Росіянка Юліанна Авдєєва перемогла у XVI Міжнародному конкурсі ім. Ф. Шопена. Експерти здивовані. Слухачі теж
Рішення журі
XVI Міжнародного конкурсу піаністів ім. Ф. Шопена, м’яко кажучи, здивувало всіх, хто спостерігав за перипетіями цієї події, котру за значенням у музичному житті слушно було б прирівняти до чемпіонату світу. Першу премію, золоту медаль і 30 тис. євро здобула двадцятип’ятилітня російська піаністка Юліанна Авдєєва. Спостерігачі називають цьогорічний конкурс “тріумфом російської школи”.
Нагадаємо, росіяни нерідко перемагали в конкурсі, заснованому 1927 року піаністом польсько-російського походження Єжи Журавльовим. Так, уже лауреатом першої премії в першому конкурсі став Лев Оборін (котрий, до речі, як і Дмитро Шостаковіч, на шляху до Варшави тоді концертував у Львові). В наступній едиції – конкурс відбувається щоп’ять років – переміг Алєксандр Унінскій, ще через п’ять років – Яков Зак, а в першому повоєнному конкурсі 1949 року – Белла Давідовіч. Майже всі ці імена сьогодні є хрестоматійними величинами, що справді долучилися до міцних традицій російської (радянської) школи піаністів. У 1985 році рівень нової генерації підтвердив своєю перемогою Станіслав Бунін, нині музикант світової слави.
Сильним виявився “російський десант” і на цьогорічному конкурсі – на відміну від попереднього, де залишився зовсім без медалей. З десяти фіналістів п’ятеро були під біло-синьо-червоним прапором. З-поміж фаворитів найчастіше називали імена Ніколая Хозяїнова та переможця одного із конкурсів ім. П. Чайковського Мирослава Култишева. Останній, і справді, навіть зовні чимось нагадував “патрона” змагань: а за однією із неофіційних версій, саме такі “шопеніанці” перемагають найчастіше – варто пригадати хоча б фото тріумфатора минулого конкурсу, поляка Рафала Блєхача чи одного із його земляків-попередників Крістіана Ціммермана. Проте обом передбачуваним переможцям скромно вручили по диплому. Ще один безперечний улюбленець публіки, темпераментний болгарин Євгеній Божанов – на четвертому місці.
В Росію, окрім золотої медалі, поїде цього року “срібло”, яке російсько-литовський піаніст Лукас Генюшас розділив із австрійцем Інгольфом Вундером. Третя премія у Даніїла Тріфонова.
Cправжній скандал зчинився з приводу несподіваного рішення журі в польських мас-медіа. “Юліанна Авдєєва навіть не повинна була потрапити в фінал”, – коментувала його агенції РАР відома шопеністка Лідія Козубек. – Та й узагалі, більшість фіналістів виконувала не Шопена, а себе”. Це експерт вважає найбільшою проблемою цьогорічного конкурсу.
З Лідією Козубек частково погодився і ректор Гданської музичної академії, піаніст Богдан Кулаковскі. “Авдєєва, без сумніву, хороша піаністка. Але навряд чи її ім’я в майбутньому можна буде поставити в один ряд із такими виконавцями як Крістіан Ціммерман, Мауріціо Полліні, Марта Аргеріх чи Рафал Блєхач, котрі свого часу перемагали в конкурсі”, – сказав музикант одній із польських газет. На його думку, в інтерпретаціях Авдєєвої відсутнє найголовніше і найневловиміше, ота “божа іскра”, котра й робить одного виконавця несхожим на усіх інших.
Зазвичай класична музика залагоджує конфлікти та емоційне напруження, але в даному випадку навпаки – викликала їх, резюмує польська преса. До речі, за перебігом конкурсу стежила, без перебільшення, ціла Польща, в кожного з’явилися свої улюбленці, за котрих можна було віддати голоси на інтернет-сайті, обговорювати виступи на спеціальному форумі. Тому й результати конкурсу стали предметом загальнонаціонального обговорення.
На жаль, в Україні ще немає культурних подій такого високого рівня, котрі викликали б масове зацікавлення. Шкода ще й тому, що в цьогорічному конкурсі українці показали себе вельми гідно – і Денис Жданов, і Анна Фьодорова, котрі дійшли до другого туру, відверто кажучи, нічим не поступалися переможниці. Але це вже тема наступних роздумів.