Менше ніж два тижні залишилося до закінчення кампанії декларування, яке триває традиційно щороку до першого травня. Щоправда, поки декларацію заповнюють не всі українці, адже за більшість це роблять роботодавці у своїх звітах перед органами контролю.
Проте, можливо, так триватиме не довго, адже Міністерство доходів і зборів з минулого року планує впровадити загальнообов’язкове декларування доходів. Нині ж нам залишається лише здогадуватись, хто і що декларуватиме, адже проект ще не готовий, а перебуває на стадії розробки.
У передостанній тиждень подання декларації “Пошта” розповідає, хто нині зобов’язаний заповнювати декларацію і що чекає на тих, хто не подав її вчасно.
Хто ж має заповнювати ті декларації?
Олексій Сторчило, заступник голови ДПС у Львівській області, розповів “Пошті”, що до 1 травня декларацію зобов’язані подати ті, хто впродовж року отримував окремі види оподатковуваних доходів, з яких при їх нарахуванні чи виплаті податок не утримувався.
“Також декларацію заповнюють у разі отримання доходів від особи, яка не є податковим агентом. Тобто від нерезидента, фізичної особи, яка не має статусу суб’єкта підприємницької діяльності, або ж не є особою, яка здійснює незалежну професійну діяльність. І якщо людина отримує іноземні доходи”, – пояснює він.
З його слів, новацією цьогорічної кампанії декларування є те, що зобов’язані подати декларацію платники податку, якщо впродовж року їм дохід виплачували двоє або більше податкових агенти, і при цьому загальна річна сума доходу перевищила 120 розмірів мінімальної зарплати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року (у 2012 році – 1073 грн), тобто
128 760 грн.
А кому не треба!
А ось якщо ви отримували доходи винятково від юридичних осіб чи приватних підприємців, то декларації вам заповнювати не потрібно.
“Не потрібно її заповнювати й тим, хто отримує дохід від операцій продажу (обміну) майна, дарування, при нотаріальному посвідченні договорів, за якими був сплачений податок”, – веде далі Олексій Сторчило. – Або у вигляді об’єктів спадщини, які відповідно до Податкового кодексу України, оподатковуються за нульовою ставкою. Тобто, від члена сім’ї І-го ступеня споріднення. Якщо спадщину отримано від члена сім’ї ІІ-го ступеня споріднення, то сплачується податок на доходи фізичних осіб за ставкою 5 % від вартості успадкованого. Членами сім’ї фізичної особи І-го ступеня споріднення вважаються батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені. Інші члени сім’ї фізичної особи вважаються такими, які мають ІІ-й ступінь споріднення.”
Олексій Сторчило нагадує, що відповідно до норм Податкового кодексу у поданій декларації особа зобов’язана самостійно визначити суму податкового зобов’язання та сплатити зазначений податок до 1 серпня 2013 року. “Бланки декларацій та консультації щодо їх заповнення можна безкоштовно отримати у всіх органах ДПС у Львівській області”, – наголошує податківець.
“Добровільно подати декларацію також можуть громадяни, які хочуть скористатися правом на податкову знижку (повернення податку з бюджету). При реалізації платниками податку права на податкову знижку строк подання декларації не обмежується 1 травня. Їх можна подавати до кінця року”, – каже Олексій Сторчило.
Про штрафи і новації
Проте якщо ви несерйозно відноситесь до обов’язку задекларувати свої доходи, то ризикуєте заплатити штраф, щоправда невеликий. А якщо пощастить, то все може обійтися й попередженням.
“Для тих, хто не подасть декларації або зробить це несвоєчасно чи впише туди неправдиву інформацію, відповідно до ст. 1641 КпАП, чекає штраф у розмірі від трьох до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (51 – 136 грн) або попередження”, – розповідає Олексій Строчило.
Але невідомо чи залишаться такі безневинні штрафи після запровадження загальнообовязкового декларування?...
Олексій Сторчило, заступник голови ДПС у Львівській області каже, що дійсно Міністерство доходів і зборів підтримує ініціативу щодо загальнообов’язкового декларування, тому що це є загальноєвропейська тенденція. “Важливо, щоб процедура декларування доходів була необтяжливою для громадян і її можна буде проходити в електронному вигляді. Однак будь-які офіційні документи з цього питання не оприлюднені, отож для коментарів наразі немає жодних підстав”, – вважає заступник голови ДПС у Львівській області.