Можливими вибухами в приміщеннях судів, навчальних закладів, вокзалів, торговельних центрів, банків львів’ян цього року лякали аж вісім разів. Найчастіше повідомляють про те, що буцімто замінований залізничний вокзал.
Зі слів речниці міліції Львівщини Світлани Добровольської, телефонують “жартівники” лише із таксофонів і жодних вимог не висувають. Часом навіть не уточнюють, що замінували, – автовокзал чи аеропорт. З повідомленнями про заміновування залізничного вокзалу Львова на номер 102 цього року телефонували аж чотири рази. І це за сім місяців!
“Тричі повідомляли про заміновування залізничного вокзалу з Франківського району Львова. Ми створили спільну групу з транспортної міліції та територіального підрозділу МВС. Думаю, той злочин невдовзі розкриємо. Ймовірно, це справа рук одного й того ж зловмисника”, – розповідає Руслан Ціляло, в.о. начальника карного розшуку управління МВС на Львівській залізниці.
Хтось скаже, що так можуть жартувати лиш ті, хто несповна розуму. Та це неправда. Зі слів фахівців, люди з психічними вадами вокзали “заміновують” рідше, ніж діти чи горе-дотепники. У більшості випадків такі особи просто вимагають до себе уваги. “Якщо аналізувати всі випадки так званих “заміновувань”, то по-різному було. Якось діти вирішили подивитися, як діятиме міліція… Був випадок, коли хлопчик “замінував” одразу три об’єкти всього лиш за два дні. Так він вирішив привернути увагу свого батька. Отож, гадаю, основний мотив – це привертання уваги”, – вважає Світлана Добровольська.
Зі слів фахівців, люди з психічними вадами вокзали “заміновують” рідше, ніж діти чи горе-дотепники. У більшості випадків такі особи просто вимагають до себе уваги
Після повідомлення про заміновування міліція не роздумує, не перевіряє правдивості дзвінка, а діє одразу ж. На “заміноване” місце (а у Львові це, як уже мовилося, – найчастіше вокзал) виїздять одразу ж слідчо-оперативна група лінійного відділу на станції Львів, МНС, представники прокуратури та СБУ області, науково-дослідний експертно-криміналістичний центр управління МВС Львівщини, працівники швидкої, невідкладної медичної допомоги та медицини катастроф, ДАІ та працівники воєнізованої охорони на Львівській залізниці.
Відтак правоохоронці наголошують, що анонімний дзвінок, який піднімає на ноги таку кількість спеціалістів, обходиться їм у 1500 – 2000 грн залежно від складності об’єкта та відстані до нього. “Звісно, це дорого, бо залучено багато людей. Доки не буде обстежена вся територія, не можемо дозволити повне функціонування “замінованих” об’єктів. Це людські життя і великий ризик”, – пояснює Світлана Добровольська.
8,5-17 тис. грн становить штраф за ігри у псевдозаміновування |
Як уже писала “Пошта”, останнє повідомлення про заміновування надійшло 4 липня. Тоді також фігурував залізничний вокзал. Загалом з восьми псевдозаміновувань розкрили тільки два випадки, тож покарають за злі жарти відповідно лиш двох “терористів”. “У двох розкритих випадках особи встановлені. Порушене кримінальне провадження за статтею 259 Кримінального кодексу України. На цих двох осіб чекає покарання, яке визначить суд. Щодо решти шести випадків робота триває”, – каже співрозмовниця.
За фразу “Алло! Заміновано!” хуліганів можуть як оштрафувати, так і кинути за ґрати! Телефонні ігри у псевдозаміновування спустошать гаманець “жартівника” на суму від 8,5 до 17 тис. грн або ж позбавлять волі на термін від двох до восьми років. Власне таке покарання передбачене ст. 259 ККУ “Завідомо неправдиве повідомлення про загрозу безпеці громадян, знищення чи пошкодження об’єктів власності”.
До речі, свого часу дожартувався юнак, який телефоном повідомив про замінування лікарні швидкої допомоги Львова. Лікарі не пустили хлопця до дівчини, яка лежала у цьому медзакладі. Юнака затримали.