий варіант їх проведення”, – зазначив Василь Косів.

фото: прес-служба ЛМР
У тому, що світ скучив за скромними, “душевними” Олімпійськими іграми, впевнений і Олександр Вілкул. “Ми пропонуємо повернутися від пафосних олімпійських ігор до більш душевних, спокійних, комфортних, збалансованих. Для цього Львів є ідеальним містом. Величезна кількість невеликих містечок та сіл, які є і у Львівській області, і в Закарпатті, і в Івано-Франківській, створять цю душевну атмосферу і можливість відпочинку для людей, коли вони не братимуть участь у самих змаганнях”, – розповів віце-прем’єр-міністр. 
Він додав, що заявка на Олімпіаду 2022 – це більше аніж нові спортивні об’єкти, дороги та готелі: “Львів-2022 залишить загальнолюдську спадщину у вигляді нових умінь, унікального досвіду для атлетів, тренерів, журналістів, спортивних менеджерів та волонтерів”, – піднесено говорив віце-прем’єр-міністр.
Метеорологічні умови та географічне розташування Львова – “базові параметри” для проведення Олімпіади. А також серед вагомих львівських переваг – інфраструктура, побудована до Євро-2012, вона й послугувала поштовхом для амбіцій стосовно проведення Чемпіонату Європи з баскетболу-2015. 
До слова, багатофункціональна арена Євробаскету стане другою ареною для проведення змагань з хокею. Від чемпіонату з футболу залишився новий аеропорт та “Арена Львів”, на ній же відбуватимуться головні олімпійські церемонії.  А тому, переконані організатори, це значно зменшить витрати.

Про гроші ж наразі не говорять… 

Минулого року у ЗМІ окреслили приблизну оцінку підготовки та проведення спортивних змагань,  тоді йшлося про 80 – 100 мільярдів гривень. Звісно ж планувалось, що вагому частку витрат візьмуть на себе інвестори… Однак нині про гроші ніхто нічого не говорить. Навіть не називають вартість подачі самої заявки. 
 До теми                                       
Є легенда, що найперше Олімпійські ігри були організовані Геркулесом, сином Зевса. Також є відомості про те, що перші Ігри проводилися в 776 році до н.е. на полях Олімпії. Стародавні греки вважали Олімпійські ігри дуже важливими, вони казали, що тіло так само, як розум і душа, повинно бути розвиненим. 
Ніщо не могло перешкодити проведенню Ігор; навіть якщо йшла війна, її припиняли. Олімпійські ігри проводилися 1 раз на 4 роки протягом тисячоліття, поки в 394 р. н.е. римляни не відмінили їх.
Потім, через багато років, у французького барона Пьера де Кубертена виникла ідея відновлення Олімпійських ігор. У 1894 році за його ініціативи був скликаний міжнародний конгрес 15-ти держав. Цей конгрес одноголосно визнав необхідність відродження Олімпійських ігор і проведення їх регулярно, один раз в чотири роки. Через два роки на відбудованому стадіоні в Афінах, в Греції, були проведені перші сучасні Олімпійські ігри (за матеріалами cikave.org.ua)
Натомість Олександр Вілкул запевняє, що підготовкою заявки Львова займається п’ятірка провідних консалтингових компаній світу на чолі з Pricewaterhouse Coopers. Кошторис же оголосять згодом, все ж таки головні спортивні об’єкти будуватимуть тоді, коли Львів таки здобуде титул столиці Олімпійських ігор. 
Загалом організатори заявки сподіваються, що Олімпіада в Україні стане імпульсом для економічного розвитку, для розбудови інфраструктури, для підвищення туристичної привабливості, але також і до розвитку зимових видів спорту в Україні.

Досвід Сочі

Нині ж відбувається обговорення економічної ефективності Олімпіади 2014 року, яка відбуватиметься у Сочі. “Економічний ефект від Олімпійських ігор часто не окуповується. Найбільш невигідне  –  будівництво нових спортивних об’єктів, адже після Ігор вони стають непотрібні та  вимагають мільйони доларів на утримання”, – вважають російські експерти, інформує inosmi.ru. 
У березні 2014 р. в МОК буде представлений заявочний файл і гарантійні листи від НОК і керівництва Львова. У липні 2014 р. виконком МОК оприлюднить список міст-кандидатів. 
Місто, що прийматиме 24-ті зимові Олімпійські ігри, виберуть у липні 2015 року на засіданні МОК у Куала-Лумпурі (Малайзія).
Вікторія Савіцька, Львів-Київ-Львів
Андрій Марусов, голова правління Transparency International Україна
Світова практика свідчить про те, що проведення всіх чемпіонатів, європейських чи загальносвітових, спричиняє дуже великі ризики, що всі кошти, зокрема бюджетні, будуть використані марно.

Коли проводили Олімпійські ігри Афінах, то після цього держбюджет Греції мав великий дефіцит, врешті-решт це стало однією з причин того, що відбувається у Греції зараз. Адже вона найбільше з-поміж країн ЄС потерпіла від фінансово-економічної кризи. Треба бути дуже обережними.

Для того, щоб мінімізувати ризики, потрібно чітко розуміти пріоритети та цілі. Перший альтернативний варіант – залучення інвестицій, мінімізація використання державних коштів. При проведенні Євро-2012 та при підготовці до Євробаскету-2015 роботи виконували за бюджетні кошти. Окрім того, готуючи Євро-2012, було багато корупційних схем, адже всі державні закупівлі були виведені із профільного законодавства.

Гроші витратили, тепер бачимо стадіон “Арена Львів”, який нікому не потрібен, чи то поки що нікому не потрібен… Готуючи Євробаскет-2015, використовують ті ж схеми.

Зараз вже навіть не йде мова про те, щоб залучати інвестиції, все відверто роблять за кошти держбюджету. Але є альтернативи! Якщо ми дбаємо про розвиток фізичної культури і спорту, то доведено світовим досвідом, що краще робити гарну спортивну мережу по країні – майданчики, різні спортивні секції, які бодай частково фінансуватимуть за державні кошти, аніж робити мегаподію.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4673 / 1.65MB / SQL:{query_count}