Хоча й впродовж останніх років посадовці на різних рівнях постійно торочать про налагодження діалогу з підприємцями, натомість обіцяного чиновниками “зеленого” світла для бізнесу так і не видно!
Бюрократична паперова тяганина, дозвільні офіси, які погано працюють, перевірки фірм органами контролю, хабарі посадовцям-здирникам – із усім цим доводиться щодня жити українським підприємцям.
“Не допомагаєте, то хоч не заважайте!” – нині це головний месидж людей бізнесу, який вони адресують посадовцям. На жаль, останні чи то глухі, чи таких зі себе вдають! І таки заважають…
Зокрема, львівські підприємці нарікають, що міська влада взялася активно втручатися у їхню роботу. Зокрема, працівники районних адміністрацій проводять щомісячні перевірки суб’єктів підприємницької діяльності й пропонують керівникам фірм підвищити зарплату своїм працівникам до середньостатистичної у місті. За статистикою, мова про 2-2,2 тис. грн.
Натомість люди бізнесу вважають такі перевірки передусім підміною понять, оскільки, скажімо, працівники комунальних підприємств Львова отримують геть невисокі зарплати. Чиновники свій город не бачать, а на чужий – замахнулися.
Підприємці наголошують: такі перевірки можуть призвести до того, що роботодавці змушені скорочувати штат, як наслідок – львів’яни поповнюватимуть лави безробітних у центрі зайнятості. А це вже додаткове навантаження на бюджет…
Один із львівських бізнесменів украй обурений діями чиновників.
“До мене приходили перевіряти фірму. Зокрема, “порадили” підвищити зарплату працівникам до середньостатистичної”, – розповідає співрозмовник.
З його слів, нині, в час і так економічної нестабільності, не можна вимагати від підприємців, щоб вони підвищили зарплати працівникам. “Такі перевірки передусім “сприяють” тому, аби підприємці звільняли своїх працівників. Фонд зарплати на підприємствах сформований, зрештою – він не безрозмірний! Якщо ми піднімемо одному працівникові зарплату, то, найімовірніше, мусимо звільнити іншого, віддавши зарплату тому, хто залишиться. Доведеться приймати ось таке жорстке рішення”, – акцентує співрозмовник.
На його думку, така “ініціатива” Львівської міської ради призведе до того, що люди поповнюватимуть лави безробітних у центрі зайнятості.
У ратуші розповідають, що у Львові працює міська комісія з питань забезпечення сплати податків, легалізації найманої праці, детінізації заробітної плати. Функціонує шість комісій при райадміністраціях. Зокрема, до їх складу входять працівники податкової інспекції району, інспекції праці у Львівській області, пенсійного фонду, міського центру зайнятості, представники прокуратури і обов’язково правоохоронці відділу боротьби з економічною злочинністю, оскільки вони мають право відбирати пояснення та фіксувати факт виявлення неоформлених працівників.
ДО ТЕМИ Працівники кожного з міських комунальних підприємств мають різні зарплати. Як повідомили “Пошту” в прес-службі міськради, в АТП № 1 середня зарплата водіїв становить 1755 грн, а у “Львівводоканалі” – зарплата працівників у середньому сягає 1984 грн. Зі слів підприємців, її підняття можливе в тому випадку, коли підприємство не є збитковим і його фонд зростає, проінформувала “Пошту” прес-служба міської ради. |
“З метою виконання “Закону про місцеве самоврядування”, згідно розпорядження Кабміну щодо детінізації зарплат у сфері зайнятості й розпорядження міського голови Львова №510 від 6.10.2011 “Про створення міської комісії з питань легалізації зарплати та зайнятості населення, ліквідації заборгованості з виплати заробітної плати, забезпечення повноти і своєчасності сплати податків та єдиного соціального внеску “комісії працюють у кожному районі Львова, – каже “Пошті” Мар’яна Щупак, головний спеціаліст відділу праці управління економіки департаменту економічної політики Львівської міської ради. – Члени комісії засідають щопонеділка у міській раді та щотижня в кожній райадміністрації. На ці комісії запрошуємо керівників проблемних підприємств, у яких рівень зарплати працівників, за даними податкової служби, менший за мінімальну зарплату або мінімальний”.
З її слів, комісія працює під керівництвом заступника голови райадміністрації. “Члени комісії з’ясовують причини, через які на підприємстві низька зарплата, і рекомендують керівникові підвищити її для соціального захисту своїх працівників”, – додає Мар’яна Щупак.
Співрозмовниця зазначає, що на виїзне обстеження комісія виїжджає лише до тих підприємців, які не прийшли на її запрошення в районні адміністрації.
“Комісія виїжджає на підприємство у повному складі й проводить обстеження. Під час виїздів на багатьох підприємствах було виявлено неоформлених найманих працівників. Зокрема, за перше півріччя цього року на 267 перевірених об’єктах виявили 453 неоформлених працівники”, – каже співрозмовниця.
На запитання “Пошти”, чи залякують члени комісії підприємців податковою, (про це кажуть самі підприємці – “Пошта”), Мар’яна Щупак відповіла: “Ні, їх не залякують, а просять підняти рівень зарплат до встановленого законом рівня. По проблемних підприємствах ми скеровуємо листи в територіальну державну інспекцію праці, для того, щоб вони здійснили перевірку підприємства”.
КОМЕНТАРІ | |
Ярослав Рущишин, член Комітету підприємців Львівщини, роботодавець: | Зеновій Бермес, президент Асоціації роботодавців Львівщини: |
- Такі перевірки є незаконні! Представники Львівської міськради приходити до підприємців не повинні! Законом чітко визначено, які органи можуть приходити до підприємця з перевіркою і в яких саме випадках.Якщо б до мене працівники міської ради прийшли з перевіркою, то я би їх на поріг не пустив! Проблема в тому, що підприємці працюють у тіні, і тому не можуть протистояти перевіряльникам із міської ради... Ясна річ, зарплати на українських підприємствах нижчі, ніж за кордоном, адже в нас продуктивність праці є вдесятеро менша. З цього потрібно робити висновки. Мусимо думати про інноваційність, глобальну конкурентоспроможність, але не в межах одного ринку. Лише після цього можна буде говорити про підвищення зарплат! |
- Одного бажання працівників Львівської міськради такими перевірками поповнити скарбницю міста, кажу про надходження від зарплат у різні фонди, замало. Певен: "робота під прицілом" у таких випадках неефективна! Тим паче, в умовах економічної кризи підвищити зарплату працівникам є вдвічі складніше. Бізнесмени нині не мають змоги це зробити. Ба більше, для підприємців підвищили рахунки на низку послуг, і вони й через це вже не мають можливості підняти людям зарплату. А тут ще ці перевірки... Переконаний: аби зарплата на підприємствах була висока, держава має створювати відповідні умови для людей бізнесу. Натомість, вона два роки поспіль підвищує плату, зокрема, за землю, а це аж ніяк не полегшує життя місцевим підприємцям. Ми скерували до уряду кілька пропозицій, які можуть реально стимулювати підвищення зарплат. Побачимо, чи уряд до нас прислухається. |
Іван Лозинський, голова Личаківської райадміністраціїм. Львова: |
- Сьогодні в середньому ставка двірника в ЛКП сягає 1365 грн. Слюсар-сантехнік чи покрівельник отримують зарплату відповідно до розряду (I- IV). Це в межах 1400-1600 грн. У середньому виходить 1500 грн, ставка майстра ЛКП у межах 1650 грн. Підвищити зарплату працівникам ЛКП можна лише тоді, коли збільшиться квартирна плата для населення. |