Депутати з фільтром

Народних обранців виміряли чеснометром. Перевірку пройшли тільки три парламентарі

Народних обранців виміряли чеснометром. Перевірку пройшли тільки три парламентарі

Лише троє із 450 парламентарів виконують усі базові вимоги народного депутата: голосують особисто, засідань не прогулюють, партійності не міняють, дотримуються прав і свобод людини, живуть у відповідності до задекларованих доходів, а ще – одне із ключових – не замішані у корупційних скандалах. Учора у Львові та Києві експерти громадського руху “Чесно” спільно із Комітетом виборців України представили результати свого дослідження доброчесності чинних парламентарів. Це лише перший етап чеснометру, на наступному аналізуватимуть осіб, які виявили бажання стати депутатами.

Стартові критерії

Ще у січні низка соціологів, політологів та громадських активістів заснували рух “Чесно”. Тоді ж і відібрали шість базових критеріїв, за якими аналізують діяльність та порядність як чинних, так і майбутніх депутатів. “Ера, коли політики володіли монополією на істину, пройшла. Тепер слід відповідати певний критеріям”, – запевняє представник руху “Чесно” Олег Рибачук. 

“Якщо ти народний депутат, ти маєш ходити на роботу – працювати у комітетах та парламенті. Ти маєш голосувати своєю карткою – це прямий конституційний обов’язок кожного депутата. Твій спосіб життя має відповідати твоїй декларації: якщо ти показуєш одні активи, а живеш зовсім іншим способом, твій спосіб життя нечесний. Дуже важливим також є те, чи депутат не зраджує виборців: якщо обраний від комуністів, то стій, дотримуйся волі виборців до кінця свого терміну, а не перескакуй із фракції в фракцію. Ще один критерій – корупція: народні обранці не мають права використовувати свій статус для розвитку свого бізнесу і загалом не мають права бути замішаними в корупції. І останнє – наскільки ти як народний обранець, чи нинішній, чи майбутній, зазіхав на чужі права і свободи. Чи це йдеться про права на мирне зібрання людей, чи право на власність”, – перелічує він критерії оцінювання. 

Роботу кожного із парламентарів аналізували згідно цих шести параметрів. Виявилося, що за всіма проходять лише троє: “бютівці” Микола Томенко та Олександр Гудима, а також “нунсівець” Володимир Лановий. Щоправда останній не так давно й став депутатом – набув повноважень лише 6 червня. Відтак тут ще можливі питання. У будь-якому випадку результати дослідження постійно доповнюватимуться. “Наразі низку фактів не враховано через брак доказової бази. Результати дослідження постійно змінюватимуться: як тільки ми отримаємо докази щодо певного критерію, а юристи оцінять їх як достатні, ми зможемо змінити результати будь-якого із депутатів”, – зазначає активіст руху “Чесно” Інна Борзіло. За її словами, самі парламентарі мали змогу ознайомитися із результатами моніторингу й отримати досьє на себе. Могли навіть додати до нього свій коментар або ж документи, яких бракувало.

Другий етап: мажоритарники

Від понеділка інтерактивні дані по кожній фракції, окремих депутатах чи критеріях можна подивитися на сайті руху. Експерти запевняють, що це лише початок. Далі буде аналіз мажоритарників по районах. А після виборів – дослідження нового парламенту. “У нас буде програма, яка називатиметься “Чесний кадр”: наші журналісти фотографуватимуть як кожен із депутатів голосує за доленосні закони. Також ми робитимемо підсумки перших сесій роботи нового парламенту”, – розповідає Олег Рибачук.

Щоправда у дослідників уже виникають проблеми. “Як тільки починаємо збирати інформацію – хто, де, які будуть кандидати у округах – зустрічаємося десь із спротивом, десь із погрозами”, – каже виконавчий директор ЛОГО “Комітет виборців України” Оксана Дащаківська. Вона також додає, що такий аналіз роботи депутатів – один із необхідних кроків, аби змусити виборця думати. Наразі ж маємо ситуацію, коли бажаним  є кандидат, “який буде вкладати мільйони, який буде будувати дороги, який не буде шкодувати гроші на школи чи церкви”. “От такий кандидат нам потрібен”, – переповідає вона діалог із виборцями одного округу на Сокальщині. – Я кажу: “Добре, але чи ви готові за нього голосувати?” – “Ну час покаже, час покаже. Головне, аби гроші давав”. Така ситуація передусім пов’язана із тим, що виборця 20 років готували до того, що він повинен голосувати за того, хто дає гроші. Оця ж спроба руху “Чесно” – один із перших кроків до того, аби змусити виборця думати”, – каже експерт.

Для того, аби задуматися над вибором могли не лише інтернет-користувачі, активісти руху після представлення результатів Стовп ганьби “оздобили” 20-ма досьє тих політиків, які “вийшли” із Львівщини. 


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4292 / 1.58MB / SQL:{query_count}