Чи будуть у Львові трамваї?

Нині у місті Лева курсує лише 60 трамваїв, а колись їх було втричі більше. На думку науковців, щоб не мати проблем із рейковим транспортом, Львову треба удвічі більше вагонів, аніж є зараз

Нині у місті Лева курсує лише 60 трамваїв, а колись їх було втричі більше. На думку науковців, щоб не мати проблем із рейковим транспортом, Львову треба удвічі більше вагонів, аніж є зараз

У Львові рекордно скоротилася кількість трамваїв. Старі вагони, яким вже понад 40 років, один за одним відправляються на звалище. І хоча героїчними зусиллями міські трамвайники намагаються “вселити душу” в те, що залишилося, бажається кращого, адже під час Другої світової війни у Львові їздило трамваїв більше, ніж тепер. 

Зараз містом курсує рекордно мала кількість вагонів, які до того ж постійно ламаються: з понад 60 рухомих одиниць щодня в депо потрапляє три-чотири трамваї. “Пошта” з’ясовувала, що ж далі чекає львівський міський електричний транспорт, зокрема трамваї.   

Місце, де живуть трамваї 

Трамвайне депо № 1 на вулиці Городоцькій збудували з появою електричного трамваю, сьогодні там як ніколи тихо: залишилися лише поламані трамваї, які ремонтують в манежі. Всі робочі вагони перегнали на вулицю Промислову. А раніше з цього депо виїжджали трамваї № 1, 9, 9А, 3 і деякі 2-ки.

Якщо у депо на вулиці Городоцькій у радянські часи всі трамваї ледь поміщалися, то зараз це в прямому розумінні місце, де вони помирають: на території стоять розвалені списані вагони, які чекають відправки на металобрухт. Ці вагони, які за півстоліття перевезли не одне покоління мешканців міста, вже ніколи не виїдуть на дороги Львова.

– Трамваї, які вийшли з експлуатації, списані та ідуть на металобрухт. Робочі деталі від них ще використовують. Багато вагонів тут стоять, чекаючи капітального ремонту, який залежить від фінансування, – розповів “Пошті” в. о. головного інженера депо №1 Ігор Гайдар.    

Як трамваї, так і самі працівники депо, зараз “сидять на валізах”. Ще півроку тому, за чутками, на місці депо, начебто, мали створити овочевий ринок. Як з’ясувалося, базару не буде, але саме депо реорганізують і перетворять на ремонтну базу, а всі трамваї тепер виїжджатимуть на маршрути з депо на вул. Промисловій. 

Натомість, деякі працівники, які просили не називатися, вважають це нововедення недоцільним: “Від нас до головного вокзалу 5 хвилин їзди, а з вокзалу починають маршрути чи не найпопулярніші трамваї № 1, 9, 6. З депо №2 до головного вокзалу добиратися набагато довше, на це буде іти приблизно 50 хвилин”.

Утім, через реорганізацію депо, більшість розмов серед працівників стосуються можливого скорочення. Попри те, що керівники “Львівелектротрансу” запевняють, що скорочуватимуть лише управлінців, звичайних працівників це не заспокоює. 

Кількість трамваїв, які їздили Львовом у різні роки

1894 р. 16 одиниць (електричних)

 

 

 

 

 

 

 1912-1928 рр. 126 одиниць

 

 

 

 

 

 

1940-ві рр..  178-185 одиниць 

 

 

 

 

 

 

1980-ті рр.. 220-240 одиниць 

 

 

 

 

 

 

2011 р. 60 одиниць 

 

 

 

 

 

 

Новими коліями буде нічим їздити?

 Кілька років тому науковці Львівського інституту автобусо-тролейбусобудування  у рамках проекту “Львівський трамвай” підрахували, скільки у нашому місті в різні часи їздило трамваїв. На їхню думку, для того щоб не мати проблем із рейковим транспортом, місту треба удвічі більшу кількість вагонів, ніж є зараз.  

Любомир Крайник, голова правління ВАТ “Львівський інститут автобусо-тролейбусобудування” :

– Ми зараз на рівні гіршому, ніж за часів Першої світової війни. П’ять років ЛАЗ обіцяє збирати з Хорватії трамваї, але там є нюанс – ціна: 2 млн. євро коштує один вагон. У Харкові організували власне виробництво, але це широка колія, інший вагон, інша довжина. А у Львові віз і нині там. 

Ініціативу купувати старі чеські вузькоколійні ваги не реалізуємо, бо ці трамваї за 20 років після соціалізму всі списані, їх практично немає. Ті, що вже купили – “ходова”, візки, редуктори зношені, вони все відпрацювати. Маємо патову ситуацію. А Київ чи Харків спеціально вузькі трамваї для Львова будувати не будуть. І коло замкнулося. А купувати з Європи по 2 млн. євро за вагон ми не потягнемо. 

Трамвай – це найбільша взагалі проблема громадського транспорту в місті. Навіть взяти  кредит ЄБРР на 2 млн. євро для реконструкції колій: їх зроблять, але по них не буде чим їздити. І як ми будемо по цьому кредиту розраховуватися, і що далі – не зрозуміло.

Львову залишать 80 трамваїв

Володимир Карпа, керівник “Львівелектротрансу”, про майбутнє міського рейкового транспорту 

 Найновіші трамваї, які їздять у Львові виготовлені ще у 1986-1987-их роках. Є і ще старші вагони, які досі їздять. Останнє трамвайне поповнення було у 2008 році, тоді місто закупило 11 відремонтованих, але зношених німецьких трамваїв. Що ж далі чекає міський рейковий транспорт “Пошта” поцікавилася у керівника “Львівелектротрансу” Володимира Карпи.

–  Скажіть, будь ласка, чи ще має місто плани будувати свої трамваї?

– Плани не змінилися. Маємо два напрямки роботи: перший – це реконструкція вагонів, які простоюють у депо. Їх ми будемо ремонтувати за гроші Європейського банку реконструкції і розвитку. Це орієнтовно 20 трамваїв. На базі депо на вулиці Городоцькій хочемо зробити хорошу майстерню, мийку, для фарбування вагонів, тобто місце для суто технічного обслуговування трамваїв.

– А щодо другого напрямку?

– У рамках другого напрямку ведемо переговори з ЛАЗом про виготовлення трамваїв із низькою підлогою. Ми колись панували робити трамваї на базі депо, але це нереально. Сьогодні вивчається можливість зробити спільне україно-німецьке підприємство на базі одного з львівських заводів і започаткувати виготовлення трамваїв. Є ідеї, є напрацювання, ми підключили науково- дослідний інститут в Києві.  

– Тобто, депо на вулиці Городоцькій закривати не будуть?

– Ні! Просто ми маємо два депо, які випускають 64 вагони. В добрі часи, коли працювали всі заводи ми не справлялися з перевезеннями. Кожне депо відправляло по 100 вагонів. Сьогодні треба випускати до 80 трамваїв щодня, бо більше не потрібно – в міжпіковий час трамваї їздять напівпорожні. Львів став туристичним містом і давати 120 вагонів, щоб везти в трамваї 10 осіб, палити електроенергію, зношувати колію, платити зарплату? А де дохідна частина?

Тому на вул. Городоцькій буде майстерня, а трамваї ночуватимуть у депо на вул. Промисловій. Я ще розглядаю варіант, що це депо буде обслуговувати 1 і 9 маршрут, бо це близько до вокзалу.

 

 

 



 

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.3987 / 1.62MB / SQL:{query_count}