Історія міста Лева “під ногами”

Археологи й далі вивчають минувшину Львова: тривають розкопки на площі А. Міцкевича, вул. Б. Хмельницького та на розі вулиць П. Куліша і Під Дубом

фото: Андрій Польовий
Хоча всім відомо, що Львів розташований на великій кількості давніх поселень, проте територія міста досі погано досліджена. Зі слів фахівців, серед прадавніх знахідок є сліди життя людей, датовані першим тисячоліттям до нашої ери (!), їх виявили розкопки на площі Підкови. Дослідники скаржаться: багато цінних знахідок через незнання люди просто викидають на звалища. Найчастіше це відбувається під час земляних робіт. Власне тому львівські археологи називають себе “розгрібачами сміття історії”…

Де і що копають?

“Цього року ми маємо чи не найбільше об’єктів у порівнянні із минулими. Серед них два великих: на площі А. Міцкевича, 9 та вул. Б. Хмельницького, 27а. На останньому – будуватимуть житловий будинок з торговими приміщеннями і, оскільки ділянка на цій вулиці також розташована в історичному центрі Львова, неподалік площі Старий Ринок, потрібен дозвіл археологів. Знахідки на цих ділянках мали б підтвердити чи спростувати, що давньоруський Львів формувався саме на Ринку”, – розповів Олег Осальчук, директор науково-дослідного центру “Рятівна археологічна служба” Інституту археології НАН України.
Ще одним цікавим проектом, яким сьогодні займається археологічна служба, – будівництво торгово-розважального центру на розі вулиць П. Куліша і Під Дубом. Ця ділянка займає величезну площу 23 тис. кв. м, розташована неподалік давнього ядра Львова в заплаві річки Полтви. “За припущенням, там колись розташовувався один із найбільших ринків продажу коней. З’їжджалися перекупники з Західної, Центральної та Північної Європи. Тому сподіваємося знайти велику кількість підків”, – зазначив співрозмовник.
Серед знахідок є п’ять мідних монет періоду Австро-Угорщини, дві з яких є гральними жетонами, що використовувались для азартних ігор
Зі слів фахівців, є сподівання виявити багато цікавих знахідок і у ході ремонтів великої кількості вулиць, зокрема ділянки по вул. Городоцькій від церкви св. Анни до ТЦ “Магнус”; вул. Б. Хмельницького від площі Осмомисла до церкви св. Миколая; вул. Замарстинівської у напрямку до вул. Гайдамацької та капітальних ремонтів вул. Коперника та вул. Бандери і будівництва транспортної розв’язки за церквою св. Анни. Археологи сподіваються, що вони будуть активно задіяні у роботах. 
Щодо капітального ремонту вул. Пекарської та випадкових знахідок львівського журналіста та інших викопних решток, нині науковцями укладено договір з Личаківською райадміністрацією на проведення археологічного нагляду та, на жаль, надто пізно. Адже археологи прийшли на цю ділянку, коли верхній шар ґрунту був сильно перемішаний, тому нових знахідок чекати не варто.

Старі-нові знахідки

 
 фото: Мирослава Іваник
У ході археологічних розкопок, які проводять працівники “Рятівної археологічної служби” на площі А. Міцкевича, 9, вже вдалося знайти низку цінних артефактів. Перші дослідження там розпочалися у 2005-2006 роках. Тоді фахівці опрацювали четвертину земельної ділянки, але роботи були призупинені. Поновити їх вдалось лише у середині травня цього року. 
“Коли ми почали роботи, ділянка була у жахливому стані: заросла бур’янами, побутовим та будівельним сміттям, мусили розчищали її більше місяця, щоб підготувати до досліджень. Крім того, викликали санепідемстанцію і труїли щурів, яких тут було дуже багато”, – скаржився Остап Лазурко, керівник досліджень, заступник начальника експедиції на пл. А. Міцкевича, 9. 
З його слів, зараз науковці досліджують південно-за­хід­ний кут середньовічного міста, через який проходить Високий мур – перша лінія оборони Львова. Мур було зведено ще у другій половині 14 ст. Нині він у хорошому стані, як і кам’яна дорога, що прилягала до муру із внут­рішньої частини середмістя. Також розкрили фрагмент пивоварні, яка існувала в той же час що і оборонні споруди Львова та фундамент будинку 1839 року.
“Серед знахідок є елементи кераміч­ного посуду XVII–XIX ст., п’ять мідних монет періоду Австро-Угорщини, дві з яких є гральними жетонами, що використовувались для азартних ігор. До збереження також будемо пропонувати криницю, яка існувала на цій ділянці до XVIII ст. Її глибина становить 6 м, закінчити дослідження дна плануємо десь за місяць. Усі знахідки передамо в історичний музей”, – каже Остап Лазурко.

 До теми                                                   
Дослідження підземного Львова
Нині у місті діє ще один проект – “Підземний Львів” під керівництвом управління охорони історичного середовища міськради. У його рамках нині розробляють туристичний маршрут по підземеллях Львова. 
“Для того, щоб отримати інформацію про стан фундаментів та решток архітектурних споруд, у нас замовили проведення археологічного шурфування. Цим почали займатись з минулого понеділка і плануємо закінчити за місяць. Роботи проводимо біля решток Високого муру, оборонної вежі, біля пам’ятника Івану Федорову і вже неіснуючого зацерковного кварталу і ще один – поблизу Домініканського собору”, – розповів Олег Осаульчук. 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4214 / 1.62MB / SQL:{query_count}