Продовження. Початок у попередніх номерах.
ДОВІДКА Якщо бажаєте повністю ознайомитись із Довідником облаштування міста ви можете завантажити електронну версію довідника на сторінці www.urban-project.lviv.ua або одержати безкоштовно друкований екземпляр за наступними адресами: Офіс спільного українсько-німецького проекту “Муніципальний розвиток та оновлення старої частини міста Львова” Німецьке товариство міжнародного співробітництва (GIZ) Вул. Богомольця, 6, оф.6 Львів, 79005 Тел. +38 032 275 13 08, +38 032 276 05 52 www.urban-project.lviv.ua info@urban-project.lviv.ua Управління охорони історичного середовища міськради вул. Валова, 20 79008 Львів, Україна +38 032 2975566 www.city-adm.lviv.ua |
Фахівці Львівської міськради та Німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ) в рамках українсько-німецького проекту “Муніципальний розвиток та оновлення старої частини міста Львова” розробили “Довідник облаштування міста”, з яким “Пошта” щотижня знайомить читачів. Нині пропонуємо ознайомитися з порадами фахівців щодо правильного ремонту та виготовлення нових вікон.
Вікна – один із найважливіших елементів фасаду. Завдяки гармонійним пропорціям, профільованим обрамленням, дерев’яній столярці історичні вікна структурують фасад, надають йому неповторного художнього вигляду, а також розповідають про час спорудження будинку та його архітектурний стиль. У старій частині Львова збереглося ще багато історичних вікон різних епох та стилів, і цю архітектурну спадщину варто дбайливо охороняти.
Історичні вікна виготовлялися з добре просушеного дерева на дуже високому рівні. Рами та стулки часто декорували різноманітними орнаментами, профілями та різьбою. У місті практично немає двох будинків із однаковими вікнами, часто на одному й тому ж будинку вікна за задумом архітектора відрізняються одне від одного. Вікна, різноманіття форм, розмірів і декорів яких свідчать про художні вподобання будівничих, у той самий час є утилітарним елементом щоденного вжитку.
ДОВІДКА Нагадаємо, що спільний українсько-німецький проект “Муніципальний розвиток та оновлення старої частини міста Львова” GIZ спільно з ЛМР реалізують прорграму співфінансуання реставрації історичних дверей та вікон. Проект надає фінансову підтримку реставрації в розмірі 80% необхідних коштів. З них частка ЛМР становить 20%, GIZ – 60%. Власники оплачують 20% від загальної реставрації. Реставраційні роботи проводять місцеві майстри, які брали участь в навчанні та семінарах, що проводились під керівництвом німецьких фахівців з реставрації. Завдяки програмі співфінансування на даний час вже відреставровано 120 дерев’яних вікон та понад 30 вхідних брам та дверей. Зараз тривають роботи з реставрації ще на близько 40 об’єктах. |
Історичні вікна та їхні дерев’яні елементи мають високу естетичну цінність. Вони є одночасно і декором, і важливою складовою фасаду, тому їх слід зберігати та реставрувати. Фурнітура на історичних вікнах здебільшого мала вишукану складну форму, і виготовляли її ексклюзивно для конкретного будинку. На пам’ятках архітектури припустимі лише вікна історичної форми, оформлення, членування та колористики і лише в тому місці, де вони початково знаходились на фасаді.
ДО ТЕМИ Заборонено • Будь-які зміни габаритів віконних прорізів (висоти, ширини) чи замуровування вікон. • Руйнування або пошкодження декоративних елементів фасаду, які є частиною вікон, наприклад сандрики, віконні відкоси, декоративні панелі під вікнами. • Заміна наявних історичних дерев’яних та металевих вікон на пластикові та інші неякісні замінники. • Кріплення додаткових елементів на вікна, або навколо них, наприклад ролокасети, решітки та маркізи. • Фарбування віконних рам, стулок та віконниць непридатними фарбами без попереднього дослідження історичної колористики та без узгодження з відповідальними особами з управління охорони історичного середовища. • Демонтаж чи зміна художнього вигляду наявних історичних віконниць та решіток. • Заміна наявної автентичної фурнітури чи заміна відсутніх металевих елементів неякісними копіями. |
Беззаперечно, вікна відіграють надзвичайно важливу роль для клімату в окремих приміщеннях і в цілій будівлі. Через відсутність інформації про всі можливості ремонту історичних вікон та його вартість виникають численні проблеми. Часто мешканці приймають поспішні рішення про повну заміну історичних вікон.
Із пам’яткоохоронних причин не можна надавати переваги виготовленню нових дерев’яних вікон чи, тим паче, заміняти їх на пластикові, якщо можлива реставрація історичних. Будь-які втрати елементів, що мають історичну цінність, у довгостроковій перспективі означають зменшення вартості квартири та будівлі.
Ремонт та покращення конструктивних властивостей. Здебільшого простими та недорогими методами майстри зможуть відремонтувати ваші вікна, не заміняючи їх повністю на нові. Відреставровані історичні дерев’яні вікна виконують усі сучасні вимоги щодо якості та енергозбереження.
Для забезпечення тепло- та звукоізоляції в наявні історичні вікна можна вставити спеціальне ізоляційне скло. Але при встановленні склопакетів необхідно зважати на будівельнофізичні особливості зовнішньої стіни для того, щоб уникнути утворення плісняви. Рівень безпеки в квартирах на перших поверхах можна підвищити шляхом встановлення міцнішого загартованого скла. Якщо шар фарби на вікнах виглядає погано, це зовсім не означає, що деревина під фарбою також у поганому стані.
Перед тим як фарбувати дерев’яний елемент наново, розтріскану фарбу на вікнах необхідно повністю зняти. Вибір кольору нового пофарбування має базуватися на відповідному дослідженні історичної колористики і використання правильних матеріалів.
Виготовлення вікон за історичними зразками. Якщо це необхідно, то нові вікна варто виготовляти лише з дерева. З пам’яткоохоронних міркувань, а також із огляду на тепло- та звукоізоляцію, рекомендується встановлювати подвійні вікна, в яких принаймні зовнішні стулки мають відтворювати історичний вигляд автентичних вікон, а їхні колір, оформлення, декорування, та місце розташування на фасаді – вписуватися в загальний вигляд будинку.
Нове пластикове вікно не відповідає оригінальному історичному ні за історичним членуванням, ні за матеріалами, ні за профільованими рамами.
Копії вікон, які не можна було відреставрувати, виготовлені за історичним зразком.
Часто для повернення функціональності історична фурнітура потребує лише хорошого очищення.
Встановлення зовнішніх пластикових ролокасет є неприпустимим рішенням для історчиної частини міста.