Міжусобиці в стінах ратуші між міським головою та депутатським корпусом ніяк не вщухають. Навпаки, ще більше загострюються! Адже Андрій Садовий сам їх провокує… На цей раз львівські депутати не поділяють поглядів мера щодо нового складу виконкому та ремонту доріг.
За інформацією “Пошти“, нині, 11 квітня, на засіданні сесії депутати вкотре не голосуватимуть за деякі рішення, запропоновані міським головою. Цього разу мер знову пропонує депутатам затвердити новий склад виконкому у кількості семи осіб. Хоча новим його назвати важко, бо Садовий пропонує тих самих людей і ще Сергія Зюбаненка, очільника міліції Львова. “Пошта” з’ясувала, чому депутати не задоволені складом і роботою виконкому міськради і чи можливе порозуміння між мером та міськими обранцями.
Депутати обурені пропозицією міського голови Львова змінити і затвердити новий склад виконкому. Напередодні вони пояснили “Пошті“, що на сесії за це не голосуватимуть, бо то грубе порушення закону!
Маркіян Лопачак, голова фракції ВО “Свобода“, каже, що заступники міського голови і чинний склад виконкому працюють ще з попередньої каденції, і їх, згідно із законом, “мали змінити та затвердити ще два роки тому“.
Відомо, що ще торік депутати розпустили міськвиконком, але Андрій Садовий наклав вето на їхнє рішення, яке було подолане. Тоді мер міста пішов шукати справедливості… в суді. Шукає її й досі... Суд донині не ухвалив рішення щодо цього питання. В цій ситуації лише Феміда вирішить, на чиєму боці правда, – депутатів, які розпустили виконком, чи міського голови, який був проти цього.
Зі слів Маркіяна Лопачака, міські обранці хочуть дочекатися рішення суду і лише тоді прийняти рішення. Депутат каже, що не можна змінити склад виконкому на бажання міського голови.
“Процес має відбуватися в межах чинного законодавства, і розглядати це питання треба комплексно, а не хаотично! Затверджувати структуру, профільних заступників і формувати склад виконкому”, – розповів “Пошті” депутат.
Міські обранці певні: Андрій Садовий недарма повернувся до цього питання. Депутат міськради Валерій Веремчук наголошує: мер розуміє, що насувається перевірка тимчасової слідчої комісії ВРУ щодо виконання законів. Саме тому сьогодні виносить на сесію це питання.
Працює в ручному режимі!
Міські обранці, як з’ясувалося, украй невдоволені складом і роботою виконкому. Мовляв, він працює у ручному режимі на догоду міському голові.
“Проблема ще й у тому, що його нинішній склад – мінімальний. На засіданні рішення можуть ухвалювати четверо осіб. Часто навіть бракує кворуму для його проведення!” – веде далі Валерій Веремчук. І додає, що виконком, згідно із законом, має певні повноваження, зокрема й від депутатського корпусу. Підвищення вартості проїзду, перенесення зупинок, запровадження горезвісної транспортної схеми – всі ці рішення затверджував саме виконком!
“Цей орган має серйозні повноваження, а нинішній його склад є “ручним”. Засідання тривають п’ять-сім хвилин, і часто на них відсутній міський голова. Це ж порушення закону! На засіданнях не точаться дискусії, немає обговорень, а є ручний механізм ухвалення рішень… Невідомо чому міський голова не пропонує включити до складу виконкому поважних, мудрих львів’ян, зокрема ректорів університетів, як анонсував раніше”, – дивується Валерій Веремчук.
З його слів, депутати хочуть бачити членами виконкому науковців, фахівців із управлінським досвідом, людей, делегованих від партій, громадських діячів, навіть студентів. “Немає представників громади, як це було колись. Андрій Садовий виносить це питання на засідання сесії, знаючи, що воно не буде проголосоване”, – каже депутат.
Ба навіть більше, депутати зазначають, що під час засідань виконкому в ручному режимі приймають незаконні рішення. “Приміром, цього року виконком мав намір погодити бюджет, але, згідно із законом, його прийняття – компетенція виключно міськради і депутатів. Були й такі рішення, які приховували від нас. Як наслідок – виконком хоче перебрати функції, не передбачені законодавством. Наприклад, ліквідацію комунального підприємства у Рясному. Тобто виконком ухвалює рішення, а рада його потім “виправляє”. Чого лиш варте “славнозвісне” рішення виконкому про нову транспортну мережу, яке рада скасувала, і нині воно визнане судами незаконним. А рішення щодо Снопківського парку?! І це ще не весь перелік…” – пояснює Валерій Веремчук.
