З літа – у зиму…

Синоптики розчарували: бабиного літа не буде! Нині ж Львів активно готується до зими, аби не повторився торішній колапс. Цього року виділили майже 7 мільйонів гривень на піскосуміш і 18 мільйонів гривень на снігоприбиральну техніку

фото: Андрій Польовий
Львів’яни готуються зимувати, консервують огірки та помідори, набивають запасами комірчини та підвали. Це холодний вересень навіює думки про раптову зиму. А вона у Львові завжди раптова, навіть коли настає вчасно, як заведено. 
Справа в тому, що у Львові завжди не вистачає грошей на піскосуміш та снігоприбиральну техніку. Так само і цього року. Надто сніжним був березень, а до цього місто не було готовим – на кілька годин зупинилось. Коли Львів притрушує снігом, дові­дуємось про все: чого не вистачає і на що бракує грошей.

Гроші на пісок

Минулого року у березні на “війну” зі снігом використали майже всю піскосуміш, яка мала піти на наступний зимовий сезон. Тому нині у місті думають, звідки взяти гроші на її закупівлю. Цілком ймовірно, що брати доведеться із резервного фонду міста. 
У міській раді минулого тижня на засіданні виконавчого комітету сварилися через гроші на піскосуміш. Зі слів першого заступника мера Олега Синютки, два райони міста взагалі не матимуть чим посипати дороги, у решти чотирьох ще є невеликі залишки на зиму. “Якщо кошти не виділяти, то нас чекають неприємності”, – заявив Синютка.
Аби до кінця року забезпечити місто піскосумішшю, необхідно 3,369 млн грн. Однак директор департаменту фінансової політики міськради Олег Іщук пояснив, що у міському бюджеті зайвих коштів немає. “Єдине джерело, яке можна використати, – резервний фонд. І то його не вистачить на 100 тис. грн. Залишити місто без резервного фонду за чотири місяці до кінця року я вважаю авантюрою”, – запевнив Олег Іщук.
Мер запевняє: опалювальний сезон у Львові розпочнеться вчасно, а жителі платитимуть за тепло за двоставковим тарифом
На виконкомі таки домовились – внесли зміни до бюджету Львова на 2013 рік. Вирішили шукати гроші, провівши уточнення низки міських програм, зокрема промоції, інвестиційної діяльності тощо. 

фото: Андрій Польовий
Учора на сесії міськради питання піскосуміші вирішили: на посипання депутати додали 2 млн грн. А ще в грудні 2012 року міська рада на цю справу виділила понад 5 млн грн. Таким чином цього року на посипання вулиць узимку можна витратити майже 7 млн грн, розповів “Пошті” Яромир Самагальський, голова постійної депутатської комісії з фінансів та планування бюджету, проте  він стверджує, що ці гроші важко контролювати. Також на сесії остаточно вирішили, що резервний фонд міста не чіпатимуть, а кошти братимуть із міських програм. 
Минулого року після сніжного березня у міській раді одразу почали говорити про те, що “на сніг” треба виділяти більше грошей, закупити снігоприбиральну техніку, більше піскосуміші та пального… Проте минув той березень, вже й зима на носі, а нової техніки у місті не видно. “По закупівлі техніки, наскільки я знаю, зараз тривають тендерні процедури. Хто переможе по тендеру, техніку того і будемо закуповувати. Але питання не в тому, щоб провести тендер. Головне – щоб були кошти… Дуже багато платежів ми не можемо робити, бо казначейство їх не проплачує”, – розповів Андрій Садовий, міський голова Львова. 
На вчорашній сесії виділили 18 мільйонів гривень на снігоприбиральну техніку, тому цілком ймовірно, що, якою б не була зима, минулорічний колапс у місті не повториться… 

