Загальна вартість реставраційних робіт у Вірменському катедральному соборі з 2006 по 2012 роки – 4 млн грн.
Цього року завершують роботи з відновлення дерев’яного вівтаря “Розп’яття” (“Гольгота”) в південному подвір’ї катедри. Над ним і трьома настінними епітафіями з 2010-го працювала група польських та українських фахівців під керівництвом Анджея Казберука. Проект здійснюють за координації Фонду культури і спадщини польських вірменів та фонду “Збереження історико-архітектурної спадщини Львова” у співпраці з представниками вірменської общини Львова.
Вартість робіт з відновлення дерев’яного вівтаря “Розп’яття” – 3,9 млн грн. Вартість цьогорічного етапу реставрації північної стіни нефа – 170 тис. грн.
Під час огляду об’єкта українсько-польська комісія, очолювана мистецтвознавцем, професором Ягеллонського університету, заступником директора Королівського замку у Вавелі Єжи Петрусом, звернула увагу на стан однієї із зовнішніх стін храму. Домовилися про те, що українські реставратори подбають про її вигляд, пофарбують.
Постало й питання покрівлі. Нагадаємо, що в серпні 2011 року шукачі дорогоцінних металів поцупили кілька листів мідної бляхи. Чи не одразу ж стіни набрали вологи, тож реставраторам довелося припинити відновлення унікальних розписів Яна Розена на внутрішній стіні сакральної споруди. І оскільки ситуація ця вкрай загострилася, представник вірменської общини, львівський ресторатор Вардкес Арзуманян зголосився власним коштом придбати спеціальний покрівельний матеріал, до складу якого не входять дорогоцінні метали. Своєю чергою реставратор Анджей Казберук, який саме завершує роботи у подвір’ї собору, погодився відновити пошкоджений дах.
Тим часом у приміщенні Вірменського катедрального собору вже у червні польсько-українська група з п’яти-шести реставраторів під орудою Павела Барановського візьметься за відновлення настінних поліхромій Яна Генрика. Робота над ними триває ще з 2006 року.
За цей час відреставрували найбільш зруйновані розписи на південній стіні нефа, найстаріші (датовані XVI ст.) вцілілі вірменські настінні поліхромії та вітраж у західній стіні нефа. Цього року реставраційні роботи продовжать на північній стіні нефа. “Найперше потрібно зробити технічні операції – очистку, підклеювання всіх шарів до цегляної основи та відновлення втрачених елементів”, – каже Павел Барановський. Крім того, плануємо відновити вікно, що на лівій стіні собору. Наразі воно забите дошками, та реставратори пропонують дослідити його, відкрити для огляду ґрати і, можливо, засклити матовим склом.
Усі роботи реставраційного сезону – 2013 в цій сакральній споруді на прохання настоятеля Вірменської апостольської церкви отця Тадеуса Геворгяна повинні завершити до середини вересня. А все тому, що 14 вересня у Львові святкуватимуть 650-річчя вулиці Вірменської. До нашого міста завітає чимало почесних гостей, які, звичайно ж, захочуть побувати у храмі. Тож реставраційна група пообіцяла упоратися з роботою до цього часу. Експертна комісія і представники вірменської общини Львова також домовилися, що саме 14 вересня відбудеться урочисте відкриття і освячення дерев’яного вівтаря “Розп’яття”.
Дерев’яний костел із села Язлівчик
І наостанок кілька слів про багатостраждальний костел із села Язлівчик, що в Бродівському районі Львівської області. Як уже писала “Пошта”, в лютому цього року львівський Музей народної архітектури і побуту підписав угоду з поляками про співпрацю. Пам’ятку латинської сакральної архітектури розмістять у Шевченківському гаю – між етнозонами “Львівщина” та “Волинь”. Вона доповнить комплекс старовинної дерев’яної архітектури, зібраний у одному з найбільших скансенів України.
Вартість робіт за 2012-2013 рр. – 1,43 млн. грн.
Проект із перенесення та реставрації цього костелу під керівництвом професора Романи Цельонтковської реалізують спільно з факультетом архітектури Гданської політехніки під патронатом ІКОМОС.
У 2012 році був здійснений перший етап робіт – демонтаж, оновлення елементів, з яких складається ця сакральна споруда, і знайдених всередині вівтаря, різьблених та металевих частин, хреста тощо.
В 2013 році група реставраторів розпочне другий етап робіт. З початку червня фахівці працюватимуть над встановленням костелу у Шевченківському гаю, а вже наприкінці вересня його як музейний експонат відкриють для огляду.
Варто зауважити, що паралельно із перенесенням костелу з Язлівчика у Польщі триває аналогічний проект з реставрації та перенесення греко-католицької церкви Покрови Богоматері з Купна, що неподалік Перемишля, до Годкова, що біля Ельблонга. Там живе громада українців, переселених у 40-х роках минулого століття внаслідок операції “Вісла”. Ці люди також зверталися по допомогу до професора Романи Цельонтковської як фахівця з дерев’яних споруд, аби відновити церкву і перенести її до Годкова.