Пташки втікають зі Львова. Так, у місті впродовж 10 років чисельність горобців скоротилася на 60%. Боротися із шкідниками, збираючи комах на кущах, деревах, землі горобці допомагають садівникам далеко за містом.
– Горобці зникли з центру нашого міста, а, загалом у Львові вони існують, проте значно меншими зграями, – каже “Пошті” Юрій Чорнобай, доктор біологічних наук, директор Державного природознавчого музею НАН України. – Такі перепади в чисельності птахів пов’язані з багатьма факторами, одним з основних чинників їхнього зникнення є поліетиленові сміттєві пакети, які не в змозі розірвати горобці, відтак кормів для птахів у місті дуже мало.
ДО ТЕМИ Частково вирішити проблему зникнення міських горобців можна з допомогою годівничок, які можна розвішати у зелених зонах міста і регулярно їх підгодовувати. А зважаючи на те, що горобець – це вид птахів, які дуже прив’язані до людей, вони з часом пристосовуються до нових умов проживання та харчування, то, зі слів Андрія Бокотея, через 10-15 років горобці зможуть відновити свою чисельність. Скажімо, якщо б у Львові учні кожної із 118 шкіл на уроках трудового навчання зробили по годівничці, то в кожному районі міста можна було б почепити як мінімум по 23 будиночки для птахів. Так, для горобців годівничкою може бути простий будиночок із дахом. Вхідний отвір для хатніх горобців повинен бути розміром 2,9 см. Годівнички потрібно вішати високо над землею, щоб коти не змогли дістатися до птахів. |
“Якщо наприкінці 90-х років у Львові налічувалось 17-18 тисяч гніздових пар, то на сьогодні ми маємо 7-8 тисяч”, – пояснює Андрій Бокотей, орнітолог, завідувач наукового відділу Державного природознавчого музею.
Як зазначає співрозмовник, у Львові чи не вдвічі побільшало напівдиких сизих голубів, які харчуються тою ж їжею, що й горобці. А самі по собі сизі голуби є набагато більшими за розміром та сильнішим видом птахів, який також потіснив хатніх горобців з вулиць міста.
Дуже погано на горобців впливають, як зазначають науковці, різноманітні свята, коли люди кидають петарди і запускають феєрверки.
– На початку 90-х років у Львові були зграї горобців, які налічували по кілька тисяч птахів на ночівлі. Тепер таких великих зграй немає, вони дуже сильно роздробилися, значною мірою це пов’язано з петардами. Вибухи від них дуже лякають птахів, особливо в темну пору доби, від цього вони розлітаються і часто розбиваються, бо вночі не видно. Окрім того, нині стало популярним в центральній частині міста розвішувати ілюмінації на дерева, де, власне, птахи ночують. Коли дерево обвите гірляндою та цілу ніч підсвічується, звісно, птах там не сидітиме, тут йде мова не лише про горобців. Це потрібно заборонити, бо цим ми витісняємо птахів з нашого міста, - вважає Андрій Бокотей.
Також науковці зауважили зменшення кількості горобців на околицях міста. Таку тенденцію орнітологи пояснюють тим, що зменшується кількість особняків, де люди тримають домашнє господарство, зокрема птицю: “Там, де висипалася їжа для домашніх птахів, горобець міг собі підібрати і цього було достатньо”.
Як виявилось, впорядкування міста сприяє тому, що птахи відлітають зі Львова: “Горобцям для гнізда потрібна якась тріщина, щілина в будинках, ці птахи гніздяться під стріхами, а сьогодні міняють шифер на метал, де не має щілин. Окрім того, засклені балкони також не дозволяють гніздитися горобцям”, – зазначив Андрій Бокотей.
ДОВІДКА Широко відома кампанія зі знищення польових горобців як шкідників сільського господарства була проведена у Китаї в 1958 р. Під час розгорнутої в березні-квітні кампанії тільки за три дні в Пекіні та Шанхаї було знищено 900 тис. птахів, а до першої декади листопада того ж року в Китаї, за неповною статистикою, було винищено 1960 млн. горобців. Однак ця боротьба призвела до масового поширення комах-шкідників навесні та влітку наступного року в Шанхаї та інших містах. Відтак згодом від цієї ідеї відмовилися. |
Птахи відіграють також велику естетичну роль у місті, дуже важко уявити затишне місто без птахів. Якщо ігнорувати цю проблему і не сприяти відновленню їхньої популяції, то після зникнення горобців можуть зникнути і інші птахи, застерігають науковці