А вони все гадають…

Тим часом ТСН. Тиждень цитує американських метеорологів, які кажуть, що зима у Європі буде неймовірно холодною. Зокрема метеоролог Джо Бастарді заявив, що Європу чекає найхолодніша зима за 100 років, йдеться у сюжеті ТСН. Тиждень. Мовляв, континент накриє так званий “блокувальний” антициклон, а низька активність Сонця цьому сприятиме. Таке явище спостерігали у 50-х роках минулого століття. З цими даними згоден і німецький синоптик Домінік Юнг. Публікуючи свій прогноз, він додав, що “у самого мороз по шкірі від результатів, які видала його комп’ютерна модель”.
Не вірять у такі залякування українські гідрометеорологи. “Я не можу прогнозувати, що майбутня зима буде найсуворішою за останні роки”, — сказав заступник директора Українського гідрометеорологічного центру Анатолій Прокопенко.
Зима цього року буде мінливою, помірно теплою, з короткотривалими відлигами
З його слів, європейські вчені, які роблять прогнози про майбутню зиму у Європі, часто керуються іншими методами прогнозу погоди, ніж в Україні. Він не виключає, що у деяких регіонах Європи зима дійсно буде суворою. “Проте це не означає, що такий прогноз застосуємо до України. Я таких передумов не бачу”, — сказав він.
У Львівському гідрометеоцентрі також впевені, що зима цього року буде звичною, проте зазначають, що атмосфера — “мінлива”, тому довготривалі прогнози завжди є лише припущеннями. “Нас щоразу лякають холодною, страшною зимою, а цьогорічний сніжний березень ні одна західна модель не прорахувала. Прогнози на довгостроковий термін не виправдовуються” — каже “Пошті” Лариса Луцан, начальник відділу метеопрогнозів Львівського обласного  гідрометеоцентру. Співрозмовниця додає, що зима цього року буде мінливою, із короткотривалими відлигами та помірно теплотою. 
Більш точно можна говорити про осінь. Метеорологи кажуть, що, ймовірно, бабиного літа цього року не буде, бо до нас ідуть скандинавські холоди. “Цього року осінь виглядає як грізна, мінлива, капризна жінка “у віці”. Адже нині по всій території Львівщини вже випала місячна кількість опадів, а середня температура нижча кліматичної норми по всіх метеостанціях області на один-два градуси, — каже Лариса Луцан. — Тепер осінь взяла справи у свої руки. 
До похолодання  вже майже готові теплопостачальні підприємства
Наче й хотілося б сказати, що буде підвищення температури, але, на жаль… північно-західні потужні повітряні маси, які несуть холод зі Скандинавії та з Арктики, не допустять літа на Львівщині, навіть на декілька днів. Буде холодно, і денна температура повітря не підніматиметься вище 10-15 градусів. До кінця місяця буде прохолодно і вітряно, дощитиме. Осінь теж буде прохолодною і вологою, ймовірно, без снігу”. 

Має бути тепло!

До опалювального сезону залишився 21 день. Теплопостачальні підприємства до похолодання майже готові, і вже навіть відомо, за яким тарифом платитимуть за тепло львів’яни, звісно ж, якщо не розгориться нова тарифна баталія … 
Зі слів Степана Пакіжа, директора ЛМКП “Львівтеплоенерго”, на сьогодні до 70% шкіл, лікарень та садків міста вже можна подавати тепло. Цього року на ремонт тепловики запланували витратити 40 млн грн. “До опалювального сезону все майже готове. Котельні готові на 92%, центральні теплові пункти – на 91%, теплові мережі – на 90%, ІТП – на 95%. Щодо теплових мереж, то нині уже замінили 12 км”, – резюмує Ганна Пищула, прес-секретар ЛКП “Львівтеплоенерго”.

фото: Андрій Польовий
Нагадаємо, що 27 червня на сесії міськради депутати скасували двоставковий тариф на теплопостачання, за яким львів’яни платили за опалювальний сезон, розбиваючи суму на 12 місяців. Натомість у місті мали б запровадити одноставковий тариф, за яким містяни платили би за тепло лише в опалювальний сезон, а не розбивали цю суму упродовж року. Загальна сума оплати за тепло у обох випадках однакова, різниця лише у способі оплати.
Нещодавно Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, у листі на ім’я міського голови Львова підтвердила, що ухвала про скасування двоставкового тарифу Львівською міською радою – перевищення повноважень та порушення законодавства.
Проте депутати не здаються, зокрема Любомир Мельничук, голова комісії законності. Він переконаний: громаду лякали безпідставним зростанням вартості тепла, Андрій Садовий намагається зекономити кошти уряду Азарова, а оприлюднений прес-службою міської ради лист від Нацкомісії —сумнівний.
Проте Андрій Садовий ситуацію з тарифами на тепло називає “стабільною” і впевнений, що опалювальний сезон у Львові розпочнеться вчасно, і жителі міста платитимуть за тепло за двоставковим тарифом. “Ситуація стабільна. Є вердикт Національної комісії, яка вважає, що депутати перевищили свої повноваження. Ця ухвала зупинена рішенням Галицького районного суду. На цій заяві є штрих-код, який зараз використовують у Кабінеті Міністрів”, - розповів міський голова.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4739 / 1.62MB / SQL:{query_count}