Правосуддя, доступне усім?

У Львові обговорили проблеми доступу до правових органів людей з обмеженими можливостями 

У Львові обговорили проблеми доступу до правових органів людей з обмеженими можливостями 

Уже близько місяця реалізовується проект благодійного фонду “Право і Демократія”, який має на меті покращити рівень доступності до правосуддя осіб з обмеженими фізичними можливостями. Першим кроком є допомога незрячим та людям із вадами зору. 

Сам проект здійснюється за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні. В рамках проекту розроблять джерела інформації для незрячих, які дозволять ефективніше захистити порушені права: таблиці шрифтами Брайля, посібники, буклети. Планується створення фільму з участю неповносправних, який би наочно показував усі проблеми та незручності, з якими стикається людина з обмеженими можливостями. 

“Те, що ми не бачимо людей на візочках чи людей з особливими потребами на вулицях міста, не означає, що їх у нас немає. Це означає те, що вони не мають можливості нормально пересуватися і бути самодостатніми у цьому місті”, – зазначила в.о. директора департаменту гуманітарної політики Наталія Федорович.

24 липня представники громадських організацій та влади під час круглого столу обговорювали питання та проблеми, що найчастіше виникають у неповносправних людей під час спілкування із судовими органами. 

“Як правило, ці люди не мають змоги оплатити хорошого адвоката, оскільки самі живуть на мізерну пенсію. Необхідно було б запровадити ширшу практику використання під час судових засідань засобів телекомунікації. Тобто, якщо неповносправна людина не може самостійно дістатися зали суду, а її свідчення необхідні, то в такому випадку можна скористатися, наприклад, скайпом”, – зазначив представник Уповноваженого з прав людини у Львівській області Зінон Котик.

Варто зазначити, що уже зараз створюються центри із надання безоплатної правової допомоги, куди можуть звертатися люди, неспроможні самостійно оплатити послуги захисника. З вересня у кожному районі буде такий представник адвокатури, проте щоб скористатися його послугами, потрібно зібрати усі відповідні довідки.

“На жаль, приміщення суду є не зовсім пристосованим для неповносправних людей. Звичайно, зараз ми намагаємося втілити усі рекомендації, які пропонує проект. Зі свого боку, хочемо обладнати спеціальну кімнату для ознайомлення із матеріалами справи та різними документами. Щоб людина із вадами зору могла або прослухати їх, або ж прочитати за допомогою шрифту Брайля”, – каже головний спеціаліст із зв’язків з громадськістю Львівського апеляційного адміністративного суду Ольга Давид.

Проте уже зараз можливе перенесення засідання на перший поверх, якщо людина не може дістатися приміщень, що знаходяться вище.

“Потрібно визнати, що у судах ми уже домоглися багатьох позитивних змін. Проте і зараз не усі люди можуть належно скористатися своїми правами. Адже є багато архітектурних незручностей як для візочників, так і для глухонімих та людей із вадами зору. На власному досвіді відчуваю їх усіх, оскільки пересуваються на інвалідному кріслі”, – каже голова правління громадської організації Львівського обласного відділення Українського фонду “Реабілітація інвалідів Ярослав Грибальський.

Зважати на потреби і можливості неповносправних людей потрібно ще на етапі проектування будівництва або реконструкції. І це стосується не тільки судових установ, а й усіх адміністративних будівель, вулиць міста та житлових будинків. Відповідні норми мають враховуватися усіма кваліфікованими архітекторами.

“Це питання потрібно розглядати комплексно, адже навіть якщо приміщення суду буде доступним для неповносправних, цього замало, бо не завжди вони можуть подолати відстань між своїм домом та судовою установою”, – каже голова правління Львівської обласної організації Українського товариства сліпих Любов Кукурудза. 


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
3.2951 / 1.57MB / SQL:{query_count}