Біля бойлерної – туалет, у підвалі сиро і смердить, труби заржавіли та прогнили, стіни під’їзду мокрі, сходовими майданчиками бігають пацюки, а з наступного тижня через борги не вивозитимуть сміття.
Мешканці військових відомчих будинків кажуть, що такого безладу ще не було. “З кожним днем ми котимося все нижче і нижче…Нас залишили на самовиживання!” – нарікають люди. Вони також побоюються, що взимку залишаться без тепла, адже тепломережі прогнили…

|
фото: Тетяна Сало |
“У нас щось ремонтують, коли аварія. Усе дуже занедбано: за будинком не доглядають. Комунальні послуги я оплачую вчасно, відразу, як тільки отримую пенсію. Кілька років тому моя хвора мама замерзла вдома і померла… Тепла не було, хоча в цілому будинку був лише один боржник”, – розповідає мешканка військового відомчого будинку, що на вул. Гашека, пані Стефанія.
“Пошта” вже цікавилася, чи не залишаться цієї зими мешканці військових відомчих будинків без опалення. Тоді директор департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міськради Юрій Голець запевнив, що “люди обов’язково отримають тепло”. Але ситуація ускладнюється щодня. Тепломережам уже півсотні років, і їх жодного разу не замінювали: труби заржавіли, прогнили та протікають…
А головний інженер ЛКП “Львівтеплоенерго” Володимир Штейбарт каже, що тепломереж подекуди взагалі немає. “Усі мережі теплопостачання вже відслужили своє. Прогнили настільки, що і сліду не залишилося. У цьому мікрорайоні є 3,2 км трубопроводу. Минулого року під час опалювального сезону було 10 проривів!” – розповідає “Пошті” Володимир Штейбарт.
Тепломережам уже півсотні років, і їх жодного разу не замінювали: труби заржавіли, прогнили та протікають
ЛКП “Львівтеплоенерго” уклало договір з КЕВ (комунально-експлуатаційним відділом) на 250 тис. грн на ремонт теплових мереж. Але цих грошей, звичайно, недостатньо. Зі слів начальника тепломереж Сихівського району Петра Чубінського, “аби відновити тепломережі у 29 будинках, трьох бойлерних і ТЦП, потрібно 28 млн грн”. Бригади “Львівтеплоенерго” вже упродовж місяця проводять ремонт і заміну мереж у мікрорайоні вул. Стрийська – Гашека – Максимовича. Сьогодні вже можна подавати тепло до дев’яти будинків. Решта, 20 будинків, в аварійному стані…
Начальник Львівського КЕВ Богдан Стадник стверджує, що за подачу опалення мешканці відомчих будинків платять “Львівтеплоенерго”, а не Міністерству оборони України. До цієї суми входять також кошти за ремонт тепломереж. “У мене питання – “Чому ж ЛКП “Львівтеплоенерго” хоче ремонтувати ці тепломережі за кошти Міноборони?” Як начальник офіційно і відповідально повідомляю, що в будинку, який належить комунальній власності, та відомчому будинку усі тарифи (як за воду, газ, так і за теплопостачання) одинакові. І мешканці цих будинків сплачують за тепло Львівтеплоенерго. Тож саме в їхні обов’язки входить ремонт та заміна тепломагістралей, якими комунальне підприємство подає тепло. Міністерство оборони платить лише за прориви на магістралях”, — розповів “Пошті” Богдан Стадник.
Хоча близько 90% мешканців вчасно платить за комунальні послуги, за будинками ніхто не доглядає
Заступник голови Сихівської райадміністрації Львова Іван Корнішко розповів “Пошті”, що 29 будинків і тепломагістралей житлового району вул. Стрийська – Гашека – Максимовича належить Міністерству оборони України. “Починаючи із липня 2013 року, ми двічі на місяць запрошуємо на наради керівників будинкового управління №4 і керівництво КЕВ. Навіть з Міністерства приїжджали та вимагали від них підготувати ці будинки і теплові мережі до опалювального сезону.

|
фото: Тетяна Сало |
З року в рік подавати тепло мешканцям усе важче. Ми ж хочемо, щоб люди почували себе повноцінними львів’янами. Хоча близько 90% мешканців вчасно платить за комунальні послуги, за будинками ніхто не доглядає, – розповідає Іван Корнішко. – Не можемо домовитися з військовими… Силами “Львівтеплоенерго” копаємо мережі, латаємо труби, хоча це не наші обов’язки. Тобто місто вкладає гроші у власність військовиків”.
До слова, “заборгованість Міністерства оборони України перед містом за ремонти тепломереж за останні кілька років сягнула майже дев’ять мільйонів гривень”. Як то кажуть, біда не приходить одна. Зі слів Івана Корнійко, з наступного тижня через заборгованість ТзОВ “АВЕ-Львів” не вивозитиме сміття. “Заборгованість за вивіз сміття – понад 200 тис. грн. Ситуація доходить до абсурду. Куди ж діваються гроші за квартплату – невідомо”, — зазначає співрозмовник.
Богдан Стадник каже, що заборгованість за вивіз сміття пов’язана з тим, що у будинкового управління №4 не вистачає коштів, щоби ремонтувати дахи, ліфти та ще й за вивіз сміття платити. “Комунальні підприємства отримують дотації від міста. У Міністерства оборони жодних коштів для таких видатків не передбачено”, – пояснює співрозмовник.