Тотальний пофігізм!

Трагедія так нічого й не навчила – у Львові не зникли відкриті каналізаційні колектори! Львів’яни обурені безгосподарністю та безвідповідальністю комунальників

фото: facebook.com/lena.astahova
Активне “полювання” на відкриті колодязі розпочали лише після страшної трагедії на Левандівці, коли дворічний хлопчик загинув, впавши у каналізаційний колодязь. Люка на ньому не було. Ймовірно, його вкрали, а колектор прикрили металевою покришкою, яка похитнулася під ногами дитини. 
Зокрема, з 11 жовтня й донині працівники ЛКП “Львівводоканал” уже встановили майже 50 люків (!) на місці вкрадених. Постає питання до міської влади – скільки ж часу ці ями були відкритими та чи закрили б їх, якби не біда?! 

За два місяці когось покарають…

Хто ж винен у жахливій трагедії, досі встановлює слідство. Зі справою обіцяють не зволікати. У прокуратурі Львова стверджують, не пізніше, як через два місяці (а це максимальний термін на розслідування такої справи), назвуть підозрюваних у страшній трагедії. 
Наступного дня після трагедії прокуратура міста оголосила про підозру в службовій недбалості начальнику дільниці каналізаційних мереж Залізничного району ЛМКП “Львівводоканал”. Чоловіка утримуватимуть під домашнім арештом два місяці. На допиті у прокурорів також побували директор Львівводоканалу та перший заступник міського голови Львова Олег Синютка.

Громада прокинулась

Смерть хлопчика приголомшила місто. Містяни стали штурмувати гарячі лінії повідомленнями про відкриті каналізаційні колодязі.
Начальник відділу гаряча лінія міста (1580) Віра Фрис повідомила “Пошті”, що за вісім днів з дня трагедії на гарячу лінію надійшло понад 80 повідомлень про відкриті каналізаційні люки. І це багато. Зауважте, що впродовж року, до 10 жовтня, на гарячу лінію міста з такими повідомленнями телефонували всього лиш 126 разів. 
Телефонують містяни у Львіводоканал, адже після трагедії кожен відкритий люк “приписують” йому. “Громадяни активізувалися. Якщо раніше люди, гуляючи скверами та парками, тихенько собі лаяли комунальників, то зараз не лінуються телефонувати та вказувати адресу, де помітили відкритий колодязь. Ми фіксуємо, виїжджаємо, перевіряємо, чи то наші люки. Через цей трагічний випадок усі відкриті люки асоціюються з водоканалом. І інші організації мають свої колодязі! Ми не можемо закривати колодязів Львівгазу, теплоенерго”, — розповідає прес-секретар ЛКП “Львів­одоканал” Уляна Горбата. 
До пошуку відкритих люків у місті долучаються й користувачі соціальних мереж. Для цього навіть створили спеціальну спільноту.

Нарешті побачили! А де були раніше?!

Після трагічного випадку на Левандівці водоканал уже встановив понад півсотні нових люків. Серед них є і чавунні, тож цілком ймовірно, що і їх знову поцуплять.
Проте водоканалівці запевняють: чавунні люки надійні. На дорогах з інтенсивним рухом можна ставити тільки такі. Але очевидно, що їх встановлюють не лише на дорогах. Можливо, якби люк на газоні на Левандівці був пластиковим, його б не вкрали, а колодязь не прикрили би металевою покришкою, яка похитнулась під ногами дворічного хлопчика.  
“Ми вже кілька років купуємо пластикові люки. Проте їх не можна ставити всюди, зокрема на дорозі. Вони не витримують навантажень і можуть стати причиною ДТП. Вже цього року підприємство закупило 200 пластикових люків, приблизно стільки ж чавунних і бетонних. У нас же навіть на тротуарах паркуються автомобілі. Ми встановлюємо поліетиленові люки на газонах, де немає жвавого руху, у парках і скверах. У тих місцях, де крадіжки чавунних люків повторюються, ми встановлюємо бетонні покришки”, — каже Уляна Горбата.

Альтернатива чавунним люкам є! Але комусь це не вигідно... 

“Пошта” дізналась, що альтернатива чавунним люкам є – полімерпіщані. Але їм львівські комунальні підприємства чомусь не довіряють.
“На дорозі з інтенсивним рухом варто встановлювати люки, що витримують 25 тонн навантаження. Таку тоннажність витримає чавунний люк, який коштує приблизно 1170 грн. Проте є замінник – також 25-тонний полімерпіщаний. Коштуватиме він 790 грн, і його не вкрадуть. Звертаються до нас підрядники львівських комунальних підприємств. Зазвичай вони замовляють чавунні люки. Я не знаю, чому…, – розповідає “Пошті” Олександр Дюк, комерційний директор компанії, що продає каналізаційні люки. – Напевно, комунальники працюють за класичною схемою радянських часів.
Трагедія 10 жовтня – наслідок абсолютної безвідповідальності та безгосподарності. У нас немає політики щодо водоканалу, щодо інженерних мереж міста
Думають, що люки з інших матеріалів не такі надійні. Але це не так. Усі люки сертифіковані. Маємо протоколи випробувань по кожному виду люків. Ми даємо документацію на люк, завод-виробник гарантує його якість. Але, напевно, є якісь “моменти”, через які державні підприємства не зацікавлені купувати нечавунні люки”.
А спостережливі львів’я­ни помічають чавунні люки, які коштують близько тисячі гривень, не лише на дорогах, а й на газонах! “Я помітив, що біля центру зайнятості на газонах стояли 25-тонні люки, чавунні. Я здивувався, тому що на газони беруть люк за 300 грн, і його точно не вкрадуть”, — додає Олександр Дюк. 

