У школі № 21 м. Львова учні з учителями будують криївку. Макет повстанського підземного житла споруджують просто в стінах навчального закладу. Педагоги вирішили у такий незвичний спосіб оформити кабінет історії, а в планах зробити ще кілька оригінальних оздоблень класів.
Будувати макет криївки почали наприкінці листопада, а відкрити планують цього тижня. Ремонтні роботи вже завершують: частина кабінету історії оббита деревом та паклею, також вже готові експонати – драбина, стіл та полички. Створено законспірований вхід у криївку.
“Ми хочемо зробити історичний комплекс різних періодів. Ще минулого року разом із учителем історії думали, що б таке цікаве зробити, аби заохотити дітей до історії. Так, власне, і виникла ідея зробити тематичний поверх. Криївку роблять у кабінеті історії, вона слугуватиме елементом музейної педагогіки”, – розповідає “Пошті” Валентина Звежинська, директор школи №21.
КОМЕНТАР |
Богуслав Любів, автор проекту, директор Львівської галереї українського військового однострою: |
- Я запропонував зробити криївку, щоб вона не просто була намальована, а щоб відповідала дійсності. Розробив цей проект десь за півтора місяця, розповів учням, який потрібно для цього проекту матеріал, бо для криївки використовується винятково дерево. Ця шкільна криївка не є точною копією, тому що побудована на основі матеріалів із різних районів Львівщини, в основному з Карпат. Вона відповідає усім критеріям, адже криївка - це тимчасове житло, це сховок, де люди часто ховалися від смерті. За проектом, у цій криївці має бути стіл, ліжка, туалет, люфт, законспірований вихід, відділ для зберігання продуктів, тобто всі ті речі, які потрібні для тимчасового проживання. У цій школі навчається моя внучка, і я час від часу заходжу туди та слідкую за процесом створення криївки. |
Дирекція школи консультувалася з фахівцями-істориками, музейниками щодо вигляду макета криївки. Креслення сховку повстанців розробив дідусь учениці цієї школи Богуслав Любів. Також до проекту активно долучаються батьки та самі учні.
“Батьки уже зробили драбину та стіл. А музейні експонати приносять діти. Там буде медична сумка воєнних часів, фляга, гасова лампа, висітимуть макети зброї. Ми плануємо, щоб у кабінеті навіть двері були стилізовані, – продовжує Валентина Звежинська. – До робіт залучили і випускників, які спонсорували цей проект. Саме наші учні – і колишні, і теперішні – створюють криївку після уроків”.
Дітям дуже цікаво спостерігати за тим, що робиться у школі. “Ми так можемо більше дізнатися про свою історію, тепер маємо змогу подивитися, що таке криївка, що вона собою являла. Наші хлопці активно та охоче допомагають робити макет разом із старшими. А ідея проекту належить нашій учительці історії та класному керівникові”, – розповідають Марія та Марта, учениці 8-Б класу.
Як зазначає вчителька історії школи №21 Любов Бенько, тематично обладнати повністю кабінет планують до травня. “Ми не пропагуємо війни чи насильства, а наголошуємо на тому, що ми не маємо права забувати свою історію. У такий спосіб готуємо дітей до науково-пошукової роботи, адже сидіти та дивитися у параграф книжки не завжди ефективно, а лише стендами я не зацікавлю дітей. А беручи участь у створенні історичного макета, який є елементом чогось живого, дитина справді зацікавиться історією та захоче знайти про цю подію більше інформації”, – зазначає Любов Бенько.
Шкільна криївка – це лише початок робіт на п’ятому поверсі школи, який, як уже зазначалося, хочуть зробити тематичним. Проте макети якого історичного періоду створюватимуть наступними, поки що тримають у таємниці.