Від того, скільки щодня вживаємо води і якої вона якості, залежить найголовніше – наше здоров’я! Більшість міст України у повсякденному вжитку користується водою з річок. Наприклад, Київ п’є воду з Десни та Дніпра, Івано-Франківськ – із Бистриці, Ужгород – із Ужу.
Львів же власної чистої водойми не має. Проте фахівці стверджують, що цей недолік став справжньою перевагою нашого міста. Через це містяни були змушеними добувати собі воду із підземних джерел. Тому з наших кранів щодня тече не абияка вода, а артезіанська!
Звідки тече?
“Уся вода, що потрапляє до Львова, є артезіанською. Її добувають із підземних свердловин, яких на території області понад 180. Усі вони згруповані у 17 так званих “водозаборів”. Найперший водозабір ввели в експлуатацію у 1901 році. Його збудували ще австрійці у селищі Воля Добростанівська. Це якраз ті місця, звідки “Львівводоканал” і постачає воду до міста. І не лише до населення Львова, а й до підприємств та організацій. Абсолютно всі споживачі отримують воду найвищої якості”, — розповіла “Пошті” Уляна Горбата, прес-секретар ЛМКП “Львівводоканал”.
Таким чином жодної попередньої обробки чи очищення наша вода не потребує, оскільки за своєю якістю відповідає діючим державним стандартам. Єдина додаткова обробка, що відбувається обов’язково, – хлорування. Воду дезінфікують перед подачею до споживачів. Це допомагає запобігти сторонньому забрудненню також і водопровідних мереж. Такий метод успішно застосовують у всьому світі вже понад 100 років.
У Франківському та Галицькому районах вода м’яка, у Залізничному – середньої твердості, у Шевченківському – твердіша, але теж у межах середнього рівня. А от Личаківський та Сихівський райони отримують найжорсткішу воду
Проте у сфері дезінфекції “Львівводоканал” починає впроваджувати інновації. Вже понад два роки воду із найбільшого водозабору міста (Стрийського) очищають гіпохлоридом натрію, тобто кухонною сіллю. Така вода надходить до жителів Франківського району та центральної частини міста і частково до Сихова. Тому не усі львів’яни отримують однакову воду.
“За своїми характеристиками вода відрізняється. Здебільшого різниться за твердістю (на це впливають солі кальцію і магнію). За ступенем загальної твердості розрізняють воду м’яку – до чотирьох молів на метр кубічний; середньої твердості – від чотирьох до восьми; тверду – більше восьми і дуже тверду – більше 12, – каже Уляна Горбата. – Відповідно, через те, що кожен район Львова отримує воду з різних водозаборів, твердість її усюди різна: у Франківському та Галицькому районах вода м’яка, у Залізничному — середньої твердості, у Шевченківському – твердіша, але теж у межах середнього рівня. А от Личаківський та Сихівський райони отримують найжорсткішу воду”.
Чи якісна?
Зі слів фахівців, якість води може погіршуватися через зношеність внутрішньобудинкових мереж. “Старі труби у будинках впливають на якість води, особливо якщо її не подають цілодобово чи аварійно зупиняють. У таких випадках, коли починається подача води, вона йде під тиском і з внутрішніх стінок водопроводів може змивати окислене залізо. Тому перші порції води є рудуватими і їх варто зливати”, — розповіла Уляна Горбата.
Експерти стверджують, що містяни можуть бути спокійними щодо якості води, яку отримують. Оскільки вона хлорована, ризику, що там розмножаться бактерії чи палички, бути не може. Крім того, воду, яку подають по міських водопровідних мережах контролюють у хіміко-бактеріологічній лабораторії ЛМКП “Львівводоканал” та міській санепідемстанції. Щодня працівники лабораторії відбирають понад 70 проб води.
Інформацію про те, що вода з крана шкідлива, у “Львівводоканалі” називають неправдивою. Мовляв, її вигідно поширювати продавцям води у бутлях
Якщо узагальнити, щороку – 85 тис. проб. Контроль здійснюють безпосередньо з джерел, що подають воду для міста, за 32 хімічними та двома бактеріологічними показниками. А у міській водопровідній мережі – за 18 хімічними показниками та двома бактеріологічними. Покращити якість води можна і в домашніх умовах. Наприклад, очистити воду від залишкового хлору допомагає відстоювання.
У “Львівводоканалі” наголошують: львів’яни споживають якісну воду, абсолютно придатну для пиття та приготування їжі! Інформацію про те, що ця вода шкідлива, називають неправдивою. Кажуть, її вигідно поширювати продавцям води у бутлях.
“Вода з підвищеною жорсткістю не впливає на здоров’я людини. Бо при кип`ятінні солі кальцію та магнію випадають у вигляді осаду і є помітними лише візуально. Людина бачить осад на чайнику і вважає, що ця вода не є хорошою. Насправді ж, якби вона була без цих солей (калію і магнію), наприклад, дистильованою, то шкодила б здоров’ю людини: вимивала б необхідні мікроелементи з організму”, — підсумувала Уляна Горбата.
На львівській воді смачніше?
Усі ми щодня готуємо собі їжу, використовуючи воду. Кажуть, скільки господинь готуватиме борщ, стільки і різних борщів вийде. Проте, як переконують спеціалісти, на смакові властивості впливають не лише кулінарні навики, а і якість води, з якої готують.