Куди дивиться міліція?!

На гарячих лініях міста сотні повідомлень про відсутність люків. А у міліції усього лише 26 звернень про викрадення каналізаційних покришок. 
Того, хто вкрав люк і приніс його на пункт прийому металобрухту, покарати важко. Справа в тому, що чавунні покришки ламають і здають частинами, тому довести, що це каналізаційний люк, неможливо.
 До теми                             
Зробивши моніторинг стрічок новин, вимальовується дуже трагічна картина. Падіння дітей у відкриті каналізаційні люки в Україні – річ регулярна: 
– 14 квітня 2013 р. у м. Дубно школярка впала у відкритий люк на триметрову глибину, внаслідок чого отримала загальне переохолодження тіла та забій верхньої щелепи;
– 29 квітня 2013 р. у Дніпродзержинську дворічний хлопчик упав у відкритий люк, а через добу його знайшли мертвим у колекторі;
– 20 травня 2013 р. у Рівному кришка люка теплотраси не витримала ваги дворічного хлопчика, який, провалившись у двометровий колодязь, дивом залишився живим і отримав лише травму обличчя; 
– 14 червня  2013 р. у селищі Гвардійське, що у  Криму, восьмирічний хлопчик провалився в каналізаційний люк, отримавши черепно-мозкову травму, струс мозку та перелом руки; 
– 25 липня  2013 р. у місті Олевськ (Житомирська область) у результаті падіння в канаву зі стічними водами загинула однорічна дитина; 
– 14 серпня  2013 р. у Кривому Розі в відкритий каналізаційний люк впала півторарічна дитина. У результаті дівчинка отримала забої та рвані рани.
“Цього року до міліції надійшло 12 звернень від громадян про викрадення люків і 14 звернень про викрадення дощоприймачів. За цими зверненнями відкрили кримінальні провадження за ст. 185 (крадіжка). Встановили трьох осіб. Вже два матеріали направили до суду”, – повідомила “Пошту” Світлана Добровольська, речник управління міліції Львівщини.
Таким чином за сотні вкрадених люків відповідатимуть одиниці… Відповідно до Кримінального кодексу України, таким особам загрожує штраф до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (850 грн), виправні роботи на термін до двох років або позбавлення волі на термін до трьох років.
Якби у міліції фахово розслідували справи крадіжок люків, якби серйозно взялися за пункти прийому металобрухту, такого неподобства у Львові не було б!
А от покарання для тих, хто приймає крадені люки, у Кримінальному кодексі не передбачено. Там є стаття 213 – порушення порядку здійснення операцій з металобрухтом. Її порушникам загрожує штраф або виправні роботи. “На Львівщині виявили 76 фактів порушення порядку здійснення операцій з металобрухтом. Це стаття 213 Кримінального кодексу України. За цією статтею уже 43 справи скерували до суду”, – розповідає Світлана Добровольська.
Натомість львів’яни самостійно беруться визначити, хто ж винен у тому, що у місті є сотні незакритих каналізаційних колодязів. “Якби у міліції фахово розслідували справи крадіжок люків, якби серйозно взялися за пункти прийому металобрухту, такого неподобства у Львові не було б! Очевидно, комусь це невигідно. Як то кажуть, “рука руку миє”...” – зазначає львів’янин Олег. 
На жаль, отримати коментарі міліцейського керівництва Львова та області “Пошті” не вдалося. На думку видання, після трагедії міліція мала б жорстко зайнятись усіма (!) пунктами прийому металобрухту, про що говорять і львів’яни. 
Адже якщо тут правоохоронці зрештою не наведуть ладу, а лише банально звітуватимуть про відкриті провадження, покришки у місті й надалі крастимуть, і злодюжки спокійно збуватимуть їх на металобрухт!
Юрій Кужелюк, член комісії з питань інженерного господарства, транспорту і зв’язку Львівської міськради
На вул. Богданівській – два відкриті люки на проїжджій частині. Третій такий, що ось-ось випаде… З понеділка я намагаюся добитися, щоб їх закрили. Я звертався до всіх – до голови райадміністрації, у департамент житлового господарства, а вчора вже і до міського голови.

Усі давали команди, а результат – “нульовий”! Я, депутат, тиждень не можу добитись, щоб закрили люк у місті! Звісно, старатимусь цю справу довести до кінця. Ніхто у Львові нічим не управляє!

Трагедія 10 жовтня – наслідок абсолютної безвідповідальності та безгосподарності. У нас немає політики щодо водоканалу, щодо інженерних мереж міста. Ми усі засоби спрямовуємо у такі речі, які видно, які можна відзняти на камеру, а те, що у нас провалюються каналізації, як-от на вул. Стуса, і туди може людина впасти, – не для камер. А на це потрібно спрямовувати кошти.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5014 / 1.64MB / SQL:{query_count}