У четвер, 10 жовтня, на вул. Широкій, 86 – 88 дворічний хлопчик упав у каналізаційний колектор. Люка, який би мав закривати зяючий отвір, не було, замість нього каналізацію прикрили круглою металічною пластиною... Вона під ногою похитнулась – і дитя зникло в колодязі.
Не вгледіли...
На відчайдушний крик бабусі, яка щойно гуляла з двома внуками, а за мить одне дитя опинилось у каналізаційному колекторі, позбігались люди.
Один чоловік навіть пірнув у колектор, але дитяти там вже не було – хлопчика понесло течією. Додому старенька повернулась лишень з онучкою, а на пошуки дворічного онука з того моменту було залучено понад сотню рятувальників. Вони обшукали 15-кілометровий каналізаційний колектор ще у день трагедії, а вночі почали повторний обшук.
Працювати у колекторі непросто. Зі слів рятувальника, швидка течія збиває з ніг, триматися нема як, чимало ділянок зі стрімкими перепадами висоти, є невеликі отвори, куди не пролізти.
“Просто уявіть картину: темний тунель, течія у 2-3 метри за секунду. Рівень води різний: то до колін, то до рівня грудей. У колекторі втриматися немає за що, вода збиває з ніг, трапляються перепади висот до 9 метрів”, – учора повідомив “Пошті” Павло Василенко, заступник начальника відділу зв’язків зі ЗМІ та роботи з громадськістю ГУ ДСНС України у Львівській області.
Але, з його слів, працівники Львівводоканалу аж дві години везли рятувальникам схему каналізаційної мережі!
Така діра у місті не одна!
За кілька годин на місце трагедії з’їхались десятки чиновників та посадовців.
Поки рятувальники були під землею і шукали дитя у водах колектора, на поверхні мешканці вул. Широкої скаржились меру, що у їх районі крадуть каналізаційні люки, і цей колектор не єдиний “прикритий” абияк. Андрій Садовий на те емоційно заявив: якби хоча б одного зловмисника, який знімає кришки люків, зловили та відрубали йому руку, то не було б такої біди.
Руки відрубували феодали у ранньосередньовічному суспільстві. А у сучасному, цивілізованому – кожен відповідає за те, що робить, а не перекладає відповідальність на інших.
Винних шукають

|
фото: Андрій Польовий |
Ситуацію одразу ж взялась контролювати прокуратура міста. У четвер, 10 жовтня за процесуального керівництва прокуратури Залізничного району Львова розпочато кримінальне провадження за ч. 2 ст. 367 КК України за фактом службової недбалості посадових осіб ЛМКП “Львівводоканал”, на балансі якого перебуває той колектор. У разі доведення вини вказаних посадовців, їм загрожує позбавлення волі на строк від 2 до 5 років.
Учора начальнику дільниці каналізаційних мереж західного району ЛМКП “Львівводоканал” оголосили про підозру в службовій недбалості, що спричинило тяжкі наслідки, інформує прес-служба прокуратури Львова. Посадовця затримали в порядку ст.208 КПК України. Готується клопотання до слідчого судді про застосування до підозрюваного запобіжного заходу тримання під вартою.
А вже за кілька годин рятувальники відшукали тіло хлопчика. “Знайшли тіло дитини в одному з колекторів за адресою: вулиця Роксоляни, 57. На час проходження там рятувальників був високий тиск води”, – йдеться в офіційному повідомленні прес-служби ГУ ДСНС України у Львівській області.
Хто ж відповідатиме за цю трагедію? Зазвичай у таких справах винних знаходять... Одного, двох, буває й трьох. Когось навіть садять до в’язниці, а чиновникам і посадовцям від того стає легше на душі. Вони видихають з полегкістю – “винного ж знайшли, його покарали”. Та дарма!
Глибоко в душі совість нашіптує: винних у біді значно більше, бо винні всі. І ті, що оминали дірку до горе-колектора щоранку й щовечора, ходили вулицею сотні разів і переступали через убивчу діру. Винуваті й ті, хто прикрив колектор бляшанкою, махнувши рукою залишили її незакріпленою. Й ті, хто не проконтролювали ці “роботи”. Врешті-решт винен і той, хто вкрав каналізаційний люк, аби обміняти його на плящину. Винен кожен, хто нехтує своїми обов’язками, прикривається пустими фразами, б’ючись у груди запевняє – винного знайдуть і покарають.
Не минайте!
У місті трапилась трагедія. Громада обговорює її, висуває версії – чому так сталось. Ось одна з думок з народу, яку журналіст “Пошти” почула в маршрутці. У салоні дідусь розповідав жіночці, яка сиділа поруч, про трагедію на вул. Широкій. “Винного призначать…– і вмиють руки. Поспівчувавши зо два дні стихнуть – горе ж не їхнє. Та й не моє. Але я винуватий. Я також часом нехтую своїм обов’язком, я мовчу…” – казав містянин.
До теми |
У липні 2012- го у місті Дніпрорудному Запорізької області двоє братів грались поблизу школи на залізобетонній плиті, якою був прикритий колодязь п’ятиметрової глибини. Раптом плита розламалася і діти провалилися в яму, на них посипалися шматки залізобетону. Старший, 9-річний Євген, відбувся забоями. Натомість молодший, восьмирічний Віталій, постраждав серйозніше – дитині довелося ампутувати ногу. Колодязь, куди впали діти, виявився… нічийним. А ось посадовці відбулись доганами! Та розслідувати трагедію прокуратура почала тільки після низки повідомлень у ЗМІ. Слідчі кажуть, колодязь був на території школи, тож відповісти за нього мають освітяни. Справу за статтею “халатність” порушили проти шкільного завгоспа, інформує tsn.ua. |
Що би там не казали, але львів’яни скаржаться на те, що каналізаційні люки на вулицях міста відкриті. Начальник відділу “Гаряча лінія міста” Віра Фрис повідомила “Пошті”, що впродовж цього року таких звернень на гарячу лінію міста було 126 (!). Але, як бачимо, цього недостатньо! Бо хтось же таки знехтував люком, що на вул. Широкій.