“Львівську воду не можна назвати найкращою. У ній досить багато осаду. Це помітно, коли вона трохи постоїть. Вона негативно впливає на наш організм, містить багато хлору, тому непридатна до вживання у сирому вигляді. Переварена вода краща, але у ній немає нічого живого, це мертва вода. Коли вода органічна і прозора, вона доповнює страву. Коли ж має осад (наприклад, бульйон у такому випадку буде мутним), страва псується”, – розповів “Пошті” Руслан Сорочинський, шеф-кухар ресторану “Прага”.

Вода впливає не лише на смак страв, а й напоїв. Зокрема і славетної львівської кави. “На смак кави впливає усе: і жорсткість води, і вміст у ній кальцію, й усі інші речовини, що входять до її складу. Львівська вода не є добре очищеною. Коли готуємо каву в місті, використовуємо звичайну воду з крана. Але вона попередньо проходить три фільтрації: через жорсткий фільтр, загальний та фільтр до еспресо-машини. На чемпіонатах використовуємо джерельну воду, — розповів “Пошті” Назарій Шуляк, переможець ІІ Західноукраїнського чемпіонату бариста. – Вода – важлива складова рецепта кави.
Італійці – відомі у всьому світі майстри приготування кави. Із мого власного досвіду можу сказати, що вони на чемпіонатах використовують лише певну воду із певного регіону, бо вірять, що вона впливає на смак. Але я не цілком із цим згідний. Вода просто має бути чистою, без домішок. Львівська кава буде завжди по-особливому смачною, навіть якщо заварити її водою з-під крана”.
Такої ж думки і шеф-кухар Руслан Сорочинський. “Кажуть, що тверда вода, яка є у Львові, покращує смакові властивості кави. Тут треба розуміти: якщо вода якісна – кава може стати просто неперевершеною. Жорстку воду можна “приховати” якісною кавою. Але справжні гурмани, які знаються на цьому запашному напої, все ж помітять це. Найкращого результату, звісно, можна досягнути, використовуючи якісну каву та якісну воду. У напою буде гарний баланс і текстура”, – каже співрозмовник.
А ось львів’янка Ірина зі словами експертів не згідна. Каже, що, подорожуючи Україною, завше із собою бере львівську каву. Бо в інших містах напій, приготований на їхній воді, не такий смачний, як у рідному Львові. Тому переконана: секрет смачної та запашної кави саме у львівській воді.
“Наша кава має давню історію. Навколо неї утворився певний ореол. Ми додаємо до неї смаколики та спеції. Кардамон, кориця, гвоздика, шоколад, алкогольні напої, сиропи фруктові чи ягідні створюють такий аромат, що про воду навіть не думаєш. Ці ароматизатори здатні творити диво”, – підсумував Руслан Сорочинський.
Львівська вода – смерть для техніки?
Найзгубніше жорстка вода впливає саме на побутову техніку. Про це не втомлюються розповідати у рекламах пом’якшуючих засобів українського та закордонного виробництва. Таким чином у тих районах міста, де вода найжорсткіша, чайники та пральні машини виходять із ладу значно швидше. Фахівці стверджують, що через нагрівання твердої води на стінках техніки утворюється накип, і саме він виводить техніку з ладу.
“Солі жорсткості, домішки заліза та марганцю, пісок і суспензії, які є у воді, здатні вивести із ладу все, що трапляється на їхньому шляху. Навіть труби забиваються мінеральними відкладами та перестають пропускати воду! Жорсткість її визначається кількістю іонів кальцію у бікарбонаті кальцію, що присутній у воді у вигляді розчину, – розповів “Пошті” сантехнік Павло. – Мінерали залишають свій слід скрізь, де тільки можна, – на стінках ванн і нагрівальних елементах бойлерів, котлів, у форсунках джакузі, у вузлах змішувачів, пральних і посудомийних машин і, нарешті, на сімейному бюджеті. Прання у м’якій воді набагато довше зберігає структуру тканин. Крім того, м’яка вода вимагає менше електроенергії для нагрівання (на 15-25%), менше миючих засобів”.
Вода сушить шкіру та волосся
Після душу або ванни можна помітити, що шкіра стає стягнутою, з’являється свербіння і навіть лупа. Це відбувається через порушення захисного бар’єра шкіри. Під впливом жорсткої води волосся стає ламким і сухим, кінчики січуться. Якщо часто митись у твердій воді, шкіра може почати лущитись. Саме тому їй необхідне додаткове зволоження. Для цього нині є низка різноманітних засобів.
Медики стверджують: аби захистити волосся від шкідливого впливу жорсткої води, потрібно користуватись спеціальними бальзамами та живильними масками. Використання зволожуючих шампунів і олійок допоможе повернути волоссю блиск і силу.
Евгений
Абсолютно всі споживачі отримують воду найвищої якості”, — розповіла “Пошті” Уляна Горбата, але ж це неправда. Далі Ви самі пишете, що вода відрізняється за жорсткістю, в багатьох районах вона перевищує верхню межу - 7,0 ммоль. Вода такий же харчовий продукт, як, наприклад, масло, але при продажу води ви не пишете її характеристик: надрукуйте в газеті, а ще краще на звороті квитанції про оплату, хімічний склад води. Тоді кожен мешканець зможе порівняти її з нормами найвищої якості, відповідно до державних санітарних норм і правил і побачить, що тільки в центральній частині міста вода наближається до найвищої якості. Це буде чесно по відношенню до споживача, тому що в цілому дійсно вода у Львові - одна з найкращих серед обласних центрів. Іще про гіпохлорид натрію, це не кухонна сіль, це ближче до відбілювача "Білизна".