Цього тижня частина Львова складає іспит. Мало того що іспит на витривалість, то він ще й мегаекстремальний! У європейському місті – як у африканській пустелі. Нас ОБЕЗВОДНИЛИ! Комунальники припинили подачу води аж на три дні через заміну водогону.
Відучора без води залишилися Галицький та частина Шевченківського району (вул. Сорочинська – Джерельна – Клепарівська – Пстрака – Шевченка – Леонтовича – Шолом-Алейхема – Шпитальна – Данилишина). У ЛКП “Львівводоканал” обіцяють до вечора п’ятниці (до 20.00) усі роботи з прокладання нового водопроводу закінчити, а подачу води відновити. А як буде – бог його знає…
Звісно, пережити ці кілька днів украй важко! Адже саме центр є культурним та бізнесовим осередком Львова: чимала частина містян тут працює, а гості міста – відпочивають. Люди хочуть піти до якогось затишного закладу, якими рясніє середмістя, аби пообідати і далі приступити до роботи, чи навпаки, посмакувати галицькими смаколиками і відпочити від насиченого екскурсіями і емоціями дня. Окрім як смачно поїсти, люди хочуть піти до туалету та помити руки.

|
фото: Андрій Польовий |
Але в умовах “обезводнення” далеко не всі громадські заклади можуть надати їм таку можливість. У багатьох із них немає великих резервних запасів води, аби працювати повноцінно. Такого випадку, щоб місто три дні поспіль було без води, не пригадують ані львів’яни, ні працівники Львівводоканалу, ні львовознавці. Як розповів “Пошті” Петро Радковець, відомий знавець міста та екскурсовод, ситуації, щоб у центрі так довго зовсім не було води, не пригадує. Каже, це взагалі нонсенс.
“Коли нема води, нема можливості дотримуватись гігієнічних норм, санітарії, нема з чого готувати їжу, прати, митись. Звісно, були перебої в подачі води, її вимикали, збивались графіки, але щоб зовсім не було – не пам’ятаю. Років п’ять-сім тому у центрі Львова воду завжди давали лише за графіком. Тому всі були до цього пристосовані, постійно мали її про запас, поки не налагодили постійну подачу. Зараз же це неординарна ситуація, навіть екстремальна”, – каже Петро Радковець.
У центрі міста сконцентровані фактично усі найцікавіші львівські атракції, тут завжди є великі скупчення туристів, різноманітні ресторації, кав’ярні, заклади громадського харчування. Та чи не боятимуться туристи йти їсти до закладу, де немає води навіть, щоб помити руки перед обідом? Вони ж до такого там, у своїх краях, не звикли.
“Як людина, що постійно контактує з гостями міста, запевняю, відвідувати львівські ресторації, навіть попри відсутність води в центрі, вони не бояться. Знають і вірять, що заклади харчування дбають про дотримання усіх необхідних норм і правил, мають великі запаси води і продовжують нормально працювати”, – каже Петро Радковець. Та чи це справді так?
Попри все працюємо…
“Пошта” вирішила дізнатися у адміністраторів львівських кав’ярень та закладів громадського харчування, що у центрі, про те, як вони працюють у ці напружені дні і до яких заходів вдаються, щоб залишатись на високому рівні.
“Про те, що води не буде три дні, нас ніхто не попереджав – дізнались із преси. Маємо великі запаси води, на два дні її точно вистачить, а ось чи на три – не знаємо. Певно, доведеться додатково підвозити, або й взагалі закритись. Щоб максимально скоротити затрати води, ми змушені перейти на одноразовий посуд – горнятка та тарілки. Туалети для відвідувачів закрили, аби тримати їх у належному стані треба дуже багато води. Залишили відчиненим лише туалет для персоналу. Воду витрачаємо лише для миття обладнання, кавоварки, підлоги в приміщенні, дотримання норм гігієни”, – розповів “Пошті” адміністратор однієї з кав’ярень, що на вулиці Катедральній.
Щоб максимально скоротити затрати води, були змушені перейти на одноразовий посуд – горнятка, тарілки, туалети для відвідувачів закрити
Проте, аби приготувати людям каву, треба значно менше води, ніж аби їх добряче нагодувати. В одному з закладів громадського харчування стверджують, що мають великі запаси води – понад 15 тонн, проте цього вистачить лише на два дні, аби працювати повноцінно і ні в чому не обмежувати відвідувачів.
