Безпечний Новий рік

"Пошта" з'ясувала, які феєрверки та петарди не варто використовувати, аби не скалічитися під час святкувань

"Пошта" з'ясувала, які феєрверки та петарди не варто використовувати, аби не скалічитися під час святкувань

Невід’ємними атрибутами зимових свят є не лише подарунки близьким людям, але й салюти та ялинкова ілюмінація. Менш ніж за тиждень до Нового року на львівських ринках та в магазинах спостерігаємо справжнісінький бум на купівлю петард, феєрверків і ялинкових гірлянд. Однак, крім піднесеного настрою, новорічна атрибутика нерідко створює чимало проблем. Через використання неякісної продукції яскравим полум’ям може загорітися не лише зелена красуня, але й увесь дім. А спалахи петард і феєрверків ризикують стати травматичними, про що свідчать святкування зустрічі 2011-го.  

 Так, у м. Новий Розділ у новорічну ніч петарда вибила жінці зуб та  поранила щоку. На Сколівщині петарда-ракетниця поцілила 36-річному чоловікові у ліве передпліччя. Біда сталася, бо він знехтував правилами безпечного використання піротехнічного виробу. А ось у Києві 1 січня нетверезий молодик через  необережне поводження із салютною установкою отримав смертельне поранення голови.

Статистика також свідчить, що в період новорічно-різдвяних святкувань суттєво зростає кількість загиблих під час пожеж. Так, лише впродовж січня на Львівщині трапилося 127 пожеж, унаслідок яких загинуло десятеро та травмовано восьмеро людей (серед них – троє дітей). 

“Люди втомлені тривалими святкуваннями, алкоголем. Нерідко вони втрачають пильність, тому трапляються надзвичайні випадки”, – каже “Пошті” Павло Василенко, речник ГУ МНС у Львівській області.

Салюти з україномовною інструкцією

Найбільш небезпечні атрибути новорічних та різдвяних свят – феєрверки й петарди. Щоб не зашкодити собі та навколишнім, варто купувати піротехніку у спеціалізованих точках продажу, а не на стихійних ринках! За словами речника МНС області, під час придбання святкових вогнів та салютів першочергову увагу слід звертати на інструкцію.  

“На кожному виробі, який сертифікований в Україні, дозволений для продажу на території нашої держави і відповідає вимогам безпеки, є інструкція українською мовою, без явних орфографічних, стилістичних помилок та без використання латинських літер. Якщо інструкція написана латинкою, є підозра, що  продукція несертифікована.

ДО ТЕМИ

У новорічну ніч-2011 міліціонери вберегли дітей від травм унаслідок використання неякісних піротехнічних виробів. Наприклад, на майданчику біля одного з  ресторанів Яремча організатори запланували святковий феєрверк. Видовище, влаштоване місцевим піротехнічним приватним підприємством, викликало багато позитивних емоцій у присутніх. Зранку восьмеро  дітлахів від шести до десяти років вирішили, з дозволу батьків, які відпочивали у ресторані,  відзначити завершення для себе урочистого новорічного банкету запуском у повітря салюту. Батько 10-річного хлопчика поставив у ряд п’ять коробок піротехнічних виробів та підпалив одну з них. Після чого діти відійшли на значну відстань, а батько пішов у приміщення. Минуло трохи часу, а салюту не було. Тоді діти підійшли до коробок із піротехнічними виробами… І добре, що поруч були патрульні. Зрозумівши критичність ситуації, міліціонери підбігли до дітей. Один із них вхопив коробку та кинув її на безлюдне місце. Коробка відлетіла метрів на двадцять і вибухнула… 

Однак переконатися, що феєрверк пройшов сертифікацію, недостатньо. Перш ніж підпалювати його, слід ознайомитися із інструкцією, де завжди вказаний порядок використання певного піротехнічного засобу. 

“Найбільш безпечним місцем для запуску феєрверків є відкриті ділянки, поблизу яких немає дерев. Вкрай нерозумно підпалювати салюти з балконів чи дахів будинку, – каже Павло Василенко. – Обов’язковою умовою використання піротехнічних засобів є наявність справних вогнегасників у місцях, де проводяться заходи з масовим перебуванням людей: вечірки, концерти, шоу”.

