Жителям Самбірщини цей тиждень запам’ятається на все життя. Ще б пак! Ураган, який пронісся над ними, трощив усе, що було на його шляху. Наслідки цієї страшної негоди ліквідовують і досі – перекривають дахи, лагодять електромережі…
Буревій завдав шкоди на понад мільйон гривень. Проте потерпілим цілковитих відшкодувань не бачити, мовляв, майно потрібно було страхувати!
Негода лютувала декілька хвилин, проте наслідки плачевні: зруйновані дахи, вибиті вікна, вивернуті з корінням десятки дерев, пошкоджені автомобілі. Без світла залишилося вісім населених пунктів, пошкоджено 20 ліній електропередач. “Я не могла зрозуміти, що коїться. Мусила підтримувати вікна руками, бо вітер був настільки сильним, що виламував шиби. Надворі за лічені хвилини стало темно, дерева гнуло додолу. Я не чула про штормове попередження, тому для мене негода стала великим шоком”, — розповідає мешканка самбірської багатоповерхівки Дарія Богданова.
Негода застала містян зненацька, бо мало хто чув про штормове попередження. Усе трапилося за лічені хвилини: небо затягнуло темними хмарами, здійнявся шквальний вітер, з північної сторони на Самбір насунувся вихор, що руйнував усе на своєму шляху. Стихія “йшла” містом смугою близько ста метрів завширшки. Від негоди постраждали і сусідні села.
Начальник департаменту з питань цивільного захисту Львівської ОДА Олексій Титаренко розповів, що буревій у таку пору року є рідкісним природним явищем. У Гідрометцентрі попереджали про можливі шквали вітру, але ніхто не очікував такого лиха. “Я не пригадую, щоб на Львівщині у вересні проходили стихійні явища природи (повені чи буревії). Подію на Самбірщині ми оцінюємо як надзвичайну ситуацію місцевого значення”, — повідомив Олексій Титаренко.

|
фото: прес-служба ГУ ДСНС |
Надзвичайними вважались пориви вітру до 17 м/с, але негода була набагато сильнішою та небезпечнішою. “На території Самбірщини упродовж години проходив атмосферний фронт. Шквали вітру були більшими, ніж 25 м/с. Ішов сильний дощ, — розповідає Юрій Кагітін, заступник начальника головного управління Держслужби НС у Львівській області. – Стихія пошкодила дахи будинків, повибивала скло у будівлях, вітер повалив дві опори ЛЕП, у 20 місцях обірвала лінії електропередач. У результаті негоди постраждали дві особи”.
Буревій повалив більше сотні дерев та знеструмив вісім населених пунктів. Старожили не пригадують такої негоди. Стихія завдала також значних збитків приватному сектору: потребує ремонту 25 приватних житлових будинків, 13 об’єктів житлово-комунальної сфери, 10 – соціальної сфери, 16 – приватних підприємств. Уже відремонтовано 13 покрівель і 64 вже підготовлені до перекриття.
Коментар |
Ольга Струс, постраждала: – Я живу у чотириповерховому будинку. Близько шостої години вечора надворі здійнявся сильний вітер, небо захмарилось, важко було розгледіти, що відбувається, адже стало сіро і темно. На той час була вдома із малою донечкою. Вона дуже боїться грози, тож почала плакати. Думала вийти з дитиною у загальний коридор, але там так гуділо, завивало, сигналізували автомобілі, що довелось повернутися додому. Я бачила через вікно, як на рівні четвертого поверху пролітали покрівлі, гілля дерев, металеві рекламні щити. Бачила, як насувався вихор. Це страшна картина. І досі серце холоне, коли пригадую. У сквері навпроти будинку вирвало з корінням старі дерева. Їх годі було двом людям охопити руками, а тут з корінням видерло! Наступного дня повела дитину до школи і жахнулася: місто виглядало мов після війни. У будинках вибиті вікна, дерева повалились на автомобілі, з будівлі бібліотеки зняло дах. Але таку жахливу картину можна було побачити лише у деяких місцях. Мені здалося, що буревій насувався смугою, бо на сусідній вулиці такого лиха негода не завдала. По обіді рятувальники вже прибрали більшість вулиць, скверів і парків. У нашому будинку вітер зірвав дах, але комунальники казали, що все відновлять. Найбільше постраждав ринок: там вітер повалив велике дерево, що розтрощило лоток, також у ЗОШ№10 вибив скло, розтрощив дах із каплиці Матінки Божої, що біля церкви. Великих збитків негода завдала біля цвинтаря при виїзді з міста. Там погнуло дорожні знаки, поламало дерева. Думаю, доведеться ще довго оговтуватись після такого лиха...
|
Одразу після негоди працівники рятувальних підрозділів ГУ ДСНС розпочали ліквідовувати наслідки: у цей же вечір розчистили дороги міста, територію ЗОШ №10, школи-інтернату та частково територію ринку, дорогу Самбір — Мостиська. Відновлюючі роботи тривали безперервно: вночі місто прибирало 80 рятувальників та 15 одиниць техніки, зранку наступного дня над ліквідацією наслідків буревію у місті залучили 241 людину та 37 одиниць техніки. На ранок 25 вересня електропостачання повністю відновили.
“Ми живемо в особняку. Буревій зірвав майже 30 листів шиферу, штукатурку з будинку, погнув дерева. Дощ залив будинок. Ми й досі не можемо оговтатися від лиха. На наступний день приходила комісія: ми написали заяву про шкоду, завдану негодою. Члени комісії склали акт і казали зачекати. Наразі не відомо, як відшкодовуватимуть завдані збитки”, — розповідає потерпіла Марія Хом’як.
Людям, чиї помешкання частково зруйновані, нададуть матеріальну допомогу, але не будуть повністю відшкодовувати шкоду, яку завдала стихія. “Відповідно до чинного законодавства, приватний сектор і підприємці повинні страхувати своє майно. Ми не будемо відшкодовувати збитки, а надаватимемо допомогу в міру наших можливостей. З Дрогобицької частини державна служба з надзвичайних ситуацій доставила 1100 листів шиферу. В регіональному резерві матеріально-технічних ресурсів маємо скло, паливно-мастильні матеріали, які обов’язково надамо постраждалим для ліквідації наслідків стихії”, – повідомив Олексій Титаренко.