Свинець, ртуть, важкі метали, радіонукліди та інші хімічні сполуки – усе це потрапляє в повітря, коли спалюють листя. Як наслідок – подразнення дихальних шляхів, алергічні захворювання або й рак. Закон палити листя забороняє, проте господарям приватних садиб на це начхати, мовляв, порядок у дворі та на городі – передусім.
Дим, який утворюється при спалюванні, містить велику кількість пестицидів і радіонуклідів, що рослина накопичує упродовж року. Зазвичай із листям спалюють і сміття, що підсилює шкоду здоров’ю людини. Коли ж тліє вологе листя, з димом у повітря вивільняються діоксини.
Екологи ж радять прибирати листя лише на хідниках і проїжджій частині. “Для мене дивно, коли листя у парках згрібають з-під дерев. Люди втручаються у природний процес: листя перегниває в ґрунті і дає поживні речовин, які допомагають деревам рости. Комунальники ж завзято прибирають опале листя і вивозять не знати куди”, – каже “Пошті” еколог Анатолій Павленко.
У свою чергу, як зазначають у ЛКП “Зелений Львів”, листя, яке збирають у міських парках, вивозять на звалище або перетворюють на компост. Зокрема щодня з парків вивозять близько 30 кубометрів листя.
Алергологи б’ють на сполох
Дим подразнює слизову оболонку дихальних шляхів, і тоді вона не здатна протистояти збудникам захворювань. Найбільш небезпечним є бензопірен, що утворюється в результаті спалювання мокрого листя. Ця речовина здатна викликати в людини ракові захворювання.Слизова оболонка дихальних шляхів, подразнена димом, не здатна протистояти збудникам захворювань. “Хімічні сполуки, що виділяються внаслідок спалювання листя, викликають не лише алергічні реакції, а й бронхіальну астму, загострення бронхолегеневих хвороб. Особливо небезпечним дим є для дітей, адже в них ще не сформовані і не захищені дихальні органи. Цей токсичний дим також впливає на уповільнення росту дітей, біохімічні процеси в організмі, пригнічує імунну систему”, – каже “Пошті” головний алерголог Львівщини Анізія Бандрівська.
Листя як добриво
Опале листя є найкращим органічним добривом на господарстві. Пан Петро вже кілька років використовує такий метод удобрення.
До теми |
Штраф за спалювання листя із громадян сягає від 340 до 1360 грн, а з посадових осіб – від 850 до 1700 грн. Тим часом у Львові на адмінкомісію скеровано лише п’ять протоколів про адмінправопорушення. |
“Я викопую півметрову яму діаметром у півтора – два метри. Туди згрібаю листя, перемішую його з землею або торфом і додаю вапна. Заливаю усе водою або гноєм і накриваю ґрунтом на 10 – 20 см. Потім щомісяця, окрім морозних зимових днів, цю суміш потрібно перекопувати та доливати туди воду. Таким чином утримую вологе середовище, щоби це все перегнивало”, – каже співрозмовник.
Таке добриво очищене від шкідливих грибів і спор. Його можна без вагань використовувати як компост для городини. “Опале листя є корисним для садових рослин. Кожного року вистеляю листям землю під кущами смородини та малини, фруктовими деревами та трояндами. Ним можна вкрити й суницю та полуницю на городі на зиму. Врожай тоді дуже добрий, до того ж, листя стримує ріст бур’янів, – радить пан Петро. – Сухим листям вкриваю у теплицях розсаду, аби рослини не замерзли, вкриваю їх подушкою завтовшки до 20 см із сухого листя, яке заготовляю ще з осені. Тоді врожай буде багатим”.