“Поки на одноразовий посуд переходити не будемо та й туалетів не закриватимемо. Проте, якщо буде форс-мажорна ситуація, готові це зробити. Одноразовий посуд вже закупили. Поки ж все працює: і пральні машини, і посудомийні, вода є для всіх потреб кухні, щоб мити підлогу у залах, туалетах, – розповів “Пошті” адміністратор закладу громадського харчування на вулиці Січових Стрільців. – Цілком можливо, що заклад матиме через це збитки. Нас ніхто не питав, коли відключати воду. Телефонував на гарячу лінію міста, пропонував відмикання води перенести на понеділок. Зараз у місті багато туристів, я не знаю, як в таких умовах будуть виживати інші заклади”.
Збитки, звісно, будуть…
А й справді… Багато львівських ресторацій не мають запасів води, тому вимушені просто закритись на ці кілька днів. Тому збитки неминучі. Марк Зархін, президент гільдії рестораторів Львова, розповів “Пошті”, що розмір цих збитків передбачити важко, їх можна буде лише підрахувати згодом.
До теми |
На час відключення водопостачання у центрі міста працюють шість водовозок. Три з них, як зазначили у прес-службі мерії, мають працювати цілодобово, інші три – до 22.00. Набрати воду можна безкоштовно. Водовозки мали б бути за адресами: вул. Огієнка, 5 (біля лікарні Львівської залізниці), вул. Раппопорта, 8 (біля пологового будинку), вул. Кирила і Мефодія, 22 (інфекційна лікарня), пл. Ринок, 1, просп. Шевченка, 7 (біля Макдональдсу) та на вул. Л. Українки, 1. Три водовозки, які розміщені біля лікарень, працюють цілодобово, зазначили у прес-службі Львівводоканалу. |
“Як максимум, ресторації втратять свої касові збори, які могли б мати за ці три дні. Для кожного конкретного закладу вони різні. Ресторан без води працювати не може. Тому залишаться лише ті, що мають резервні баки. Але про вимикання ми були попереджені заздалегідь. Ці труднощі тимчасові. Зате центр міста буде мати абсолютно новий водогін, то треба трохи потерпіти: і незручності, і збитки. Сподіватимемось, більше воду у центрі не вимикатимуть”, – каже Марк Зархін.
З його слів, не всі ресторації Львова мають запаси води тому, що вони займають багато місця. “Багато закладів перейде на використання одноразового посуду на ці дні. Звісно, для дорогих ресторанів це не нормально, але якщо йдеться про відносно недорогі заклади – допустимо. Все залежить, від того, яку політику веде кожна конкретна ресторація. На мою думку, закривати туалети у ресторанах – не вихід. Не може заклад без туалету працювати нормально, його ліпше на ті кілька днів закрити взагалі”, – переконаний Марк Зархін.
А як же норми гігієни?!
Як розповіла “Пошті” Леся Чушак, головний державний санітарний лікар Галицького району Львова, жоден заклад громадського харчування не може нормально працювати без води. Це суперечить усім допустимим нормам: брудні руки, продукти, посуд, підлога, обладнання тягнуть за собою неприємні наслідки, починаючи від отруєнь, закінчуючи поширенням різноманітних інфекційних захворювань.
Таке тривале вимикання води не узгоджували зі санепідемслужбою
“Всі розуміють, що є санітарні правила, а для громадського харчування необхідна цілодобова подача води. Ми стежимо за дотриманням цих норм у місті. Проте, оскільки ці заклади належать приватним підприємцям, законодавство не дозволяє нам їх перевіряти. Такі ситуації у Львові траплялись і раніше, особливо в центрі міста, часто були перебої в подачі води. Звісно, в ідеалі на ці дні заклади громадського харчування мали б закрити. Бо відсутність води – це великі незручності та великі ризики. Закрити ці об’єкти Держсанслужба повноважень не має. Хіба через суд, маючи вагомі причини”, – каже Леся Чушак.
З її слів, із санепідемслужбою таке тривале вимикання води не узгоджували. А чому?! Щодо ймовірних ризиків, які це матиме для містян, поки нічого передбачати не хочуть.
“Не будемо наперед говорити, що місто чекають масові отруєння. Дай Боже, щоб так не було. Якщо наші підприємці свідомі, повинні на ці кілька днів призупинити роботу закладів громадського харчування. Аби потім не відповідати за всі негативні наслідки, які можуть бути”, – каже Леся Чушак.