На Львівщині гостро постала проблема стихійних несанкціонованих сміттєзвалищ. За інформацією департаменту екології та природних ресурсів Львівської ОДА в області є 671 сміттєзвалище, з яких 500 – несанкціоновані та стихійні і займають площу у 600 га.
Стихійні сміттєзвалища забруднюють поверхневі, ґрунтові та підземні води, атмосферне повітря, а це звісно ж впливає на здоров’я людей, стає причиною багатьох захворювань. Незалежний експерт із екології Анатолій Павленко каже, що люди не бажають платити за утилізацію відходів, за правильне вивезення і викидають сміття на закинутих підприємствах.
“Також забруднені приміські ліси біля Пустомит та лісові масиви у Винниках і Брюховичах. На дачних масивах та на територіях поблизу приватного секторa також розташовані стихійні сміттєзвалища. А все через те, що в тих місцях тривалий час не було системи вивезення відходів й взагалі не було смітників. Мешканці викидали сміття абикуди: яри, лісопосадки, узбіччя. Наразі біля приватного сектора такі смітники з’явилися, але культура населення ще досить низька і частина сміття й надалі потрапляє на стихійні сміттєзвалища”, – каже співрозмовник.
Але окрім побутових відходів є й такі, що несуть небезпеку життю людей. До небезпечних відходів належать люмінесцентні лампи, ртутні лампи, акумулятори, які потребують спеціальної утилізації. На жаль, люди викидають їх разом із рештою сміття в загальні баки.
Що таке полігон твердих побутових відходів?
За утворенням стихійних сміттєзвалищ слідкують відповідні органи контролю.
“Ми видаємо дозволи на утворення і розміщення побутових відходів. Також слідкуємо за господарською діяльністю підприємців, щоби обліковувати якого типу відходи вони утворюють і як утилізують, – розповідає заступник директора департаменту екології і природних ресурсів Львівської ОДА Ганна Башта. – До слова, законодавство України зобов’язує переробляти вторинну сировину. Це картон, пластик, скло, які заборонено розміщувати на сміттєзвалищах”.
В області вже накопичили понад 200 мільйонів тонн побутових відходів і щорічно виробляють мільйон тонн сміття
Але на Львівщині люди викидають сміття та побутові відходи, що можуть піддаватися вторинній переробці, на узбіччя або в загальні сміттєві баки. До речі, в законодавстві не існує терміну сміттєзвалища, а – полігон твердих побутових відходів. Але щоби сміттєзвалище відповідало цьому терміну, необхідно мати дозвільні документи, спеціально розроблений проект, який унеможливлює забруднення довкілля, а також відбір сировини і переробку відходів. Проте, зі слів Ганни Башти, жодне сміттєзвалище в області не можна назвати полігоном твердих відходів!
Ділянка під сміттєзвалище має бути спеціально облаштована, для того стелять гідроізоляційний шар, спеціальну плівку, що запобігатиме проникненню шкідливих речовин у ґрунт. Також за вимогами необхідно встановити сортувальну лінію.
Сміття – небезпека здоров’ю!
Голова Громадської організації “Бюро екологічних досліджень” Дмитро Скрильніков каже, що таким вимогам відповідає лише сміттєзвалище у Червонограді.
“Решта ж сміттєзвалищ забруднюють довкілля: дощі вимивають шкідливі речовини зі сміття, а ті потрапляють у ґрунтові води. Багато людей не мають централізованого водопостачання і користуються водою з криниці. Також ці шкідливі речовини потрапляють у городину і харчовий ланцюг. – розповідає “Пошті” співрозмовник. – Стихійні сміттєзвалища часто загоряються.
При високій температурі утворюються діоксини, важкі метали, тобто все, що знаходилося в смітті перетворюється у високотоксичні елементи, потрапляє в повітря та акумулюється в організмі людини. Території, де колись було розташоване сміттєзвалище, в майбутньому буде неможливо використати під господарську діяльність, адже землі отруєні”.
У загальні баки люди викидають люмінесцентні та ртутні лампи, акумулятори, які потребують спеціальної утилізації
Еколог також говорить, що сміття в більшості випадків викидають в кар’єри, неподалік населених пунктів. “Зазвичай сільські населені пункти взагалі не мають коштів, щоби утримувати сміттєзвалище”, – зазначає еколог. На Львівщині найбільше сміттєзвалищ є в Жовківському та Сокальському районах. “В області є близько 2 тис. населених пунктів, де живе приблизно 2,5 млн людей. Тож з підрахунків виходить, що кожен мешканець області в рік виробляє 300 кг
сміття”, – зазначає Назар Сорока.
Зі слів Ганни Башти, цього року з обласного природоохоронного фонду передбачено 1,5 млн грн для придбання сміттєвоза та контейнерів. Також обіцяли виділити 12 млн грн для розробки проекту рекультивації Грибовицького сміттєзвалища, який виконує міська рада, а співфінансує обласний природоохоронний фонд. Також щорічно виділяють 2-3 млн на вирішення проблеми поводження з відходами.
“Цього року ми закупили близько 100 контейнерів та п’ять сміттєвозів. Якщо це простий сміттєвий бак біля садочка або магазину – це одна ціна, а якщо сміттєві баки передбачатимуть збір і завантаження для автомобілів, то ціна коливається близько 5 тис. грн”, – зазначила співрозмовниця.
До теми
• Перші відомі нам сміттєзвалища датуються 200 тисячами років до нашої ери. Це кістки тварин і уламки кам’яних знарядь, інформує сайт ogo.ua
• Російський імператор Петро ІІІ придумав оригінальний спосіб очистити Петербург від будівельного сміття, що залишилось на площі після будівництва Зимового палацу – всім бажаючим запропонували безкоштовно забрати собі будь-що з сміття. За кілька годин площа була чистою...
• Найбільш поширений вид сміття на Землі – недопалки. Щороку їх викидають близько 5 мільярдів штук.
• У країнах Євросоюзу щороку викидають близько 10 мільйонів автомобілів!
• Більше 100 тисяч тонн вугілля на рік економлять у британському місті Едмонтон, отримуючи електрику шляхом спалення сміття. До речі, саме у Великобританії з’явився перший завод зі спалювання сміття – було це ще в ХІХ столітті.
• Вміст батареї одного мобільного телефону здатен зіпсувати 600 тисяч літрів питної води.
• Більше 1,5 тонни сміття (в тому числі навіть використані кисневі балони!) спустила з найвищої точки планети – гори Еверест – команда японських альпіністів у 2001 році.
• Якщо викинути у море паперову серветку – вона “проживе” три місяці, сірникова коробка плаватиме десь із півроку, поліетиленовий пакет – близько двох десятиліть. А ось консервна бляшанка “житиме” (точніше, забруднюватиме морський простір) 500 років!
• У Сінгапурі зі сміття побудували... острів площею 350 гектарів. Тепер тут квітучий сад і безліч туристів!
• Найбільший відсоток відходів переробляє Швеція – 52% від їх загальної кількості.