Таїна лику

У рідному селі Богдана-Ігоря Антонича художники шукали Бога

У рідному селі Богдана-Ігоря Антонича художники шукали Бога

Зображенню Пресвятої Богородиці присвятили ІІ Міжнародний (українсько-польський) іконописний пленер у Новиці на Лемківщині (Польща), на який митців зібрали з польського боку професор Матеуш Сора  та з українського – народний художник України, професор Львівської національної академії мистецтв Роман Василик. Виставка результатів пленеру, яку уможливило консульство Республіки Польща у Львові, зараз відкрита у Музеї етнографії та художнього промислу.

“Така міждержавна співпраця на користь обох країн, – сказав на відкритті виставки ректор Львівської національної академії мистецтв Андрій Бокотей. – Бо дає рівноцінну можливість пізнати як себе, так і інших”.

Зрештою у потрібності зустрічей організатори переконалися ще першого разу, коли гуртували художників на пленер, присвячений іконографії Спасителя. Тоді ця тема виникла невипадково: адже першою іконою вважається саме ікона Ісуса Христа – Нерукотворний образ. Зображення Пресвятої Богородиці з’явилися пізніше – відповідно до історії, у “катакомбний” період християнства, а саме у ІІ столітті. Мандруючи у глибину традиції та медитації, сучасні художники підтверджували, що “ікона живе, змінюється, шукає нових форм спілкування, щоб дійти до сучасної людини з добрим словом”.

“Упродовж віків, – наголошує в анотації до експозиції Роман Василик, – створювалися різні іконографічні типи ікон  Богородиці, які згодом поширилися по усьому християнському світу. Кожен тип мав певний богословський зміст. Утворилися також схеми ікон, що містили той чи інший сюжет з життя або ж діянь Пресвятої Богородиці”. А відтак заглиблюватися у тему було дуже цікаво. Тим паче, що тлом для цього заглиблення стали молитва, наукова конференція “Ікона Богородиці – картина жінки” та інші глибоко духовні та пізнавальні речі.

Відтак виставка у Музеї етнографії та художнього промислу не лише представляє плекання іконографічних традицій, а й що особливо важливо, як зауважив на відкритті отець Савастіян Дмитрух, свідчить про творчий аспект іконографії початку ІІІ тисячоліття.

Як зізнався “Пошті” Роман Василик, наступний пленер організатори планують присвятити апостолам-пророкам.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4532 / 1.55MB / SQL:{query_count}