Протистояння депутатів і мера
Але склад виконкому – не єдина причина суперечки депутатів і міського голови. Останнім часом таких питань, а точніше непорозумінь, стає щораз більше!
На запитання “Пошти”, чому виникають такі суперечки, Маркіян Лопачак відповів, що “це суперечки здорового глузду і безвідповідальності”. “Ми пропонуємо дотримуватися закону щодо структури виконкому тощо. Торік депутатський корпус наголошував, що не можна запроваджувати транспортну схему. Але нас запевняли: вона – одна з найкращих! Це питання спонукало до створення у ВРУ тимчасової слідчої комісії. І це не єдине питання, в якому не збігається позиція депутатського корпусу і міського голови. Ми наполягаємо, щоб була персональна відповідальність за прийняття тих чи тих рішень, а Садовий проти... Звісно! Адже для декого це може закінчитися кримінальною відповідальністю”, – каже депутат.
А ось Валерій Веремчук певен, що потрібна не любов чи дружба депутатів і міського голови, а конструктивна співпраця, обговорення і вирішення конкретних проблем!
“Депутати прийшли в міськраду працювати, ухвалювати рішення і відстоювати інтереси громади! Добре якщо депутати не сліпо натискають на кнопки, а мають своє бачення вирішення тих чи інших проблем”, – каже депутат. Валерій Веремчук не заперечує, що вже більш ніж рік у мерії триває протистояння депутатів і міського голови і додає, що небезпідставне.
Але політолог Юрій Шведа не вбачає у цьому протистоянні нічого складного чи незвичного: “Це нормальна практика роботи депутатського корпусу з виконавчою владою. Бо депутати повинні контролювати, моніторити діяльність виконавчих органів влади”.
Він не вважає суперечки в сесійній залі проблемою – радше нормою. “Добре, коли депутати критикують Андрія Садового, адже вони вибрані громадою і мають відстоювати її інтереси. Проте питання набуває іншого сенсу, якщо ці суперечки хочуть перевести в політичну площину. Тобто якщо вони виникають як політичний елемент, то це набуває іншого характеру і не відповідає інтересам громади”, – каже Юрій Шведа. І зазначає, що у міськраді направду є багато питань, які призводять до конфліктів, але вони не переходять у політичну площину. “Це нормальні робочі суперечки!” – резюмує він.
Дискусії довкола проспекту Свободи
Яскравим прикладом однієї з так званих “робочих суперечок” є ремонт проспекту Свободи, який розпочали минулого тижня.
Депутати вважають, що проспект Свободи – не найгірший у місті, тому нерозумно ремонтувати його за 6 млн грн, в той час як до житлових масивів ведуть жахливі дороги. “Тому депутати не проголосували за це рішення”, – пояснює Валерій Веремчук, член постійної депутатської комісії інженерного господарства, транспорту і зв’язку.
“Враховуючи те, що в бюджеті розвитку не передбачені кошти на ремонт проспекту Свободи, мер дає вказівку розпочати роботи. Питання, за які гроші? У мерії кажуть, що це фінансуватимуть із дорожнього фонду. Але його витрати депутати теж погоджують на комісіях. Це ж кримінал! Посадовці воліють робити це коштом громади, розуміючи, що депутати не погодять того, і потім скажуть: депутати погані! Ось такі методи роботи, і як на це не реагувати?” – обурюється він.
Валерій Веремчук запевняє, що депутати хочуть, аби кожен виконував свої обов’язки і не порушував закону, як це є зараз, до прикладу, з ремонтом того ж проспекту Свободи.
За різними оцінками, покриття на ньому могло служити ще мінімум п’ять років, додає Маркіян Лопачак, але мер стоїть на своєму… “Ми проти цього рішення, адже вважаємо, що у Львові є й інші більш проблемні дороги. Міський голова наказав без жодних документів розпочати ремонт проспекту Свободи. Цікаво, хто ж платитиме за нього?! Можливо, мер заплатить із власної кишені?! Такі дії не можуть залишатися без уваги громади!” – вважає депутат.
Валерій Веремчук не розуміє, чому рішення, які приймають одноосібно і незаконно, депутати повинні легітимізувати. “Як тут не обурюватись, не протистояти, не критикувати! Зрозуміло, що великою перевагою, а нині й великою “проблемою” для Андрія Садового стає його потужний медіа-холдинг. З його допомогою він донесе до людей, виправдає будь-яке своє рішення, зробивши крайніми депутатів”, – каже співрозмовник.
Валерій Веремчук резюмує: цілком імовірно, що такий сценарій вигідний самому мерові, який готовий хоч нині йти на перевибори, маючи свої партію і медіа.