На минулому тижні я стала свідком, як водій автобуса принижував людину. Це пасажир, який не міг дати йому гідної відсічі, оскільки це був хлопчина років десяти, який зайшов у автобус №3А, показавши своє посвідчення із багатодітної сім’ї.
У водія, який назвався прізвищем Скибак, все зводилося до того, що “мама з татом отримали задоволення”, а йому, бачте, доводиться возити. Він розпікав дитину запитаннями, які ще пільги чи допомоги мама на нього отримує. Знічений хлопчина тільки знизував плечима.
На моє запитання, хто дав йому право принижувати дитину, він гордо відповів, що він нікого не принижує, а просто розмовляє, бо йому, бачте, треба своїх дітей годувати, ще й автобус заправити, і , взагалі, у переліку пільговиків, наклеєному в автобусі, дітей з багатодітних родин немає. Та й пільговиків сьогодні розвелося стільки, а грошей за них ніхто не повертає.
Навряд чи після такої “просто розмови”, дитина не почне соромитися того, що вона з багатодітної родини.
Тепер малюк знатиме, що він не дарунок Божий, а всього лиш наслідок задоволення батьків. Подібні випадки, на жаль, непоодинокі, вони радше система, аніж виняток.
Мій знайомий, батько трьох дітей, зіштовхнувшись із подібним, старається, аби його діти не користуватися громадським транспортом. У них недавно померла мама. Можна собі тільки уявити, яку травму у душі дитини може спричинити подібна розмова.
“Пошта” відразу ж повідомила про цей випадок у міське управління транспорту, де заступник начальника управління Андрій Білоус запевнив, що вони розберуться і вживуть заходів. Коли ж позавчора я поцікавилася, яких заходів вжили до хама-водія, Андрій Білоус запевнив мене, що …з ним провели роз’яснювальну бесіду! Напевне він дуже злякався!
ДО ТЕМИ Електронний квиток, коли ж нарешті Заступник начальника міського управління транспорту запевнив нас, що трансферні талони себе вичерпали, а робота над запровадженням електронного квитка триває. Так, вчергове, до відповідної комісії міської ради подали проект його запровадження, а на сесії мали б ухвалити це нововведення. Однак, про це ми вже чуємо давно, але виникає сумнів, чи прийме сесія позитивне рішення, чи відхилить його, як і попередні рази. Адже цілком зрозуміло, кому вигідно, щоб система громадського транспорту в нашому місті не запрацювала належним чином – тим, хто з неї користає, або ж кому конче треба показати неспроможність виконавчої влади навести лад. Бо значно легше ображати пасажирів, особливо дітей чи літніх людей (чомусь ні разу не чула, щоб водії вимагали маршрутний лист у міліціонерів) і доводити, що громадський транспорт є збитковим через пільговиків, аніж запровадити систему, яка просто виключає зловживання. |
Чому хамів-водіїв не виганяють з роботи?! А мали б! Та тому, що сама система громадського транспорту організована так, що створює умови для приниження пасажирів, особливо пільгових категорій. А чи вхід тільки через передні двері вже не є приниженням?! А обурення водія на весь автобус не є ним, часто ще й нецензурною лайкою, коли замість плати за проїзд пасажири показують документ на отримання законних (!) пільг? А те, що не завжди виконують прохання літніх людей навіть про зупинку?!
Все це принижує ті залишки людської гідності, як і те, що ім’я того, хто мене ображає – невідоме, і я не можу на нього поскаржитись. Не завжди зневажений та знервований пасажир запам’ятає номерний знак автобуса. А ще ж треба знайти номер телефону, за яким можна поскаржитись. Він мав би бути по кілька разів розклеєний в кожному автобусі, а не дрібним шрифтом десь в куточку, куди у переповненому автобусі і не дістатися. Як завжди, стало на коня, не стало на вуздечку, тобто на бейджик. Андрій Білоус запевнив, що до кінця тижня водії їх матимуть, бо вже (нарешті, через півроку!) видали зразок, за яким водії (?!) мають його собі виготовити.
“Зрозумійте водіїв, сьогодні більше 30-ти категорій пільговиків. Вони не можуть усіх їх запам’ятати. Та й гроші за них вже більше, ніж три роки не повертають”, – заступається за львівських водіїв Андрій Білоус.
Невже ж такі бідні?! По-перше, гроші мали б повертати не їм, а АТП, по-друге, чи керівництво АТП про це не знало, коли подавалося на конкурс задля обслуговування міських маршрутів. По-третє, ця інформація мала б бути перед очима у водія. До речі, великі автобуси вийшли на маршрути нашого міста заледве півроку тому, а деякі й пізніше. Пільги ж для дітей із багатодітних сімей діють уже другий рік, але в автобусах розклеєна “Інформація для пасажирів”, в якій цієї категорії нема. На це і посилаються водії. Виходить, що керівники АТП самі провокують водіїв до подібних дій та зловживань.
КОМЕНТАР |
Андрій Садовий, міський голова Львова: |
- Мої діти ще маленькі, самі вони поки не користуються громадським транспортом, тому і пільгами скористатися не можуть. А щодо некоректних водіїв, то з ними треба проводити роз'яснювальну роботу, якщо ж вони не виправляються, то їх варто звільняти! Керівники та власники компаній-перевізників мають постійно проводити навчання водіїв - те, що ми зараз робимо на міському комунальному підприємстві. Ми всі живі люди і маємо різні точки зору: те, що для водія здається нормальним, назагал може бути ненормальним і суперечити принципам роботи. Такі ми є українці, нас треба вчити, пояснювати, розказувати. І коли така робота проводиться планомірно, тоді буде результат.Цей конкретний випадок я візьму під свій контроль, і цей водій не працюватиме у міському транспорті! Якщо ж подібні випадки трапляються, потрібно писати скаргу на ім'я міського голови, і ми вживатимемо до таких водіїв відповідних заходів, навіть звільнення з роботи. У скарзі треба зазначити номер маршруту, час, номерний знак машини чи прізвище водія та подати у приймальню. |
Андрій Білоус запевнив, що водії отримують фіксовану (!) заробітну плату, заправляють автобуси спеціальними паливними картками, і всю(!!!) виручку здають на підприємство. Напевне, він ніколи не їздить громадським транспортом, і тому не чує про що говорять водії між собою на зупинках та під час руху по мобільному телефону (що категорично заборонено!!!), як вони обурюють пасажирів, не бачить, як водії беруть із виручки гроші і купують каву, сигарети тощо.
А з цих розмов випливає, що водій має заправити автобус, здати певну визначену суму “наверх”, а решта, що “наколядує”, то його. Не рідко можна почути, як водії трансферних маршрутів домовляються між собою про обмін талонами на пересадку, щоб таким чином підігнати план чи відбити готівку. Так, наприклад, водій маршруту № 1А міняє 50 талонів у водія маршруту № 3А, і кожен звітує, що перевезли на 50 пасажирів більше. При такому обліку пасажиропотоку, а точніше, відсутності обліку, не важко спрогнозувати, що чергове подорожчання проїзду у міському транспорті не за горами, адже при такій системі громадський транспорт завжди буде збитковим.