Останніми днями температура надворі відчутно підвищилася, а в деяких квартирах львів’ян спекотно і немає чим дихати, відтак доводиться відчиняти вікна. А тим часом батареї далі гріють. Ця ситуація, мабуть, знайома багатьом городянам. “Пошта” з’ясувала, чому не відключають опалення, а відтак мешканці змушені переплачувати за непотрібну навесні послугу.
У “Львівтеплоенерго” нас запевнили – таких великих рахунків, які були за зимові місяці в березні не буде. “Лютий за останні 12 років був найхолоднішим із усіх, тому ми отримали великі нарахування. За березень рахунки будуть значно менші, тому що основним чинником при обчисленні суми для сплати є температура ззовні – чим тепліше на вулиці, тим менша кількість використаної теплоенергії нараховується споживачеві”, – пояснює Галина Пакулець, начальник відділу збуту “Львівтеплоенерго”.
ДО ТЕМИ Як “Львівтеплоенерго” розраховує формулу рахунків у будинках, де немає лічильників на тепло? Формула розрахунку складається з таких елементів: береться максимальне теплове навантаження і враховується температура зовнішнього повітря, температура у помешканні, температура при проектуванні будинку (19 – на місто Львів), кількість днів подачі теплової енергії, кількість годин. Це все вираховується і надається до оплати. |
У цій же структурі стверджують, що фактично 80% їхніх споживачів у будинках мають теплові лічильники, тобто вони платять, згідно з їх показниками, і, зрештою, за бажання і необхідності самі можуть зменшувати чи збільшувати подачу.
“Решта будинків, які не мають тепломірів, отримують нарахування, згідно з розробленою методикою, затвердженою на державному рівні з урахуванням температури”, – повідомила “Пошті” Ганна Пищула, прес-секретар “Львівтеплоенерго”.
Тим часом у більшості будинків, які обслуговує “Залізничтеплоенерго” встановлено тепломіри. “У будинку, як правило, є ініціативна група, старший з якої може вдень перекрити тепло, а ввечері знову відновити теплопостачання. Деякі ОСББ уже це зробили. Ми самі не можемо це виконувати, бо змушені палити в котельні, щоб була гаряча вода в кранах, оскільки в нас вона подається однією трубою і до батарей. Тому це можна зробити лише в будинку, – розповідає “Пошті” Мирон Терех, директор “Залізничтеплоенерго”. – Якщо немає лічильника, а це 10% наших споживачів, то мешканці можуть вирішити, коли, на їх погляд, потрібно перекрити тепло. Нам телефонують, і ми приїжджаємо, опломбовуємо кран, і після того вже не буде ніякого нарахування. Але якщо раптом похолоднішає, ми не маємо змоги бігати то включати, то відключати тепло. Це досить складна процедура, тому мешканці повинні остаточно вирішити, що вони хочуть. Зараз ми виставляємо середню подобову температуру в приміщеннях, але є сонячний і тіньовий бік, відповідно – в одних тепліше, в інших холодніше. Зменшити температуру ми також не можемо через ту ж причину”.
КОМЕНТАР |
Орест Костик, начальник відділу енергозбереження та ефективного використання енергоресурсів департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міськради: |
- Мешканці самі не мають права зменшувати температуру в будинку, а повинні звертатися до ЛКП. Що стосується майбутнього встановлення приладів обліку теплоенергії, за попередньою інформацією Головного управління житлового господарства ОДА, передбачається виділення грошей на їхнє облаштування. Наш відділ якраз цим займається. У нас є сформовані титульні списки, переліки адрес, де необхідно встановити ці прилади. Підготовча робота вже проводиться, на жаль, протягом 2009 - 2011 рр. жодного джерела фінансування не було передбачено. Орієнтована вартість встановлення одного лічильника 30-35 тис. грн. Це залежить від технічних умов та діаметру самого пристрою. Визначати, кому ставити, ми будемо, виходячи зі звернень мешканців, а також за інформацією "Львівтеплоенерго" та "Залізничтеплоенерго". |
Мешканці будинку, в якому ще не встановлено вузол обліку тепла, можуть самостійно його встановити і регулювати температуру. “Вартість лічильника залежатиме від розміру будинку. Більші коштуватимуть до 15 тисяч, а менші 7-8 тис. Ціна встановлення також може залежатиме від стану тепломережі у будинку. Тому кожен випадок потрібно окремо розглядати. Раніше були програми, за якими з міського бюджету фінансувалося 100% встановлення лічильників, або мешканці повинні оплатити лише за роботу, тобто були різні варіанти. Взагалі це не в нашій компетенції, але якщо є звернення, ми також можемо встановити лічильник. Мешканці можуть звернутися з цією проблемою і до ЛКП чи ОСББ. Ще можна встановлювати регулятор обліку, щоб щоразу не бігати самому, а він, залежно від погоди, буде виставляти сам температуру в приміщенні”, – додає Мирон Терех.