Випадкових місць для зустрічей не буває, як і випадкових зустрічей! Кожна місцина, а тим паче в загадковому й містичному Львові, має свій “характер”, який впливає на нас, чого й не підозрюємо…
“Пошта” вирішила розповісти про такі місця і про те, якого присмаку вони надають спілкуванню друзів і закоханих. Темперамент міста Лева, яке пам’ятає зустрічі й розлуки людей сотень поколінь, такий колоритний, що його не зрозуміти, не означити – ним можна лише заразитись.
Коли призначаємо комусь здибанку, найчастіше обираємо для неї місце не замислюючись. Ділові зустрічі відбуваються переважно в кав’ярнях або ж у самих установах. А от місця дружніх, романтичних здибанок значно цікавіші.
“Думаю, є різні причини, чому люди обирають для зустрічі те чи те місце, але, ймовірно, це відбувається на підсвідомому рівні. Одним з найпопулярніших місць у Львові вже кілька останніх років є пам’ятник Данилові Галицькому. “Зустрінемось біля коня”, – кажуть в народі, – розповідає Ігор Лильо, львовознавець і екскурсовод. – Дуже популярним є й фонтан Нептуна на площі Ринок – там здибаються різні люди.
Напевне фонтани на цій площі мають якісь особливі речі, що притягають. Нептун і Діана – найпопулярніші місця зустрічей. Біля Адоніса збирається специфічна публіка. А фонтан Амфітрити чомусь узагалі “незадіяний”. Знаю, багато хто призначає зустрічі біля каплиці Боїмів. Я не бачу у виборі місця зустрічі якихось логічних зв’язків – це все підсвідомо. Людину просто тягне до гарних речей”.
Де зустрінемось, майже за Фройдом?

Неофіційна психологія запропонувала простежити зв'язок між місцем, куди кличуть на зустріч, і намірами – справжніми або прихованими, тобто чому, власне, кличуть.
Кажуть, що особливого еротизму зустрічі надають місця біля пам’ятників Данилу Галицькому і Юрію Змієборцю. Другий так відверто натякає на особливу, “муштровану” еротику! Після виходу в світ книги Люби Клименко “Порядна львівська пані” еротичним став і пам’ятник Іванові Франку. Саме позаду нього відбувалась одна з найпікантніших сцен твору…
Люди, у яких все сплановане, передбачене, обирають для зустрічей місця неподалік державних установ. Нам навіть вдалося знайти пару, яка роками здибалась біля міськради.
Нептун і Діана – найпопулярніші місця зустрічей
“Ми з чоловіком (тоді, як ранткувати кликав, був він мені одним із кавалерів) завжди зустрічались біля міськради. Це для мене спершу дивним було, бо жили обоє на Сихові. Але те місце стовідсотково підкреслювало його характер. Він завжди все планував, у нього все було передбачене, а згодом признався, що навіть перший наш поцілунок був довго планований. Я з ним завжди почувалась у безпеці, напевне саме це мене й підкупило. Згодом він став моїм єдиним кавалером, а за кілька років – моїм чоловіком. Ми разом майже двадцять років, і зараз інколи, коли після роботи плануємо романтичний вечір, зустрічаємось біля міської ради”, – розповідає львів’янка Зоряна.

Особливого пафосу надає зустрічі оперний театр. Біля університету зазвичай здибаються ті, хто має мало часу, бо його левову частку забирає навчання.
Біля пам’ятника Тарасові Шевченку завжди людно – тут збираються патріоти. Кажуть, що люди з чи не найромантичнішими намірами і сентиментами призначають зустрічі поблизу кульбабок-фонтанів, що навпроти головного входу до Парку культури і відпочинку ім. Б. Хмельницького.
Чи такі припущення правдиві, а чи цілковита вигадка – важко сказати. Деякі фахівці стверджують, що люди просто прагнуть красивого, а смаки у кожного різні, саме тому й обирають певні місця для зустрічей. Ці місця стають знаковими, своєрідними символами. Ярина і Остап (вона зі Львова, він із Києва) закохались на самому вершечку Високого Замку.
Кажуть, що особливого еротизму зустрічі надають місця біля пам’ятників Данилу Галицькому і Юрію Змієборцю
“З майбутнім чоловіком ми вперше зустрілись на Високому Замку на світанку. Про місце зустрічі домовились заздалегідь, аби побачити схід сонця. На жаль, було хмарно, падав дощ, але це не затьмарило нашого гарного ранку. Ми світились одне для одного! Звісно, те місце зіграло свою роль, хоч найважливішою була сама здибанка. Високий Замок тільки підсилив атмосферу нашого першого побачення. Часто, коли приїжджаємо до Львова, повертаємось на місце нашої першої зустрічі, поринаємо в спогади і йдемо відкривати нові місця. Їх у Львові так багато! Особливо для закоханих”, – каже Ярина.
Історії, що надихають на зустріч
Львів – справді найромантичніше місто в світі, певен львовознавець Ілько Лемко, який досліджував романтику Львова, описав її в книжках “Кохання і смерть” та “Три легенди про кохання”.