“Прикритий” каналізаційний колектор на вул. Широкій належить ЛМКП “Львівводоканал”. На їхньому балансі понад 20 тисяч водопровідних та каналізаційних колодязів. Цього року працівники ЛМКП повторно закрили 465 із них. “Це щонайменша кількість люків, які вкрали від початку цього року. Їх крадуть майже щоденно. Кришки встановлюємо поліетиленові, чавунні, а також бетонні. У нас на складі постійно є люки. І якщо надходить інформація по крадіжку, то наші служби виїжджають на місце, закривають відкриті колодязі. Минулого вівторка ми замовили ще 100 люків – постійно поповнюємо наш запас”, – цитує речника ЛМКП “Львівводоканал” прес-служба міської ради. За фактами крадіжок підприємство звертається у міліцію.
“У квітні по гарячих слідах після нашого звернення за крадіжку люків були затримані двоє безробітних – батько та син. У них вилучили 6 люків, які вони вкрали на вулиці Пасічній”, – зазначили у ЛМКП “Львівводоканал”.
До теми |
На каналізаційних люках Донецька встановили спеціальні замки і датчики, які сповіщають про спробу викрадення. В такий радикальний спосіб у міському водоканалі вирішили запобігти крадіжкам. Адже там через злодіїв щороку витрачають до півмільйона гривень на купівлю нових люків, повідомляє “5 канал”. Хоч на перший погляд може здатися, що люк відкривається легко, та зсередини його міцно тримає конструкція, яку розробили працівники водоканалу. Відкрити кришку можна лише спеціальним ключем. Якщо злодіям вдасться підібрати відмичку до люка, спрацює сигналізація й уже за півхвилини інформація про спробу злому з’являється на моніторі у диспетчера. Ще за дві хвилини на місце події приїжджає охорона. Наразі у місті встановили більше тисячі незвичайних люків – на водопровідних колодязях, де розташовано важливі підземні комунікації. Згодом водоканал планує обладнати сигналізацією всі 100 тисяч колодязів у місті. |
Речниця обласної міліції Світлана Добровольська розповіла “Пошті”, що свою офіційну позицію у цій ситуації міліція озвучить у понеділок. Проте не втрималась від висловлення свого особистого погляду на ситуацію…
“Зараз треба перевірити, чи надходило звернення, зокрема від ЛМКП “Львівводоканал” про крадіжку люків… Всі прекрасно розуміють, хто несе відповідальність за відкриті люки у місті. Це не є вина міліції. Був викрадений люк, Львівводоканал написав би звернення в міліцію. Але вони були зобов’язанні забезпечити повне закриття цього отвору, а не міліція. Хоч би й 20 заяв і звернень писали, про безпеку повинен був дбати Львівводоканал. А зараз бачимо смішне перекидання відповідальності, яке доходить до абсурду”, – каже Світлана Добровольська.
Середня ціна нового люка коливається від 660 до 1500 грн. До слова, якщо здати одну кришку від каналізації на металобрухт, то можна заробити 240-600 гривень. З 2012 року в Україні запроваджено кримінальну відповідальність за крадіжку люків: штраф – від 1700 до 17 тисяч гривень, два роки виправних робіт або обмеження волі до 12 років. Та зазвичай у нашій країні злочинці відбуваються лише штрафом.
Лист-звіт
У четвер, 10 жовтня до львівських навчальних закладів надіслали листа. “Терміново, до 16.30 прислати у відділ освіти акти, про те, що на території закладу всі люки закриті. З повагою, група з обслуговування закладів освіти відділу освіти Залізничного району управління освіти департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради”, – дослівно цитує лист “Пошта”.
Акти, ясна річ, подали... Але ж чи хтось перевіряв, чи закриті ті каналізаційні люки... Зі слів Павла Василенка, за останні кілька років людей з каналізаційних колекторів міста доводилось витягувати двічі.
“За останні два – три роки у нас були два такі випадки. Один в центрі міста: там хлопці напідпитку провалилися. Їх шукали, витягли з колодязя аж на вул. Липинського. Другий випадок стався в районі вул. Богдана Хмельницького, але тоді теж за кілька годин знайшли постраждалого – додав Павло Василенко.
Коли я звертався до Львівводоканалу з проханням закрити п’ять каналізаційних колодязів, мені порахували, що кожен люк коштуватиме близько тисячі гривень. На жаль, працівники Львівводоканалу сказали, що вони не мають на це коштів, тому проблему вирішити не можуть.
Зараз, вже після трагедії, ми говоримо про це знову... Але її можна було б уникнути, якби увага міських чиновників, посадовців була спрямована не тільки на красиві кольорові події чи фестивалі, а й на такі от сірі, буденні питання, вони не для камер.
Роками ми наполягаємо, аби питання Львівводоканалу належно відображались у бюджеті. Керівництво ЛКП намагається вирішити проблеми, але … це потребує виділення коштів з бюджету розвитку.
Наразі ми збираємо інформацію про відкриті колодязі. Будемо вимагати, щоби правильно скерували кошти і закупили люки, аби уникнути трагічних ситуацій надалі.