Музика без халтури

Енвер Ізмайлов, народний артист України, про гітару, смак до музики та місію виконавця

Енвер Ізмайлов, народний артист України, про гітару, смак до музики та місію виконавця

Минулого тижня Львівська філармонія презентувала аудиторії справж­ній ексклюзив – концерт відомого гітариста-віртуоза Енвера Ізмайлова у супроводі оркестру Львівської філармонії. Концерт став винятковим не лише для львівської публіки, а й для самого гітариста, який уперше виступав у Львові й уперше із симфонічним оркестром. Нагадаємо, що Енвер Ізмайлов – володар численних дипломів і нагород міжнародних конкурсів та фестивалів, член президії Джазової асоціації України, відомий пропагандист гітарної техніки “теппінг”, керівник ансамблю “ART TRIO of CRIMEA”, заслужений артист України, заслужений діяч мистецтва Автономної Республіки Крим, а з 2009 р. – народний артист України. Про музичне мистецтво та особливості виконавства з легендарним гітаристом вдалося порозмовляти кореспонденту “Пошти”.

– Відомо, що ви народилися у звичайній сім’ї робітників, і ніхто з ваших рідних не планував, аби ви стали музикантом. Що підштовхнуло вас до цього мистецтва?

– А що ж штовхає людину на творчість? Напевно, це усе ж таки пов’язано з небесами. Я дуже захопився цією справою, а далі потрошки почав докладати зусиль, так і став музикантом. Думаю, людина у своєму житті повинна чимось займатися, отримувати від цього задоволення і приносити користь іншим.

– Якою, на вашу думку, є місія музиканта на сцені?

– Правду кажучи, усі ми мислимо меркантильно – потрібно заробити гроші. Причому бавлячись (сміється). Для мене важливим є добре робити свою справу, тому намагаюся на сцені ніколи не халтурити.

– Ви любите експериментувати з інструментом, винаходити нові тембри, способи гри. Один з таких винаходів – гра обома руками на грифі гітари – навіть отримав власну назву – “теппінг”. Як Вам вдалося його вигадати і так вдало застосовувати?

– А як людина дійшла до того, що почала сальто крутити? Бігала, стрибала, викручувалася. З музикою те саме. Якщо довго займаєшся, то обов’язково до чогось прийдеш. А потім починаєш поступово це розвивати і застосовувати. Такою приблизно і була моя схема.

– Стиль музики, яку ви виконуєте, музикознавці визначають як етно-джаз. Але все ж таки що переважає? Чого більше у цьому міксі: етно чи джазу?

– Музики більше. Етно чи джаз – це все такі роздільні поняття, ті, які відмежовують. Це, як у нас в політиці розділяють Україну на Західну і Східну. А це ж усе єдина держава, єдина Україна. Правильно кажу? Так само з етно і джазом – все це музика. Якщо ти добрий музикант, граєш професійно, тобі байдуже, в якому стилі грати. Хоча є люди, які люблять говорити щось на зразок: “Я не граю джазової музики”. Так, не грає, але причина в тому, що він її просто не знає.

– Як ви ставитеся до сучасних поп-музикантів?

– Як на мене, люди, які грають веселу попсу, пісеньки-одноденки, є рабами власного обмеження. Тобто вони ніколи не намагаються зробити більше, краще та й не можуть. Фанера, плюси-мінуси... Ми, наприклад, на комп’ютери і диски не надіємося, ми все робимо самі, тому нас куди не кинь – всюди викрутимось.

– В одному з інтерв’ю 2003 року Ви сказали, що маєте дев’ять гітар. Чи збільшилась їхня кількість?

– Так, тоді було дев’ять, а зараз уже шістнадцять.

– Як відомо, деякі з них були сконструйовані на замовлення за Вашими власними кресленнями?

– Так. Наприклад, на афіші Ви бачили гітару з двома грифами – це моя конструкція. Виготовили її київські майстри. Є там у них така фірма “Авакс”.

– З Вами на концерті виступила відома кримська джазова співачка Лєніє Ізмайлова, Ваша донька та учениця. Даючи їй музичну освіту, на що звертали увагу передовсім?

– Лєніє – моя донька, а тому хоч-не-хоч її вважатимуть моєю ученицею. Хоча насправді я її нічому не вчив – вона сама. Я міг лише щось підказати, радив їй, що слухати – прищеплював смак до музики.

– У вас двоє онуків. Чи навчаєте їх музики?

– Намагаюся, але їм ще зарано, вони щойно до школи пішли – гітара для них ще заважка і завелика. Нехай підростуть трохи – самі прибіжать. А як не прибіжать, то будуть талановитими у якійсь іншій сфері.

– У Львові Ви виступили вперше і вперше зі симфонічним оркестром. Хто запропонував вам такий проект?

– Зателефонував Айдар Торибаєв, головний диригент, і запропонував зробити такий концерт. Я погодився.

– Що можете сказати про оркестр Львівської філармонії? Вам зручно було з ним виступати?

– Оркестр гарний, мені подобається. Хоча перед репетиціями я трохи сумнівався в результаті. Ви ж розумієте, що та музика, яку я привіз, є дещо специфічною – ці музиканти, напевно, ніколи не опановували подібних напрямів. У них, я би сказав, класична школа гри, а ми тут все “підігріли” складними ламаними ритмами – для них це, напевно, трошки важкувато. Але, насправді оркестр впорався набагато швидше і краще, аніж я очікував. Музиканти чудові.

– І все ж на сцені були два основні виконавці – гітарист і диригент. Хто був “лідером” у цьому “дуеті”? Чиє слово було останнім в інтерпретації музики?

– Ну-у, як сказати... Я соліст, і те, що я граю сольно – на моїй відповідальності. А те, що робить диригент, керуючи оркестром за моєю спиною, – на його відповідальності. Ми, однак, слухаємо один одного. Я дивлюся на диригента, він слухає мене – все в ансамблі. Тому визначити, хто головний: соліст чи диригент – для мене, зрештою, жодного значення не має. Головне, щоби був тандем, узгодженість. І головне, що це було – ми дуже швидко знайшли спільну мову, без будь-яких стресів, все спокійно і професійно.

– Що Ви би порадили гітаристам-початківцям, аби хоча б трішки наблизитися до того рівня професіоналізму, яким володіє Енвер Ізмайлов?

– Я би порадив років двадцять грати і багато займатися на інструменті кожного дня.

– А як довго Ви займаєтесь щодня?

– Колись займався по десять годин. Я би і зараз продовжував так працювати, але вже немає стільки часу. Хоча, якщо втрачу форму – знову почну.

Христина Ізотова

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.9691 / 1.6MB / SQL:{query_count}