Безпечні гірлянди – сертифіковані

Важливо, щоб ялинкове світло було не тільки гарним, але й надійним – виконаним із дотриманням правил влаштування електроустановок.  

“Якщо в приміщенні використовують освітлювальну мережу без понижувального трансформатора, можна застосовувати гірлянди лише з послідовним увімкненням лампочок напругою до 12 В, потужність не повинна перевищувати 25 Вт, – каже “Пошті” Павло Василенко. – Сама ж електропроводка має бути виконана гнучкими дротами з мідними жилами”.  

ДОВІДКА

Як правильно встановити ялинку

Незалежно від того, якими гірляндами прикрашена ялинка, для безпеки важливо її правильно встановити. За словами Павла Василенка, треба облаштувати для вічнозеленої красуні стійку основу. “Відерко з піском ідеально підходить для ялинки висотою 30-40 сантиметрів. Натомість для високої ялинки слід влаштувати надійну основу.  Чим більша ялинка, тим надійнішою має бути її основа”, – зазначає Павло Василенко.  Особливості встановлення святкового деревця залежать також від місця, де його хочуть поставити: у закладі масового перебування людей чи приватному помешканні. Однак завжди варто ставити її так, щоб у випадку пожежі люди мали змогу покинути приміщення. За словами співрозмовника, ялинку в жодному разі не можна встановлювати біля виходів з приміщення та на шляхах евакуації. 

Підключення гірлянд до мережі, за словами рятувальників, дозволено здійснювати тільки з допомогою штепсельних вилок (жодних вкруток, вставок, припайок). Якщо ж в ілюмінації виявили будь-яку несправність: нагріваються дротики, починають блимати лампочки невідповідно до закладеної програми чи з’являється іскріння – треба негайно вимкнути. 

Купувати гірлянди найкраще у спеціалізованих магазинах, звертаючи увагу на вихідні дані виробника та перевіряючи наявність у продавця сертифіката на відповідність цієї продукції вимогам безпеки, які діють в Україні. 

“Китайська ілюмінація, яку часто продають на стихійних ринках, здебільшого неякісна, – каже Павло Василенко. – Такі гірлянди мають дротики трішки товщі від волосини, вони просто не витримують тривалого навантаження. Для чого приносити додому бомбу сповільненої дії, якщо можна купити якісну, сертифіковану продукцію?” 

КОМЕНТАР
Ярослав Солодуха,піротехнік:
- Якщо ви вирішили купити феєрверк, передусім варто такі придбання робити в спеціалізованих магазинах або в супермаркетах, адже там не продаватимуть якоїсь контрабанди. При виборі феєрверків потрібно звертати увагу на висоту та час роботи салюту, щоб знати, де можна його запускати. Якщо та річ, яку ви хочете придбати, вимагає інструктажу, за законом вам повинні все пояснити в магазині. У сертифікованій піротехнічній продукції має бути інструкція в упаковці, якої потрібно суворо дотримуватися. При покупці феєрверків треба врахувати місце, де запускатимуть салют, висоту будинків навколо та вітер, бо не можна брати установку, яка розлітається на 25 м і запускати її біля 35-метрових будинків.   

Заборонено прикрашати ялинку целулоїдними іграшками, марлею, ватою, які не просочені вогнезахисними розчинами. Не варто прикрашати новорічну красуню свічками, адже це збільшує рівень пожежної небезпеки. 

“Під час святкувань ужодному разі не одягайте дітей у легкозаймисті карнавальні костюми із синтетики, марлі чи вати.  Іскри від піротехнічних засобів можуть потрапити на одяг і підпалити його, – застерігає Павло Василенко. – Кілька років тому на Львівщині трапився випадок, коли дитина сильно обгоріла через бенгальський вогник, іскри якого потрапили на костюм”. 

Оздоблювати гірляндами можна не лише новорічну ялинку, але й увесь дім та подвір’я. За словами Павла Василенка, головне, щоб ілюмінація була захищена від потрапляння на з’єднання вологи чи льоду. Ідеальним варіантом для оздоблення будинків є світлодіодні гірлянди, які мають відповідний рівень захисту від холоду, дощу чи снігу. Такими гірляндами можна прикрашати навіть дерева на вулиці.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4197 / 1.64MB / SQL:{query_count}