“Я вам можу заявити, причому дуже компетентно, що Львів має такі історії кохання, яких не має жодне місто світу! І це не легенди, а реальні випадки, зафіксовані в міських хроніках, у вироках судів, у інших документах. Звісно, можна говорити, що львівська романтика змінюється. Наприклад, у 1912 році директор банку гендльового Станіслав Левицький застрелив через ревнощі свою коханку – оперну співачку. Уявіть собі таке: директор теперішнього комерційного банку застрелив свою коханку… Зараз це видається диким, а тоді було нормальним. Теперішні люди трохи здрібніли. Раніше накладали на себе руки через те, що не могли бути поруч. Тепер все змінилося”, – каже Ілько Лемко.
Люди, у яких все сплановане, передбачене, обирають для зустрічей місця неподалік державних установ
Так, так… Львів давно здобув славу міста, в якому через красунь чоловіки втрачали голову. Але мало хто знає, що Львів став першим містом у світі, в якому міський суд у 1518 році вирішив закоханих… привселюдно спалити. Така трагедія сталась із полькою-католичкою Софією Ґурською та вірменином Івашком Тихневичем. В той час міська влада переслідувала вірмен. Закоханих засудили на смерть за те, що вони належали до різних релігійних конфесій.

Були у Львова й свої Ромео та Джульєтта, тільки-от звали їх Паоло Мікеліні та Пелагея. Діялось це в 1594 році. Італійський купець Паоло закохався в українку Пелагею. Справа йшла до весілля, аж раптом у місті спалахнула епідемія чуми. Пелагея занедужала, Паоло ні на мить не полишав кохану і також захворів. На могилах закоханих поставили камінь із написом “Що любов з’єднає – і смерть не здолає”.
Місцем зустрічей є й Парк ім. І. Франка (колись – парк Костюшка). З цією місциною також пов’язана дуже романтична історія. Ріс там дуб – символ кохання Артура Гродгера – видатного польського художника і Ванди Моне.
“Ванда посадила дуб Артура Гродгера в парку Костюшка, ймовірно, тоді, як ще з ним зустрічалася. Артур поїхав на заробітки до Парижа, захворів там на туберкульоз і помер у віці 30 років. Ванда привезла його тіло до Львова, поховала на Личаківському цвинтарі за гроші своєї матері та сама зробила ескіз для портрета на надгробку, – розповідає львівський екскурсовод Петро Мацук. Та найдивовижнішим у цій історії є те, що згодом Ванда вийшла заміж і разом із чоловіком виховувала дітей у любові до… Артура Гродгера. Таке рідко буває”.
Біля пам’ятника Тарасові Шевченку завжди людно – тут збираються патріоти
Львів’яни люблять зустрічатись і біля Порохової вежі, що на вул. Підвальній. Там є леви, які, кажуть, виконують бажання. А звідки вони там узялись, достеменно ніхто не знає.
“Під час Першої світової війни австрійський генерал, десь біля якогось замку знайшов тих левів і хотів відправити їх на свою бать ківщину – в Австрію. У ті часи вагони були потрібні для перевезення боєприпасів, вояків, різного військового спорядження. А йому, бачте, левів забаглося возити!.. Їх не взяли – тож вони у Львові й залишились. Звідки вони, не знаю, десь із околиць”, – пояснює Петро Мацук.
Міські мури, бруківка, земля пам’ятають і бережуть історії пристрасних кохань, емоції та силу почуттів. У Львові звичайних зустрічей не буває, бо немає звичайних місць!
Фото: прес-служба ЛМР, Марічка Ільїна, Андрій Польовий